Контакт

Спорт

За Марадона, Просинечки е еден од најдобрите од неговото време (фото)

Објавено пред

Прославениот Диего Армандо Марадона, за кого многумина сметаат дека е најдобриот фудбалер на сите времиња, често се конфронтира со оние кои сметаат дека во „неговото време“, кога тој играше, конкуренцијата била послаба.

За да им ги затвори устите на „душегрижниците“, Марадона на Инстаграм објави фотомонтажа на која се наоѓаат 20-тина играчи од неговото време за кои тој мисли дека се најдобрите. До фотографијата напишал: „Како можете да речете дека немав достојни ривали. Играв против овие титани“.

Во друштво на Марко ван Бастен, Роберто Баџо, Лотар Матеус, Мишел Платини, Руд Гулит, Христо Стоичков, Георге Хаџи, Ромарио, Валдерама и останатите големи имиња на фудбалот има место и за еден играч од поранешна Југославија. Марадона во редот на најдобрите го смести и прославениот играч на Црвена Звезда, на СФРЈ, а подоцна и на Хрватска, Роберт Просинечки.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Судијата Турпен жртва на кражба на идентитет, мафијата шверцувала дрога со негов автомобил!

Објавено пред

Еден од најдобрите француски фудбалски судии, Клеман Турпен, кој ја делеше правдата на мечот Ајакс-Јувентус, е жртва на кражба на идентитет во Франција кога без негова вина беше вмешан во скандал со шверцување дрога.

Според „Лекип“, мафијата успеала да регистрира „рено лагуна“ на името на Турпен и со неа да прошверцува голема количина дрога помеѓу Белгија и Франција. Според изворите на весникот, мафијашите го користеле неговото име за забава и поради тоа што биле фудбалски навивачи.

Дилерот на дрога, А.Мунир, е уапсен на 10 декември во Париз заедно со уште тројца луѓе и обвинети се за трговија со канабис, а кај нив било пронајдено и големо количество оружје, како и 650.000 евра во кеш.

Турпен вели дека ова е уште еден доказ дека професијата фудбалски судија е многу опасна.

„Јас не живеам во Ноиси-ле-сек, ниту имам станови и дворци таму. Без моја волја сум вмешан во случајот, но ова е уште еден доказ дека да си фудбалски судија е опасно“, изјавил судијата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал маршира кон титулата број 12 во Монте Карло

Објавено пред

Рафаел Надал со малку повеќе маки од очекуваното се пласира во полуфиналето на Мастерс-турнирот во Монте Карло победувајќи го Аргентинецот Гвидо Пелја со 7:6(1)/6:3 за да остане на добар пат да ја освои својата титула број 12 во малото кнежевство.

Надал е рекордер со 11 титули освоени во Барселона, Монте Карло и „Ролан Гарос“ бидејќи ниту еден тенисер нема стигнато до толку трофеи на еден турнир. Кралот на земја се враќа полека во форма, иако Пелја му направи многу проблеми, посебно во првиот сет, кој мораше да го добие во тај-брејк по еден час и 22 минути игра! Во вториот сет Надал влезе во ритам, направи два брејка и поведе со 5:1, пред упорниот Аргентинец се врати до 5:3, пред да го загуби мечот.

Следен за Надал во полуфиналето ќе биде подобриот од дуелот на Хрватот Борна Чориќ и италијанскиот ветеран Фабио Фоњини. Во другото полуфинале ќе играат Душан Лајовиќ и Данил Медведев, кој претходно го елиминира светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Јас секогаш сум бил поддржувач на ВАР-системот

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола повторно застана во одбрана на ВАР системот и покрај тоа што токму ова судиско помагало помогна Сити да бидат елиминирани во четврт-финалето на ЛШ од Тотенхем во драматичниот меч во средата.

ВАР прво го дозволи голот на Фернандо Љоренте за Тотенхем да намали на 4:3 (резултат кој ги носеше во полуфинале), а потоа го поништи голот на Рахим Стерлинг во последните минути од мечот за овој резултат да остане. Пред новиот дуел со Тотенхем овој викенд, овојпат во Премиер лигата, Каталонецот вели дека поддршката за ВАР останува.

„Секогаш сум го поддржувал ВАР, кога ми одговарал и кога не ми одговарал. Другите не го поддржуваа порано, но сега можеби го смениле мислењето“, вели Гвардиола.

Тој посочува дека по драматичниот меч, тимот мора да е концентрира на тесната борба за титулата со Ливерпул.

„Не сакам фудбалерите да го заборават искуството, бидејќи тоа беше неверојатно. Имавме среќа што го доживеавме тоа, бидејќи во еден момент бевме среќи, а момент подоцна бевме во очај. Во иднина сите ќе се сеќаваме на тоа како на неверојатен меч, заедно со тагата што не се квалификувавме. Тоа е фудбалот“, вели Гвардиола.

Гвардиола: Ние дадовме гол, другото го направи ВАР, а Љоренте даде гол со рака

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

,,Сведочите на рекла-кажала”, Мијалков се обиде да го дискредитира Звонко Костовски

Со поставување вкрстени прашања, ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков се обиде да го дискредитира сведочењето на Звонко Костовски, еден...

Македонија7 часа

(Видео) Јанушев, Кирацовски и Асани се ракуваа и ветија фер и демократски избори

Шефовите на изборните штабови на кандидатите за претседател денеска присуствуваа на средба со Државната изборна комисија од каде порачаа дека...

Избори 20198 часа

(Видео) Деркоски: Ниту една кампања не може да е кристално чиста, но оваа беше релативно мирна

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, на средбата со шефовите на изборните штабови на кандидатите за претседател оцени дека...

Македонија8 часа

(Видео) Јанакиески побарал увид во доказите за крвавиот четврток

Околу триесетина минути траеше распитот на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија10 часа

Револтирана мајка: Син ми доби силна тупаница по главата поради бојата на кожата

Револтирана мајка од Скопје на Фејсбук објави дека нејзиниот 13-годишен син добил тупаница по глава, а претходно бил навредуван на...

Македонија10 часа

Надица се логираше со други имиња за да види што другите гледаат во системот, сведочеше Звонко Костовски

Обвинетата началничка во МВР, Надица Николиќ, на денешното судење за масовното прислушување познато под кодното име „Таргет-Тврдина“ го испрашуваше инженерот...

Крвав четврток11 час

Јанакиески повикан на распит во обвинителство за крвавиот четврток

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, е повикан на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во...

Македонија11 час

Теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал денеска ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Европа12 часа

Шпанската полиција спречи терористички напад на џихадистите за Велигден во Севиља

Шпанската полиција, наводно, спречила планиран напад на велигденските поворки во Севиља, при што во Мароко е уапсен еден џихадист, соопшти...

Избори 20191 ден

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија1 ден

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Избори 20191 ден

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија1 ден

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија1 ден

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет1 ден

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет1 ден

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет1 ден

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија1 ден

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет1 ден

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа2 дена

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Досие