Контакт

Спорт

Заедно со Клоп тројца клучни играчи ќе го напуштат Ливерпул

Објавено пред

Јирген Клоп минатиот месец објави дека ќе го напушти Ливерпул по завршувањето на сезоната. Додека клубот го бара најдоброто решение за нов менаџер, англиските медиуми шпекулираат како ќе изгледа тимот по заминувањето на Германецот.

dobivaj vesti na viber

Со оглед на тоа дека Клоп заминува, тоа предизвика сомнеж кај некои играчи дали треба да останат дел од Ливерпул или пак е совршен момент кариерите да ги продолжат на некое друго место.

Па така Англичаните тврдат дека тројца клучни играчи ќе си заминат од Ливерпул и тоа Ван Дијк, Мохамед Салах и Алисон Бекер.

„Во летниот преоден рок Ливерпул ќе остане без осовината Алисон, Ван Дајк и Салах. Тие се подготвени да го напуштат клубот“.

Ван Дајк веќе призна дека не знае дали ќе остане дел од Ливерпул откако Клоп ќе си замине од клубот. Откако ја даде таа изјава Холанѓанецот рече дека неговите зборови биле извадени од контекст.

„Многу работи беа извадени од контекст. Го сакам клубот, ги сакам навивачите. Посветен сум на Ливерпул”, изјави неодамна фудбалерот на Ливерпул.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Марко: Ауди му нуди голема плата на Саинц

Објавено пред

Консултантот во Формула 1 тимот Ред Бул, Хелмут Марко, за време на тркачкиот викенд во Кина потврди дека австрискиот тим разговарал со возачот на Ферари, Карлос Саинц Јуниор за можноста тој да се врати во тимот.

dobivaj vesti na viber

Ред Бул продолжи со доминантните изданија во новата сезона, Макс Ферстапен триумфираше на денешната, додека на подиумот, како трет се искачи и Серхио Перез.

Договорот што Мексиканецот го има со Ред Бул истекува на крајот од сезоната, па тимот разгледува и други опции за 2025 година.

Едена од најпримамливите е Саинц, кој од следната година во Ферари ќе биде заменет со асот на Мерцедес, Луис Хамилтон.

„Точно е, разговаравме со Карлос. Тој има многу богата понуда од Ауди (кој влегува во Формула 1 преку Заубер), пунида на која ние не можеме да и парирам. Не можеме да му понудиме толкава плата“, изјави Марко за „Клајнце Цајтунг“.

Саинц ја започна својата Формула 1 кариера во Торо Росо (тимот сега наречен РБ), развојниот тим на Ред Бул. Шпанецот настапуваше и за Рено и Мекларен, а оваа сезона триумфираше во Австралија.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Евертон бега од опасната зона – Значајна победа над Нотингем Форест

Објавено пред

Фудбалерите на Евертон го совладаа Нотингем Форест со 2:0 во натпреварот од 34. коло на Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

За прв пат по два и пол месеци „Карамелiите“ успеа да постигне повеќе од еден гол на еден натпревар во сите натпреварувања.

Стрелци беа Идриса Гана Геј и Двајт Мекнил, кои со удари од далечина во 29. и 76. минута му донесоа победа на домашните на „Гудисон“.

Евертон, со оваа победа на еден од директните ривали во борбата за опстанок, допонително се оддалечи од опасната зона.

Моментално се 16-ти со 30 бодови, четири повеќе од „шумарите“ кои се први над „линијата“ и имаат одиграно меч повеќе.

Нотингем има само бод повеќе од Лутон и три од Барнли.

Во следното коло Евертон во градското дерби го пречекува Ливерпул, додека кај Нотингем доаѓа Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Големи три бода за Лече – Сасусоло тоне кон Серија Б

Објавено пред

Фудбалерите на Лече го совладаа Сасуоло со 3:0 како гости во натпреварот од 33. коло на Серија А.

dobivaj vesti na viber

Ова беше директен дуел на екипи кои се уште не ги решиле дилемите во борбата за опстанок во Серија А. Лече речиси си го обезбеди опстанокот, на пет кола до крајот има осум бода повеќе од првиот тим кој се наоѓа во опасната зона.

Сасусло се наоѓа во тешка положба бидеќе е претпоследен на табелата.

Стрелци за гостите на стадионот „Мапеи“ беа Валентин Гендри во 11. минута, Патрик Доргу во 15. минута и Роберто Пиколи во 61. минута.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Пендаровски: Мицкоски пред некој ден повика на формирање на семакедонски патриотски фронт, исто како во времето на режимот

На денешниот граѓански собир во Скопје, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски се осврна и на меѓуетничките односи, истакнувајќи дека од независноста...

Свет4 часа

(Видео) Опасни поплави ѝ се закануваат на кинеска провинција, над 127 милиони луѓе се евакуирани

Големите реки, канали и езера во кинеската провинција Гуангдонг се соочуваат со опасни поплави, поради што владата денеска одобри акционен...

Македонија5 часа

Битиќи: Јавно здравство без партиципација и повисоки плати за медицинските лица

„Срцето и душата на државата лежи во здравјето на нашите граѓани, а должноста на една социјалдемократска власт е да се...

Македонија5 часа

Николоски: Директорката на прилепската болница поставена од Филипче со огромен корупциски скандал – за иста услуга плаќала дупло

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 4, на денешната пред сконференција се осврна на, како што...

Регион6 часа

Отстранета голема бомба во Ниш, евакуираните 1300 граѓани се враќаат дома

Завршена е акцијата на неутрализирање и уништување на воздушната бомба која остана од бомбардирањето на НАТО на улицата Александра Медведева...

Свет8 часа

(Видео) Иран ја засилува репресијата врз граѓаните: Егзекуции, апсења и враќање на моралната полиција

Со погубување на осуденици, апсење дисиденти и враќање на полициските патроли за спроведување на задолжителните правила за хиџаб, Иран ја...

Свет8 часа

На изборите во Баскија може да победи партијата која сака независност од Шпанија 

Баскиската сепаратистичка партија Билду, која влече корени од политичкото крило на сега веќе непостоечката вооружена група ЕТА, би можела за...

Македонија9 часа

Три завршни митинзи на претседателските кампањи денеска во Скопје, кампањата за парламентарни избори продолжува

Продолжуваат кампањите за претстојните претседателски и парламентарни избори, каде претседателските кандидати, како и кандидатите за пратеници во шесте изборни единици...

Македонија9 часа

Пендаровски: Мицкоски по амбасади ветува дека прв негов приоритет ќе биде внесување на Бугарите во Уставот

Пред граѓаните на Струмица, кандидатот за претседател, Стево Пендаровски се осврна на ставот на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски во однос...

Македонија9 часа

Силјановска-Давкова: Пендаровски е еднакво одговорен за скандалите и криминалите на ДУИ

„Претседателот воопшто не е невин. Барем дваесетина пати требаше да посегне по ветото кога се носеа лошите закони. Тој, скромно,...

Македонија21 час

Гордана Силјановска-Давкова: Однесувањето на ДУИ е врв на султанатот во Македонија

Денеска, во рамките на својата кампања за претседателка на Македонија, професор д-р Гордана Силјановска-Давкова, одржа говор во Берово. – Врв...

Свет22 часа

САД изгласа помош на Украина: Ова може да го промени текот на војната

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го изгласа законот за дополнителна помош за Украина, дел од пакетот од 95 милијарди...

Македонија22 часа

Пендаровски: Јас сум ваш, вие сте мои, а сите заедно сме наши – ќе успеееме

Зборувајќи пред граѓаните на Василево, кандидатот за претседател Стево Пендаровски потенцираше дека Македонија веќе е горда на постигнатото, а со...

Македонија22 часа

Ковачевски: Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги одобриме состојбите...

Македонија1 ден

Со полициски хеликоптер пренесен македонски државјанин од Унгарија до Скопје

Денеска (20.04.2024) по добиено барање од ЦУК, со полициски хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици, од Сегедин, Унгарија до...

Македонија1 ден

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе направат трансформација во Македонија, со „Платформа 1198“ ќе се решат проблемите на граѓаните

„Во очите на граѓаните има една желба да што побргу заврши сето ова кое што се случуваше шест и половина...

Македонија1 ден

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите противкандидати

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја прифати поканата на националниот јавен сервис за учество на дебата со сите противкандидати во...

Македонија1 ден

Коалицијата ВЛЕН најавува спектакуларен митинг во понеделник на плоштадот Скендербег – не добиле дозвола на митинг на Плоштад Македонија

Шефовите на изборната кампања на Коалицијата ВЛЕН денеска ја информираа јавноста за централниот митинг што ВЛЕН (ВРЕДИ) планира да го...

Свет1 ден

Лидерот на Хамас пристигна во Истанбул, ќе се сретне со Ердоган

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија денеска е во Истанбул на средба со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, кој го поддржува...

Македонија1 ден

Гордана Силјановска Давкова учествуваше на одбележувањето на 75 годишнината од крајот на Граѓанската војна во Грција и 76 годишнината од прогонството на Македонците од егејскиот дел на Македонија

Во организација на Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија МАКЕДОН, на 20 април...