Контакт

Спорт

Ждрепката за европските купови е в понеделник

Објавено пред

Ждрепката за нокаут-фазата во европските купови ќе се одржи в понеделник во седиштето на УЕФА во Нион.

Најголем интерес ќе привлече ждрепката во Лигата на шампионите. Точно на пладне ќе бидат одредени осминафиналните двојки во најсилното клупско натпреварување во светот.

Носители: Манчестер сити, Ливерпул, Манчестер јунајтед, Ајакс, Реал Мадрид, Баерн Минхен, Лил, Јувентус

Неносители: ПСЖ, Атлетико Мадрид, Спортинг Лисабон, Интер, Бенфика, Виљареал, Салцбург, Челси.

Од 13 часот е закажана ждрепката за Лига Европа. Четворица македонски репрезентативеци ќе играат со своите клубови во оваа фаза: Елиф Елмас (Наполи), Бобан Николов (Шериф), Аријан Адеми и Стефан Ристовски (Динамо Загреб).

Тимовите на македонските репрезентативци ќе играат во баражот за пласман во осмина-финалето.

Победниците на групите Лион, Монако, Спартак Москва, Ајнтрахт, Галатасарај, Црвена звезда, Баер Леверкузен и Вест Хем веќе се во осмина-финалето.

В понеделник ќе бидат извлечени бараж-двојките.

Носители: Глазгов Ренџерс, Реал Сосиедад, Наполи, Олимпијакос, Лацио, Брага, Бетис, Динамо Загреб

Неносители се екипите што испаднаа од Лигата на шампионите: Барселона, Лајпциг, Порто, Борусија Дортмунд, Шериф, Аталанта, Севилја, Зенит.

По ист систем се игра и Конференциската лига. Во осмина-финалето се пласираа победниците на групите: ЛАСК Линц, Гент, Рома, АЗ Алкмар, Феенорд, Копенхаген, Рен, Базел.

Ждрепката, која ќе почне во 14 часот, ќе ги одреди бараж-двојките.

Носители: Макаби Тел Авив, Партизан, Боде, Рандерс, Славија, ПАОК, Карабаг, Витесе/Тотенхем

Неносители се тимовите што завршија како трети во групите во Лига Европа: Спарта Прага, ПСВ Ајндховен, Лестер, Фенербахче, Марсеј, Митјиланд, Селтик, Рапид Виена.

Спорт

Полска и Русија со драматично и контроверзно реми

Објавено пред

Полска и Русија одиграа драматично 29:29 реми во меч кој најверојатно ги заврши шансите за полуфинале на Европското првенство во Унгарија и Словачка за двата тима.

Во неизвесен меч, во кој предноста се менуваше повеќе пати, рускиот селектор Владимир Петковиќ прво доби црвен картон, а Полска го имаше тоа што го сметаа како последен напад на мечот.

Михал Дашек постига гол, Полјаците почнаа да слават, но Русите побараа тајмаут во последен момент. Прославата на Полјаците престана, пред Сергеј Косоротов да постигне фантастичен гол од 15 метри за израмнување.

Прикажи повеќе...

Спорт

Елмас со асистенција, Наполи со „покер“ за „фенерџијата“ Салернитана

Објавено пред

Елиф Елмас асистираше на првиот гол на неговите Наполи, за „партенопеи“ да стигнат до убедлива 4:1 победа во јужото дерби во Серија А против последнопласираната Салернитана.

Елмас, кој повторно беше стартер за тимот на Лучано Спалети, му асистираше на Жуан Жесус во 17. минута за рано водство на домаќините, пред Салернитана да израмни преку Федерико Бонацоли во 33. минута.

Наполи се врати во водство во финишот на полувремето, кога Дрис Мертенс беше прецизен од пенал 2:1, по што во второто полувреме, Амир Рахмани во 47. минута да зголеми на 3:1, за домаќините да добијат уште еден пенал во 53. минута, кој Лоренцо Инсиње немаше проблем да го реализира.

Со трите поени, Наполи се враќа на второто место на табелата со 49 поени, четири поени зад лидерот Интер и еден поен пред Милан, кои вечерва го играат големото дерби со Јувентус.В

СЕРИЈА А, 23.КОЛО

Наполи – Салернитана 4:1

Специја – Сампдорија 1:0

Торино – Сасуоло 1:1

Каљари – Фиорентина 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул со победа кај Палас се доближи до Сити

Објавено пред

Ливерпул стигна до тешка 3:1 победа кај Кристал палас за да се доближи на 9 поени до премиерлигашкиот лидер Манчестер сити (со натпревар помалку), покажувајќи дека трката за титулата можеби уште не е завршена.

Виргил ван Дајк успеа да постигне убав гол со глава уште во осмата минута од мечот, за во 32. минута, Алекс Окслејд-Чембрлен да најави лесна победа за тимот на Јирген Клоп. Меѓутоа, тимот на Патрик Виера не се откажа и во 55. минута намали на 1:2 со голот на Одсон Едуар за интересно второ полувреме. Фабињо стави точка на надежите за камбек на Палас во 89. минута со гол од пенал по непромислената реакција на голманот на Палас, Висенте Гуаита.

Арсенал, пак, пропушти шанса да ги помине Вест хем на петтото место на табелата, откако одиграа само 0:0 со „фенерџијата“ Барнли, додека Брајтон со голот на Дени Велбек во 82. минута извлече 1:1 реми кај Лестер.

ПРЕМИЕРЛИГА, 23.КОЛО

Кристал палас – Ливерпул 1:3

Арсенал – Барнли 0:0

Лестер – Брајтон 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија2 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Македонија3 часа

Пецаков: Не постои ниту еден пример некој да се изолира додека чека резултати од ПЦР-тест поради патување во странство

Веројатно тезата “Наќе е крив” сега е заменето со акцијата “Пецак е крив”, а сето ова само тие од власта...

Економија5 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ6 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет6 часа

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион8 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија9 часа

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија22 часа

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија22 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија1 ден

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион1 ден

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија1 ден

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија1 ден

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија1 ден

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет1 ден

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија1 ден

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет1 ден

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Досие