Контакт

Спорт

Зенит и Жалгирис со неверојатни пресврт победи на стартот на Евролигата

Објавено пред

Кошаркарите на Зенит Петерсбург славеа фантастична 73:69 победа на гостувањето кај Анадолу Ефес на стартот на Евролигата, а најдраматично беше во Пиреја, каде што Олимпијакос „колабираше“ во последната четвртина за Жалгирис да стигне до драматична 68:67 победа.

Ефес и Зенит не успеаја да направат некоја значителна разлика во првите три четвртини од мечот, пред Зенит предводен од Кевин Пангос да слави во Истанбул. Канаѓанецот Пангос го заврши мечот со 23 поени и 7 асистенции, а Риверс додаде 14 поени. Кај Ефес, Мициќ имаше 17 поени, а првата ѕвезда Шејн Ларкин не настапи поради повреда.

Олимпијакос пак, имаше 11 поени предност на стартот на последната четвртина, но во неа успеа да погоди само осум поени за Жалгирис да ја „украде“ победата. Јокубаитис беше клучниот човек во финишот, кога постигна две слободни фрлања. Григонис со 15 и Ловерњ со 13 беа најдобри за Жалгирис, додека Хасна Мартин со само 12 поени беше најдобар за Олимпијакос.

ЕВРОЛИГА, 1.КОЛО

Анадолу Ефес – Зенит Петерсбург 69:73 (10:15, 16:11, 28:23, 15:24)

Олимпијакос – Жалгирис Каунас 67:68 (18:23, 19:11, 21:13, 9:21)

Макаби Тел Авив – Алба Берлин 80:73 (19:29, 30:12, 18:17, 13:15)

Барселона – ЦСКА Москва 76:66 (24:14, 17:19, 14:15, 21:18)

Валенсија – Асвел Лион 65:63 (18:17, 19:16, 13:14, 15:16)

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Линдзи Вон: Без операции, без ботокс, без Фотошоп!

Објавено пред

Легендата на алпското скијање, Линдзи Вон неодамна го прослави својот 36-ти роденден со фотографии на плажа, и како и секогаш често на своите социјални мрежи поставува разголени фотографии, по што денеска реши да реагира на негативните коментари.

„Во последно време поставив многу фотографии во костими за капење, а иако сум спортистка, има многу безмилосни коментари и медиумски приказни за моето тело и морам да признаам дека понекогаш тоа ме боли. Јас сум нормален човек, и понекогаш седам наведнато, се гледа целулитот на мојот задник… Но, ова тело ми дозволи да направам неверојатни работи во животот и горда сум на мојата сила. Не сум модел и тоа е совршено за мене. Едно нешто ќе ви ветам – нема Фотошоп на моите фотографии, никогаш не сум била на пластична операција. Нема ботокс, нема филери, нема мини-операции. Ништо! 100 отсто природна, 100 отсто Линдзи. Порака до тие кои премногу се грижат за својот изглед – останете силни, здрави и сакајте се“, напиша Вон на Фејсбук.

View this post on Instagram

Day dreaming of Cabos….

A post shared by L I N D S E Y • V O N N (@lindseyvonn) on Aug 21, 2020 at 8:42am PDT

View this post on Instagram

> 6ft

A post shared by L I N D S E Y • V O N N (@lindseyvonn) on Aug 14, 2020 at 7:02am PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферстапен VS Строл: Каков е.ан слепец, вистински ретард и Монгол!

Објавено пред

Ѕвездата на Ред бул, Макс Ферстапен одби да се извини за своето изразување по судирот со Ленс Строл од Рејсинг поинт на вториот тренинг во Портимао, велејќи дека не е негов проблем ако некој е навреден.

Ферстапен и Строл се судрија на првата кривина откако одеа еден до друг во кривината, и иако Холанѓанецот беше фуриозен во радио-пораката, стјуардите не ги казнија ниту двајцата.

„Дали е овој е.ен човек слеп? Што е.ано му е проблемот? Исусе! Каков ретард. Оштетен ми е болидот. Каков Монгол! Навистина!“, беше дел од радио пораката на Холанѓанецот.

Кога го запрашаа по крајот на сесијата дали треба да се извини за инцидентот, тој студено одговори: „Тоа не е мој проблем“!.

Ова не е првпат тој да нарече некого во Ф1 „Монгол“, откако го искористи овој термин за еден од стјуардите на Американското ГП во 2017, по што изјави дека не сакал да навреди никого.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер сити го земаат талентот на Партизан, Стевановиќ

Објавено пред

Манчестер сити се подготвени во јануари да го реализираат трансферот на талентот на српски Партизан, Филип Стевановиќ, јавува весникот „Манчестер ивнинг њуз“.

18-годишното крило се смета за еден од најталентираните српски фудбалери, и „граѓаните“ би платиле дури 6 милиони фунти за неговиот трансфер, откако тој беше поврзуван со повеќе европски клубови во текот на летото, вклучувајќи го и градскиот ривал на Сити, Манчестер јунајтед.

Стевановиќ ја игра веќе третата професионална сезона и најверојатно би останал во Партизан до крајот на сезоната 2020/21.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија59 минути

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион1 час

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија2 часа

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија3 часа

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија3 часа

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ4 часа

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија8 часа

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион9 часа

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија9 часа

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет11 час

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Македонија11 час

Казнети рекордни 557 возачи за еден ден во Скопје

Полицијата вчера казнила рекордни 557 возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина. Министерството за внатрешни работи во текот...

Свет11 час

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија11 час

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Македонија12 часа

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите...

Спорт23 часа

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако...

Македонија23 часа

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион1 ден

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија1 ден

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Досие