Контакт

Спорт

Волфсбург покажува интерес за Стефан Ристовски

Објавено пред

Репрезентативецот на Македонија Стефан Ристовски во преодниот рок би можел да се пресели во Бундеслигата. Ристовски од 2017 година е играч на Спортинг Лисабон.

Тиражната „А Бола“ пишува дека за десниот бек интерес покажува Волфсбург. Овој тим сезоната во Бундеслигата ја заврши на седмото место со што избори место во квалификациите за пласман во фазата по групи во Лига Европа.

За услугите на Ристовски Волфсбург биле подготвени да платат четири милиони евра.

28 годишниот десен бек од 2008 до 2010 година играше во Вардар, а потоа до 2015 година беше играч на Парма. Сепак за клубот од „Ениот Тардини“ одигра само шест натпревари, а петгодишниот период го мина на пизајмици во Кротоне, Фросиноне, Бари и Латина.

За репрезентацијата на Македонија има одиграно 52 натпревари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ниту среќата не ги сака – Шалке прими гол во 93. минута за пораз од Келн

Објавено пред

Кога се чинеше дека „клетвата“ е прекината со победата над Хофенхајм, Шалке повторно сврза два порази во низа, овојпат од директен кандидат за испаѓање, Келн и тоа со гол во 93. минута од мечот.

Дефанзивецот Рафаел Чикос ги донесе Келн во водство во 31. минута од мечот, но Шалке израмни во 57. минута преку Американецот Метју Хоуп, и беше на секунди пред освојување на поенот, кога Јан Тилман во 93. минута ги урна надежите на „кралско сините“.

Со трите поени, Келн скокнува на 15. место со 15 поени, додека Шалке се убедливо последни со 7 освоени поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џокерот на Червар е Игор Карачиќ

Објавено пред

Хрватскиот селектор Лино Червар потврди дека пред втората рунда од Светското првенство, ќе ја засили репрезентацијата со поранешниот вардарец, Игор Карачиќ, кој се опорави од повредата на препоните.

Карачиќ влегува во тимот на местото на Јакно Кевиќ, а во тимот ќе се приклучи и Матеј Хрстиќ, кој беше на пошироката листа за Светското првенство. Карачиќ е целосно подготвен за акција и ќе биде достапен за мечот против Бахреин, кој на програмата е утре. Тој признава дека имал проблеми со полскиот Кјелце околу настапот.

„Имав проблеми во клубот, но на крајот добив зелено светло. Знаат колку на Хрватите им значи играњето за репрезентација и ќе биде чест во овие тешки моменти да се донесе малку радост за Хрватска“, вели Карачиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Папата честиташе на Специја за лудата победа над Рома

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Специја имаше приватна аудиенција кај папата Франциск во Ватикан, каде што првиот човек на католичката црква им честиташе за победата над Рома во Копа Италија.

Клубот останува во Рим неколку дена бидејќи повторно ќе играат со Рома во Серија А овој викенд, и го искористија тоа да му подарат на папата дрес на Специја.

„Прво, честитки бидејќи имавте голема победа вчера. Во Аргентина ние го танцуваме тангото со 4-2 музика. Вие победивте со 4:2! Честитки и храброст до вас. Спортот е прекрасна работа, бидејќи го носи најдоброто од нас. Продолжете така“, изјави папата.

Специја ја елиминираше Рома во драматичен меч со два црвени картони за 30 секунди

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет3 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија3 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт4 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија5 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија5 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет6 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија6 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија7 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет9 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет10 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија11 час

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ11 час

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет12 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет12 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија13 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет1 ден

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет1 ден

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија1 ден

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија1 ден

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Досие