Контакт

Спорт

Втора победа за одбојкарите – Македонија максимална против Црна Гора

Објавено пред

Одбојкарската репрезентација на Македонија ја забележа втората победа на Европското првенство. Во второто коло, во Ц-групата, Македонија ја победи Црна Гора со 3:0 (25:22, 25:18, 25:20).

dobivaj vesti na viber

Македонските одбојкари, со две победи од два натпревари, се пласираа во елиминациската фаза која ќе се игра во Бари. До крајот на Ц-групата, Македонија ќе игра против фаворитите Полска и Холандија и во последното коло против Чешка.

Избраниците на Јошко Миленковски, во текот на целиот натпревар ја имаа контролата и покрај тоа што се мачеа со лошиот прием.

На крајот во победата се издвоија капитенот Никола Ѓоргиев со 20 поени, Александар Љафтов со 14, Владо Милев со 9, Филип Савовски исто така со девет поени од кои шест освои со блок.

Фото/ Игор Паневски©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Голманот на Канада при изведувањето на пенали на колегата му го криеше шишето

Објавено пред

Репрезентацијата на Уругвај го освои третото место на Копа Америка. Во малото финале, Уругвај на пенали ја победи Канада со 4:3 (2:2, 1:1).

dobivaj vesti na viber

Сепак, еден детал од пенал серијата привлече големо внимание, а во центарот на скандалот беше канадскиот голман Дејн Сент Клер.

Откако заврши првата рунда и двајцата изведувачи постигнаа голови, судијата од Венецуела притрча до канадскиот голман и му покажа жолт картон.

На почетокот не беше јасно зошто го направи тоа, но следното видео објасни сè.

Во моментите кога канадскиот играч го изведе пеналот и сите погледи беа свртени кон него, Сент Клер се обиде да го скрие шишето со вода на ривалскиот голман Серхио Роша.

Сепак, ниту овој мал трик не им помогна на Канаѓаните, бидејќи заработи жолт картон, а Роша го одбрани ударот на Исмаил Коне во третата серија, потоа во петтата капитенот Алфонсо Дејвис се обиде со паненка, но неговиот удар заврши во гредата.

Yellow card for Canada GK for hiding Uruguay GK's water bottle
byu/xd366 insoccer

Yellow card for Canada GK for hiding Uruguay GK’s water bottle
byu/xd366 insoccer

Прикажи повеќе...

Спорт

Саутгејт: Ако не се исплашиме, имаме многу поголеми шанси да победиме

Објавено пред

Вечерва во Берлин, на Олимпискиот стадион, Англија и Шпанија ќе се борат за титулата европски првак.

dobivaj vesti na viber

Англија, из историјата има само една голема титула, во 1966 година кога на домашен терен го освои светското првенство. На минатиот европски шампионат Англичаните дојдоа до финалето, но на домашен терен беа поразени на пенали од Италија.

Селекторот Герет Саутгејт и неговите избраници во Германија повторно ќе имаат шанса да го врата „фудбалот дома“.

„Не верувам во бајки, но верувам во соништа“, изјави Герет Саутгејт пред големото финале.

Жестоко критикуваниот англиски селектор барем привремено ги замолкна сите критичари, откако за осум години на чело на репрезентацијата по трет пат обезбеди учество во финале на едно големо натпреварување.

Споменатата фудбалска „химна“ која повикува фудбалот да се врати дома во Англија е создадена во 1996 година и споменува 30 години страдање, во меѓувреме постот трае 58 години.

А, токму промашениот пенал на Саутгејт (од ерата кога и самиот беше играч) и донесе на Англија пораз во полуфиналето на ЕП во 1996 година од Германија.

Сега како тренер, Саутгејт има нова шанса да го прекине скоро 60-годишниот трофеен пост на нацијата која тврди дека го измислила фудбалот.

„Од почетокот се обидовме да го промениме нашиот начин на размислување, да бидам поискрен за тоа кои сме навистина како фудбалска нација. Следев многу првенства како обичен гледач и гледав моменти и голови и сфатив дека нас (Англија) не нема никаде“, вели англискиот тренер.

„Се прикажуваат само финалињата и најважните натпревари. Затоа моравме да направиме промени, да сфатиме дека нашите големи очекувања не се во склад со нашите настапи. Сега поминавме низ различни важни натпревари, срушивме многу рекорди, но треба и да го освоиме трофејот за навистина да почувствувам почит од целиот фудбалски свет“, изјави Саутгејт.

„Во финалето немам никаков страв од ништо што би можело да се случи, бидејќи досега сум поминал низ се. Сакам и играчите да немаат страв. Затоа што ако не се исплашиме дека ќе бидеме поразени, имаме многу поголеми шанси за победа“, заклучи Саутгејт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руни: Двајца играчи на Шпанија ме потсетуваат на мене и на Роналдо

Објавено пред

Англија и Шпанија вечерва од 21 часот на Олимпискиот стадион во Берлин ќе го играат финалето на Европското првенство.

dobivaj vesti na viber

Шпанците ќе се обидат да ја освојат четвртата европска титула со која би ги прескокнале Германците на вечната листа и би останале сами на врвот, додека Англичаните се борат за првиот европски трофеј.

Натпреварот за шпански „Мундо Депортиво“ го најави легендарниот англиски напаѓач и најдобар стрелец во историјата на Манчестер јунајтед, Вејн Руни.

Англичанецот статусот ѕвезда го стекна на Европското првенство пред 20 години во Португалија и сега како главни закани за Англичаните издвои двајца млади шпански крилни играчи:

„Ламине Јамал ме потсетува каков бев јас на ЕУРО 2004, тинејџер кој игра брилијантно. Нико Вилијамс е исклучителен, ме потсетува на Кристијано Роналдо кога беше млад. Тој е поголемо момче, ја зема топката и понекогаш премногу се труди и сака сè одеднаш, но обично носи правилни одлуки. Тој е неверојатна закана во ситуации еден на еден, а исто така постигнува голови.

Англија ќе треба добро да се брани по крилните позиции против Шпанија бидејќи двете млади крила се нивната главна закана. Англија мора да биде многу внимателна“, рече Руни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија3 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет4 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет10 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет10 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија15 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ18 часа

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија1 ден

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура1 ден

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија1 ден

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија1 ден

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија1 ден

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија2 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ2 дена

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...

Македонија2 дена

Марија Срцева ќе раководи со ТОАРИЛУЦ, Берат Лена со Нефрологија во Струга, именувани нови медицински директори

Министерството за здравство информира дека министерот, д-р Арбен Таравари, денеска именува нови в.д. медицински директори на неколку јавни здравствени установи...

Македонија2 дена

(Видео) Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Денеска, Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Единица за корупција, во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, поднесе кривична...

Македонија2 дена

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека Мицкоски дома не употребува Северна, во Вашингтон бил примерен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон рече дека премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Лажна кампања на платформи за тргување со криптовалути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

Секторот за компјутерски криминал алармира за зачестена појава, каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку своите приватни имејл-адреси...