Контакт

Спорт

Втора победа за Џенова во сезоната

Објавено пред

Најстариот италијански клуб Џенова грчевито се бори за опстанок во Серија А, а надежите за остварување на целта значително се зголемија откако тимот стигна до својата само втора победа во шампионатот.

dobivaj vesti na viber

Џенова славеше со 1:0 против Торино, иако повеќе од цел час играше со фудбалер помалку поради исклучувањето на Лео Остигард во 24.минута.

Победничкиот гол за Џенова го постигна Маноло Портанова во 14.минута од мечот, а Торино немаше одговор до крајот.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ПСЖ „удри“ и по Барселона: Дембеле на пат кон Париз

Објавено пред

ПСЖ вчера објави дека Килијан Мбапе останува уште три години во Париз и ја доби битката со Реал Мадрид за 23-годишниот француски напаѓач, а веќе денеска тргна и во „дуел“ со Барселона.

dobivaj vesti na viber

Раководството на ПСЖ се насочува кон Осман Дембеле, францускиот репрезентативец кој летово ќе биде слободен агент и без обештетување може да ја напушти Барселона.

Французите тврдат дека Дембеле има устмен договор со ПСЖ од јануари и дека ситуацијата не е променета. Тој треба да пристигне на „Паркот на принцовите“.

Барселона сака да го задржи 25-годишниот Дембеле, но не може да се натпреварува со понудата на ПСЖ. Дембеле е во одлични односи со Мбапе и му се допаѓа опцијата двајцата заедно да ја бркаат европската титула во Париз. Наводно, доведувањето на Дембеле било еден од условите на Мбапе да остане во ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферстапен триумфираше во Шпанија, болидот му откажа на Леклер

Објавено пред

Макс Ферстапен е победник на Формула 1 трката за Големата Награда на Шпанија. Тој профитираше од проблемите со болидот кои ги имаше Шарл Леклер и кој не ја заврши трката на која тргна од пол-позицијата како и од тимската одлука на Ред Бул од каде му беше практично наредено на Серхио Перез да го пропушти на лидерката позиција во 48. круг. До крајот Ферстапен одана на водечката позиција и со овој триумф го презеде лидерското место во генералниот поредок.

dobivaj vesti na viber

За Холанѓанецот ова е четврта победа сезонава.

Серхио Перез заврши на втората позиција, а пилотот на Мерцедес, Џорџ Расел, беше третопласиран.

Луис Хамилтон заврши на петтата  позиција откако во првиот круг имаше удар со Кевин Магнусен, беше последен, но со одлично возење успеа да одработи висок пласман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан не сака да го преземе ПСЖ

Објавено пред

Францускиот стратег Зинедин Зидан одбива да седне на кормилото на Пари Сен Жермен, пренесува „Телефут“. Легендата на францускиот фудбал е прв избор за наследник на Покетино, но Зидан, сепак, ја одбил понудата на раководството на „светците“.

dobivaj vesti na viber

Откако ги разрешија дилемите со Килијан Мбапе, кој потпиша нов тригодишен договор, сега ќе се посветат кон избор на нов тренер. Исто така, досегашниот спортски директор Леонардо доби отказ и се чека официјална потврда, а како негов наследник се споменува Луис Кампос.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа2 часа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа7 часа

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија8 часа

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион8 часа

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа9 часа

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа10 часа

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија10 часа

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија10 часа

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа22 часа

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа1 ден

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ1 ден

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет1 ден

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа1 ден

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија1 ден

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет1 ден

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа1 ден

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа1 ден

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа1 ден

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа1 ден

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...