Контакт

Спорт

Железничар ја прослави 100-годишнината

Објавено пред

Навивачите на сараевски Железничар ја прославија 100-годишнината на славниот клуб на „Грбавица“ при 0:0 дербито со Вележ во кое успеаја да промашат пенал.

Славните „плави“, еден од најпопуларните клубови во поранешна Југославија, е формиран на 17 септември 1921 година, и тоа беше причина на стадионот да се појават илјадници фанови кои во 60. минута од мечот направија спектакуларна атмосфера со факли.

Нивните миленици на теренот во 70. минута имаа шанса за победа, откако Јуричиќ целосно го утна голот од белата точка.

Вележ е петти на табелата со 12 поени, додека Железничар се на 6. место со 11 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тежок пораз на Леверкузен од Баерн

Објавено пред

Баерн Минхен се вратија на лидерската позиција во Бундеслигата. Баварците, во дербито на колото, во Леверкузен го прегазија Баер со 5:1.

Баварците, во првиот дел го прегазија противникот. Делуваа како казнена експедиција, која испорача пет гола во мрежата на противникот, четири од нив во периодот од 30. до 37.минута.

Првите два гола ги постигна Левандовски, Милер зголеми на 3:0, а потоа два пати погоди Гнабри.

Честа на „фармацевтите“ ја спаси Шик со гоот во 55.минута.

Баерн по осум кола има 19 бодови, еден повеќе од Борусија Дортмунд и три од Баер Леверкузен.Прикажи повеќе...

Спорт

Џенова се спаси од Скамака, Болоња освои бод во Удине, Аталанта лесно со Емполи

Објавено пред

Три натпревари од осмото коло, во попладневниот термин се одиграа во Серија А. Два натпревари завршија без победник, а Аталанта убедливо славеше во Емполи.

Џенова, со Горан Пандев, во стартниот состав, успеа да избегне пораз од Сасуоло и својот поранешен напаѓач Скамака. Сасуоло по 20.минути игра во Џенова имаа предност од 2:0, со головивите на Скамака во 17., и 20.минута.

Џенова успеа да се спаси од пораз, преку Дестро во 27. и Васкес во 90.минута.

Пандев одигра 76.минута, имаше една добра шанса во 38.минута.

Удинезе и Болоња постигнаа по еден гол и освоија по еден бод. Удинезе играше со играч помалку од 38.минута, поради искучувањето на Переира. Предноста Болоња ја искористи во 67.минута преку Бероу, 15 минути подоцна израмни Бето.

Јосип Иличиќ постигна два гола во победата на Аталанта над Емполи од 4:1. Вити ја погоди сопствената мрежа, а четвртиот гол за Аталанта го постигна Запата. Стрелец за Емпол беше Ди Франческо.Прикажи повеќе...

Спорт

Вест Хем победи на Гудисон парк

Објавено пред

Фудбалерите на Вест Хем јунајтед го победија Евртон на „Гудисон парк“ со 1:0, во осмосо коло.

Вест Хем предводени од поранешниот тренер на Евртон, Дејвид Мојс, одигра подобра натпревар од својот противник и заслужено ги освои бодовите. Мечот не донесе многу возбудувања, најинтересно беше во финишот на првиот дел кога на Соучек му беше поништен гол поради офсајд, а Пабло Форнлас упати непрецизен удар кон Пикфорд.

Клучниот момент се случи во 74.минута. По корнерот кој го изведе Боувен, Огбона го постигна голот кој му донесе три бода на „чеканите“.

Со овој триумф Вест Хем се израмнија со Манчестер јунајтед и Евертон, овие три тима од петтото до седмото место имаат по 14 бодови.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија33 минути

(Видео) Николовски: Овие избори се доследни на модерниот и европски тренд по кој сме тргнати

Граѓаните не сакаат кочници и блокади и токму затоа денеска очекувам дека изборот на граѓаните ќе биде најдоброто и ќе...

Македонија36 минути

ВМРО-ДПМНЕ обвини за нерегуларности: „Забележавме кршење на изборниот молк, притисоци и уцени“

Не ги знаеме резултатите, но видовме охрабрени луѓе кои на социјалните мрежи даваа поддршка на надежта и новата иднина, но...

Македонија2 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија2 часа

Даштевски: Ако има потреба гласањето и изборниот молк ќе траат и до 22 часот

Гласањето ќе продолжи и по 19 часот на сите избирачки места на кои ќе има метеж и гласачи кои дошле...

Македонија2 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија3 часа

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија4 часа

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија5 часа

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет6 часа

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија7 часа

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Македонија8 часа

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места, ДИК апелира гласачите да притиснат повеќе

На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација на гласачите. Портпаролката на...

Македонија8 часа

Член на политичка партија пријавил дека осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите

Член на политичка партија пријавил во американската амбасада дека 83 осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите, соопшти Јавното...

Свет10 часа

Повеќе од 1.000 починати од коронавирус во Русија за 24 часа

Русија регистрираше повеќе од 1.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, првпат од почетокот на пандемијата. Дневниот број на...

Свет11 час

(Видео) Руските актерка и режисер кои снимаа филм во вселената се вратија на Земјата

Руските актерка и режисер кои поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за да го снимат првиот филм во...

Македонија12 часа

Локални избори во Македонија, првпат се гласа со апарати за отпечаток од прст

Во Македонија се одржуваат седми локални избори од независноста на државата, а за првпат се користат апарати за отпечаток од...

Македонија1 ден

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија1 ден

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија1 ден

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ1 ден

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Досие