Контакт

Спорт

Вондрушова и Бенчиќ ќе се борат за златото во Токио

Објавено пред

Маркета Вондрушова од Чешка и Белинда Бенчиќ од Швајцарија ќе се борат за златниот медал на тенискиот турнир во Токио.

Белинда Бенчиќ, во првото полу-финале, по голема борба успеа да ја победи Јелена Рибакина од Казахстан. Швајцарката славеше во три сета со 7/6, 4/6, 6/3.

За разлика од Бенчиќ, Вондрушова доминираше во второто полу-финале против Елина Свитолина Монфис.

Откако на почетокот се разменија по еден брејк, тенисерката од Чешка направи уште еден и го доби првиот сет со 6/3, а во вториот имаше целосна доминација и со два брејка го доби сетот со 6/1.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Почина легендарниот тренер Душан Ивковиќ

Објавено пред

Почина славниот српски кошаркарски тренер Душан Дуда Ивковиќ, на 78 -годишна возраст.

Тој почина утрово во болница во Белград каде се лекувал од болест на белите дробови.

Ивковиќ е роден во Белград на 29 октомври 1943 година и е еден од највлијателните европски тренери на сите времиња.

Тој ќе биде запаметен како еден од најуспешните селектори на југословенската репрезентација, со која трипати беше европски шампион – 1989 (Загреб), 1991 (Рим) и 1995 (Атина), еднаш светски шампион (1999 година) и олимписки вицешампион (1988).

Ивковиќ потоа ја започна преродбата на српската кошаркарска репрезентација како селектор во периодот 2008-2013 година кога освои сребро на Евробаскетот во 2009 година и ги постави темелите за резултатите што следеа во наредните години.

Во својата клупска кариера, која ја започна во Раднички од Белград, единствениот клуб за кој играше во текот на својата десетгодишна играчка кариера, тој ги водеше Партизан, Олимпијакос и ЦСКА, како и Арис, Шибеник, Војводина, Паниониос, АЕК, Динамо Москва и Анадолу Ефес.

Тој ја заврши тренерската кариера по Ефес во 2016.

Ивковиќ ја освои Евролигата двапати – во 1997 и 2012 година, двата пати со Олимпијакос.

Прикажи повеќе...

Спорт

Педри и Жорди Алба се повредиле против Баерн

Објавено пред

Барселона во наредниот период ќе биде без двајца важни играчи. Во поразот од Баерн (0:3), се повредиле Жорди Алба и Педри. овие двајца на листата на повредени играчи им се приклучија на Усман Дембеле, Ансу Фати, Мартин Брејтвајт и Серхио Агуеро.

Жорди Алба го повредил бутниот мускул. Според прогнозите тој ќе паузира еден месец.

Барселона ќе биде без Педри најмалку две недели. 18-годишниот играч од редот за врска го повредил квадрицепсот.

До крајот на септември, Барселона ќе игра против Гранада, Кадиз и Леванте во Примера, односно против Бенфика во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бајлс: ФБИ ги забошоти случаите со сексуално злоставување

Објавено пред

случаите Една од најдобрите гимнастичарки во историјата, Американката, Симон Бајлс, пред американскиот Сенат, обвини дека ФБИ го забошотиле случајот на сексуално злоставување, на докторот на репрезентацијата Лери Насар.

„Заслужуваме одговори. Впечатокот е дека ФБИ е вклучен во забошотување на случајот, истото важи и за Федерацијата“, рекола Бајлс пред Одброт за правосудство.

Пред одброто покрај Бајлс сведочеле уште три спортистки: Ели Раисман, Мек Кајла Маруни и Меги Николас.

„Виновен е системот што не успеа да не заштити, но најмногу го обвинувам Лери“, рекола Бајлс.

До истрагата во Сенатот дошло откако главниот инспектор во Министерството за правда, Мајкл Хоровиц, во јули, во својот извештај ги осудил активностите на ФБИ. Хоровиц, го нотирал неуспехот на ФБИ во истрагата против сексуалните злоставувања на спортистите.

Наредната среда ќе сведочат Хоровиц и директорот на ФБИ, Крис Вреј.

За потсетување, поранешниот докторор Лери Насар, доби доживотна казна затвор, за сексуално злоставување на повеќе од 150 жени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија31 минута

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион13 часа

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија15 часа

Во Македонија 617 нови случаи на коронавирус, 32 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 617 нови случаи на коронавирус, 32 лица починаа, а 450 оздравеа, соопшти...

Македонија15 часа

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ18 часа

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа22 часа

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ23 часа

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија24 часа

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа1 ден

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет1 ден

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа1 ден

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет1 ден

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион1 ден

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија1 ден

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Македонија2 дена

30 починати и 572 новозаболени со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 287, Куманово...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Меркел: Македонија треба да ги почне преговорите, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одлага

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот...

Топ2 дена

Кај Дебар запленета дрога вредна 70.000 евра

Полициските сектори за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи од Гостивар и Дебар во текот на вчерашниот ден...

Македонија2 дена

Првпат во земјата отстранет тумор на подлактница кај момче што доби коска од починат донор

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за ортопедија при ТОАРИЛУЦ беше оперирано 17-годишно момче со тумор на десната подлактница....

Досие