Контакт

Спорт

Волфсбург ги расипа сметките на Франкфурт (видео)

Објавено пред

Волфсбург со гол во 90-тата минута успеа да извлече 1:1 реми против Ајнтрахт Франкфурт во последниот меч од 30. коло во Бундеслигата, со што не им дозволи на „орлите“ да направат предност во борбата за пласман во Лигата на шампионите.

Мечот започна со нов протест на домашните навивачи, како и на сите понеделнички натпревари од Бундеслигата оваа сезона, кога навивачите фрлаа шарени топчиња на теренот, а поставија и банер со порака: „Понеделничките мечеви ни ги кршат јајцата“ во велигденска атмосфера на „Фолскваген стадионот“

 

Џонатан де Гузман го „скрши“ отпорот на домаќинте во 78. минута, но тоа не беше доволно за триумф, откако Американецот Џон Брукс во 90-тата минута донесе поен за Волфсбург.

Ајнтрахт останува четврти со 53 поени, два повеќе од Борусија Менхенгладбах, додека Волфсбург се деветти со 46 поени.

Спорт

Сити и наредната сезона ќе игра во ЛШ?

Објавено пред

Англискиот шампион Манчестер сити и покрај забраната на УЕФА и наредната сезона ќе може да учествува во Лигата на шампионите доколку од Судот за спортска арбитража (ЦАС) во Лозана побара да им го замрзнат статусот додека не биде решена нивната жалба, тврдат правниците.

УЕФА, минатиот петок, поради непочитување на правилата од финансискиот фер-плеј во периодот од 2012 до 2016 година, му изрече две годишна суспензија на Манчестер сити. Клубот исто така треба да плати и парична казна од 30 милиони евра.

„Граѓаните“ веднаш ја обжалил одлуката на УЕФА пред судот во Лозана. Од судот Сити можат да побараат „посебно изземање“ кое ќе им ја укине суспензијата додека нивниот случај во целост не биде решен.

Како што наведуваат англиските медуми доколку Сити не побараат изземање тогаш тие сигурно нема да бидат на ждрепката за сезоната 2020/2021. Ждрепката за квалификациите е закажана за 9 јуни, а за фазата по групи на 27 август.

Според моменталниот распоред на случаевите во ЦАС, сослушувањето на Англичаните би можело да се случи дури на почетокот на наредната година.

Доколку и некако успеат да го забрзаат процесот Сити најрано может да бидат сослушани во јули оваа година.

„Извесно е дека Сити ќе побараат изземање, би биле несериозни доколку не ја искористат таа опција“, нагласил водечкиот правник во спортскиот свет, Џон Мерзад.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем

Објавено пред

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне до осминафиналето, и ако се смета првиот меч е многу блиску и до најдобрите осум, откако на „Сан Сиро“ успеа да ја декласира Валенсија со висока 4:1 победа.

Тотенхем на Жозе Мурињо пак, е пред елиминација, откако пред својата публика дозволи Ред бул Лајпциг да доминираат во играта и да го чекат реваншот со гостинска 1:0 победа.

Аталанта да потсетиме, настапите во ЛШ ги започна со три порази во низа – катастрофални 4:0 од Динамо Загреб на гости, домашен пораз од 1:2 од Шахтјор и 5:1 декласирање од Манчестер сити на гости. Меѓутоа, клубот од Бергамо покажа срце, победи во последните два натпревари и ги доби Валенсија, клуб со далеку поголемо искуство во европските натпреварувања во осминафиналето.

Италијанските медиуми шпекулираа дека речиси една третина од жителите на Бергамо се во Милано вечерва за најважниот меч во нивната клупска историја, и носени со овие очекувања, фудбалерите не разочараа.

Капитенот Папу Гомез уште во 12. минута со одлична асистенција го најде Ханс Хатебер за отварање на резултатот, а Јосип Иличиќ во финишот на полувремето со фантастичен гол зголеми на 2:0.  „Ла Деа“ (или божица, како што фановите сакаат да го именуваат својот тим), не застана тука. Ремо Фројлер во 57. минута зголеми на 3:0, а Хатебер со вториот гол во 63. минута веќе најави катастрофа за Валенсија. Утешно за шпанскиот тим е што Денис Черишев во 66. минута распали и успеа да постигне гол, така што сега на „Месталја“ ќе им биде потребна победа од „само“ 3:0 .

Тотенхем, пак, не успеа да добие ваква енергија од своите фанови, и дозволи на својот стадион Лајпциг целосно да доминира и да си замине во Германија со предност од 1:0. Ред бул доминираше од почетокот на мечот – Анџелино имаше удар во стативата веќе во втората минута, Вернер еднаш убаво го тестираше Љорис, а Лајпциг иако не постигна гол во првите 45 минути имаше дури 13 удари.

Во 56. минута, гостите добија пенал, откако Дејвис го „собра“ Лајмер, а Тимо Вернер беше сигурен од белата точка.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/8 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Аталанта – Валенсија 4:1

Тотенхем – РБ Лајпциг 0:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Брујне им донесе победа на Сити во првиот меч по казната на УЕФА (видео)

Објавено пред

Манчестер сити со 2:0 го победи Вест хем во меч од Премиер лигата кој беше одложен поради бурата Кјара, во првата акција на „граѓаните“ по шокантната казна од 30 милиони евра и исфрлање од Лигата на шампионите во следните две сезони.

Де Брујне, кој е еден од фудбалерите за кои се шпекулира дека е блиску до излез од клубот посебно бидејќи неговата заработувачка е сврзана со резултатите на Сити во европските купови, повторно покажа дека е еден од најдобрите фудбалери од средниот ред во Премиер лигата, прво асистирајќи му на Родри во 30. минута, а потоа и самиот постигнувајќи гол во 62. минута.

Бидејќи Ливерпул се сигурно недостижни на првото место, главниот фокус на Сити е да се заддржи разликата пред третопласираниот Лестер, разлика која сега е четири поени. Вест хем пак, со поразот, остануваат на 18. место, во зоната за испаѓање со 24 поени, еден помалку од 17-пласираната Астон вила.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија10 минути

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со Brexit придонесе за пад на...

Свет25 минути

(Видео) Деветмина убиени во пукање во близина на Франкфурт, напаѓачот е пронајден мртов

Најмалку девет лица се убиени, а петмина се повредени во вооружен инцидент во германскиот град Ханау во близина на Франкфурт.Полицијата...

Свет45 минути

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател Доналд Трамп го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово за...

Спорт10 часа

(Видео) Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет12 часа

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион12 часа

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион14 часа

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ14 часа

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија16 часа

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија16 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ17 часа

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија18 часа

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија19 часа

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Македонија19 часа

(Видео) Има уште 3.400 пасоши, МВР формира комсија која ќе одобрува издавање само на итни случаи

Граѓаните што имаат интна потреба од пасош треба да поднесат барање за ургенција заедно со барањето за пасош. Комисија од...

Македонија19 часа

Јанкулоска и Јанакиески разговараат за „Монструм“: Аматерски е што „опелот“ не е запален или фрлен во ендек

Дел од разговор меѓу Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, кој е доказ во „Монстру“, а набавен од нелегално снимените разговори,...

Свет19 часа

Поранешен рагби-играч и неговото семејство изгореа во автомобил во Австралија

Поранешен рагби-играч, неговата сопруга и нивните три деца починаа во автомобил, кој беше запален во австралискиот град Бризбејн. Роуан Бакстер...

Македонија21 час

(Видео) Јанкулоска за „Монструм“: Имаше многу шпекулации дека е криминална пресметка, но и дека се работи за имотен спор

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пред судот, на рочиштето за „Монструм“, рече дека во првите моменти по убиството на...

Македонија22 часа

Земјиштето кај „Треска” набргу ќе добие нов изглед

Општина Центар на вонредна седница ја усвои одлуката за распишување јавен конкурс за урбанистичкото уредување на локацијата, позната како поранешна...

Македонија22 часа

Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана

Алексис Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана. Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер...

Македонија22 часа

(Видео) Милошоски: Аудиозаписот што го предадов кај Русковска да биде доказ за Меѓународниот сојуз

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на средба со обвинителката Вилма Русковска приложил диктафон со аудиозапис и транскрипт од материјалот што...

Досие