Контакт

Спорт

„Волчицата“ петпати ги гризна пулените на Инзаги

Објавено пред

Иако во 55 минута израмнија на 2-2 на „Олимпико“ во Рим, фудбалерите на Беневенто на чело со голгетерската италијанска легенда – Пипо Инзаги си одат со „петарда“ во мрежата. Рома предмалку со 5-2 славеше над новиот прволигаш, иако мечот не наговестуваше такво сценарио.

Беневенто го отвори резултатот, 0-1 со голот на Капрари во 5 минута.

„Волчицата“ се разбуди па најпрво Педро во 31 минута израмнува, а потоа Џеко во 35-та прави комплетен пресврт. До полувремето Рома постигна уште еден погодок преку Мхатаријан, но поради офсајд погодокот беше поништен.

Во вториот дел повторно гостино зема замав. Досуден беше пенал за Беневенто. Лападула не реализираше, но во продолжение на акцијата погоди за 2-2.

Оттука на теренот постоеше само еден тим – Рома.

Во 67 минута пенал за домаќинот, сигурен реализатор Верету.

Џеко со својот втор погодок во 78 носи предност од 4-2, а точка на мечот стави Перес во 89 минута. Босанецот изби сам на четвртото место на вечната листа на стрелци на Рома.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЕА спортс и ФИФПро му одговорија на Ибрахимовиќ и Рајола

Објавено пред

И покрај изјавата на супер-агентот Мино Рајола дека над 300 познати фудбалери се подготвени да застанат зад Златан Ибрахимовиќ во борбата со ФИФПро и ЕА спортс околу користењето на нивните ликови во видео играта ФИФА 21, борбата за големите пари очигледно ќе продолжи.

Ибрахимовиќ оваа недела ги повика ЕА Спортс, но и синдикатот на играчи ФИФПро, тврдејќи дека тој не дал право за користење на неговото име и лик и дека некој заработува нелегално на него. Тој доби поддршка од Герет Бејл, а се верува дека има и многу фудбалери кои се незадоволни од ова.

Синдикатот ФИФПро даде кратка изјава.

„По медиумските настапи последните денови, ФИФПро сака да го разјасни начинот на кој ги добива правата за користењето на ликовите на фудбалерите и улогата која ја игра во заштита на правата на сите професионални фудбалери. Ние сме непрофитна организација, и правата се добиваат преку синдикатите во речиси 60 земји, кои потоа се достапни на ЕА спортс. Членовите на синдикатите на ФИФПро одлучуваат каде треба да се користат приходите од правата, но сите средства одат во заштита на фудбалерите“, се вели во објавата.

ЕА спортс пак, тврди дека сите права се легално обезбедени преку клубовите и ФИФПро, и во исто време посочи на соработката со Ибрахимовиќ и со Бејл.

„Мино Рајола е почитуван претставник на фудбалерите со кои имаме партнерство многу години, како оваа година со неговиот клиент Ерлинг Халанд. Имавме и одлична соработка со Златан Ибрахимовиќ, кој е дел од секоја ФИФА од 2002, додека Герет Бејл преку својата ‘Компани елевен’ ја користи нашата игра како клучна платформа. Сигурни сме дека сите ја гледаат вредноста во нашето партнерство“, велат од „ЕА спортс“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Канаваро: Марадона беше постер на фудбалот, секогаш со крената глава

Објавено пред

Ќе остане запишано дека Диего Марадона скромниот тим на Аргентина го донесе до светската титула, а една година подоцна и „тенката“ екипа на Наполи ја донесе до тронот во Италија. Второто Скудето во 1990 година веќе било друга приказна, имало тогаш во клубот од Неапол повеќе звучни имиња.

Малку е познато дека покрај Диего, во Наполи доаѓале и некои млади играчи што подоцна ќе станат големи имиња на италијанскиот фудбал.

Почнувајќи од Чиро Ферара, преку Џанфранко Ѕола па се до Фабио Канаваро.

Официјално најдобриот светски играч во 2006 година, освојувачот на Златната топка таа година раскажа како изгледало да се биде со Марадона, во ист тим.

„Бев младо момче кое собираше топки и ги гледав шампионите како тренираат. Како момче играв во средниот ред додека тренерот не ми ја промени позицијата. Ништо не реков, послушав. На првиот тренинг со првиот тим сјајно ме прифати Чиро Ферара. Бев воодушевен што на теренот ќе се сретнам со Диего Марадона. Му реков на Чиро:`Можеш ли да веруваш дека ќе тренирам со Марадона?`, тој ми одговори:`Не сине, нема да тренираш со Марадона. За да биде тренинг, потребно е да ја шутираш топката, а ти ќе ја немаш таа можност затоа што топката е постојано залепена за неговата нога. Нема ни да влезеш во дуел со него затоа што ќе ти побегне`“ – раскажува Фабио Канаваро.

Тој се присетува дека сепак еднаш успеал, силно влетал во Диего и го запрел. Соиграчите му биле лути, тренерот го прекорил, но Марадона ги запрел:

„Браво момче, се е ок, рече. Дојде до мене по тренингот и се насмеа. Ми ги даде неговите копачки. Успеав барем еднаш да го запрам идолот. Тогаш сфатив дека секогаш ќе морам да одам против најдобрите за да станам најдобар во својата работа. Марадона беше постер на фудбалот. Секогаш со крената глава и со градите напред. Таквиот став им даваше крила на соиграчите. Дури и кога ќе погрешевме, ништо не ни велеше, се гледаше се од говорот на неговото тело, затоа и противниците му се плашеа“ се потсети Канаваро.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Барса се прости од Марадона: Диего, никогаш нема да те заборавиме!

Објавено пред

Бројни фудбалски клубови во светот се простуваат од починатата аргентинска фудбалска ѕвезда, Диего Марадона. Тоа го стори и неговиот поранешен клуб, Барселона, клубот кој беше прва европска дестинација за Аргентинецот.

„Диего, никогаш нема да те заборавиме“ стои во објавата на Твитер.

Марадона во Барса стигна по Светското првенство во 1982 година кое се играше токму во Шпанија. Во Каталонија се задржа две години, одигра 58 меча и постигна 38 гола.

Освен талентот, тој во Барселона покажа и склоност кон инциденти. Еден од најголемите беше токму во Барселона.

Учествуваше во неверојатна тепачка против играчите на Атлетик Билбао. Двете екипи, кои тогаш беа големи непријатели се состанаа во финалето на Купот на кралот во 1984 година. Во груб меч Атлетик славеше триумф со 1-0, но по последниот судиски свиреж настана хаос на теренот.

Марадона беше еден од главните протагонисти изведувајќи карате – удари:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија2 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа2 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион4 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија6 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија6 часа

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија7 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија9 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ11 час

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија11 час

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија12 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет12 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет12 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија23 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија1 ден

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија1 ден

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет1 ден

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен1 ден

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија1 ден

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија1 ден

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Досие