Контакт

Спорт

Волф: Ако Хамилтон замине, тоа кажува многу за состојбата во Ф1

Објавено пред

Шефот на Мерцедес Ф1, Тото Волф, вели дека ќе има средба со Луис Хамилтон за да се разговара за иднината на седумкратниот шампион во спортот по шпекулациите дека е подготвен да се пензионира по контроверзниот финиш на сезоната во Абу Даби.

Иако има потпишано повеќегодишно продолжување на договорот со Мерцедес, Хамилтон е без коментар по последната трка од сезоната, во која ја загуби титулата во последниот круг кога директорот на трки на ФИА, Мајкл Маси, реши да се продолжи тркањето зад безбедносното возило, а Ферстапен го помина.

„Без разлика какви пречки мораше да надмине, Луис целиот свој живот знае дека своето го кажува на паткеата. Тешко е да најде начин помеѓу разумот во последната трка и затоа му е потребно време да одлучи. Се надевам дека ќе го видиме повторно во Ф1 бидејќи тој е најважниот тркач во серијата. Ќе биде вистинска осуда на целиот спорт ако реши да си замине поради ваква скандалозна одлука како во Абу Даби. Луис беше непобедлив тој ден додека стјуардите не решија да направат прекршувања“, вели Волф во интервју за австрискиот весник „Кронен цајтунг“.

Шпекулациите велеа дека Мерцедес и Хамилтон ја чекаат одлуката на ФИА, која ќе ја истражува позицијата на Маси, и дека бараат тој да биде отстранет од водечката позиција за Хамилтон да се врати на спортот.

Спорт

Уште еден боб тим од егзотична земја ќе настапи на ЗОИ во Пекинг

Објавено пред

Уште една егзотична репрезентација ќе се натпреварува во боб на Зимските олимписки игри во Пекинг. Покрај Јамајка, преку квалификациите место на Олимпијадата избори боб двоседот на Тринидад и Тобаго.

Трининад и Тобаго по 20 години повторно ќе има боб посада на ЗОИ. Во Пекинг ќе настапат Аксел Браун и Мајкл Томас.

Јамајка на Игрите во Пекинг (4-20.февруари), прв пат ќе се натпреварува со три посади во боб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Замената за Влаховиќ Фиорентина ја најде во Базел

Објавено пред

Фиорентина експресно најде замена за Душан Влаховиќ, кој ќе се пресели во Јувентус. Од трансферот на српскиот репрезентативец, Фиорентина, ќе заработи помеѓу 67.000.000 и 75.000.000 евра.

Замената за Влаховиќ, претседателот на Фиорентина, Роко Комисо, ја најде во Базел. „Виола“ испратиле понуда од 14.000.000 евра за Бразилецот Артур Кабрал.

Кабрал игра во голема форма, за што сведочат неговите 27 гола на 31 натпревар во досегашниот дел од сезоната.

Кабрал, кариерата ја за понал во Палмеирас.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Лошо го советував Бензема, требаше да молчам“

Објавено пред

Реал Мадрид, во неделата, во 92.минута избегна пораз од Елче. „Кралскиот клуб“ и покрај доминацијата на теренот успеа да избори само реми со аутсајдерот.

Најдобрата шанса за Реал ја имаше Карим Бензема. Францускиот репрезентативец, при резултат 0:0, не реализираше пенал. Вината за промашениот пенал ја презел тренерот Карло Анчелоти, смета дека погрешно го советувал.

„Моја грешка е промашениот пенал. Му кажав на Бензема дека противниците ги анализираат неговите пенали и дека би требало да ја смени страната. Го направи тоа и промаши. Требаше да молчам“, рекол Анчелоти.

Бензема е најдобар стрелец во Ла Лига со 17 постигнати голови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Преку снимки од надзорните камери околу мостот „Гоце Делчев“ ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ2 часа

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија2 часа

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ2 часа

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија2 часа

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет4 часа

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија5 часа

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет5 часа

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет5 часа

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет6 часа

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион18 часа

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион19 часа

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија20 часа

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет21 час

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија22 часа

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа23 часа

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија1 ден

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија1 ден

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија1 ден

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Досие