Контакт

Спорт

Жиру и Челси го „масакрираа“ Динамо Киев, Валенсија и Наполи се „тресеа“ (видео)

Објавено пред

Челси, Наполи и Валенсија се првите три клубови кои обезбедија четврт-финале од Лига Европа, пред преостанатите пет пресметки.

Челси беше посебно импресивен, откако со 5:0 го совлада украинскиот гигант Динамо Киев на гости, предводени од Оливие Жиру, кој постигна неверојатен хет-трик.

Голови постигнаа и Маркос Алонсо и Калам Хадсон-Одои за импресивна победа на тимот на Маурицио Сари, кој останува со најголеми надежи за титулата во ова европско натпреварување. За Динамо, еднаш славниот украински клуб, ова е понижувачки пораз по 3:0 негативата која ја имаа од првиот меч.

Валенсија доживеа студен туш во Краснодар, откако домашниот тим стигна до 1:0 водство во 85. минута преку Сулејманов, резултат кој го носеше рускиот тим во четврт-финале, пред Гуедеш да постигне „спасувачки“ гол во 93. минута за 1:1.

И Наполи се „тресеше“ откако во Салцбург, австрискиот шампион успеа да дојде до 3:1 победа, откако во првиот меч, Наполи победи со 3:0.

Фото: ЕПА

ЛИГА ЕВРОПА, ОСМИНАФИНАЛЕ, ВТОР МЕЧ

Динамо Киев – Челси 0:5, прв натпревар 0:3, вкупно 0:8

Краснодар – Валенсија 1:1, прв натпревар 1:2, вкупно 2:3

Салцбург – Наполи 3:1, прв натпревар 0:3, вкупно 3:4

Од 21 часот играат:

Арсенал – Рен, прв натпревар 1:3

Бенфика – Динамо Загреб, прв натпревар 0:1

Интер – Ајнтрахт Франкфурт, прв натпревар 0:0

Славија Прага – Севилја, прв натпревар 2:2

Вилјареал – Зенит Санкт Петербург, прв натпревар 3:1

Фото: ЕПА

Спорт

Рони О’Саливен повторно е број 1 по триумфот во Велс!

Објавено пред

Рони О’Саливен уште еднаш влезе во историјата на снукерот, откако се израмни со Стивен Хендри со својата 36. ренкинг титула по победата над Нил Робертсон на Тур шампионатот, и во исто време првпат по девет години повторно е светски играч број 1, поминувајќи го Марк Селби.

О’Саливен во Велс имаше голема предност против Австралиецот Робертсон, но на крајот беше тесно и тој победи 13:11 за чек од 150.000 фунти и завршување на четиригодишното владеење на Селби на врвот на рејтинг-листата. О’Саливен со своите 43 години станува најстариот играч кој ја има првата позиција по шесткратниот светски шампион, Реј Рирдон, кој во 1983 година беше број 1 на 51 година.

Робертсон, кој загуби со 10:4 од О’Саливен на Плејерс шампионатот на претходниот турнир, овојпат беше посериозен противник. Иако губеше со 6:3, тој успеа да израмни на 10:10, но притисокот влијаеше добро на О’Саливен, кој сега ќе оди на шеста светска титула на „Крусибл“ во Шефилд следниот месец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германците на „германски начин“ ја средија Холандија во Амстердам (видео)

Објавено пред

Германија со победа ги стартуваше квалификациите за Европското првенство во 2020 година, откако во драматичен меч на „Јохан Кројф арената“ во Амстердам прво загуби водство од 0:2, за потоа со гол во 90-тата минута да стигне до 3:2 победа над Холандија.

Лирој Сане и Серж Гнабри им донесоа на „панцерите“ на Јоаким Лев 0:2 водство по првите 45 минути, но Мемфис Депај ги предводеше „лалињата“ до кам-бек, прво со аситенција од Матијс де Лихт во 48. минута, а потоа со гол во 63. минута. Но, фудбалот се игра 90 минути, и Германија уште еднаш го демонстрираше тоа, откако Нико Шулц од Хофенхајм доби добра топка од Марко Ројс и ги замолче домашните навивачи.

Белгија, пак, ја забележи втората победа во квалификациите, откако на гостувањето кај Кипар го реши победникот во првите 20 минути. Еден Азар во својот 100. меч за Белгија во 10. и Мичи Батшуаи во 18. минута беа стрелци за „ѓаволите“.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРО 2020, 2.КОЛО

ГРУПА Ц

Холандија – Германија 2:3

Северна Ирска – Белорусија 2:1

Табела: 1.С.Ирска 6,1.Холандија 3, 3.Германија 3, 4.Естонија 0, 5.Белорусија 0

ГРУПА И

Кипар – Белгија 0:2

Табела: 1.Белгија 6, 2.Кипар 3, 3.Русија 3, 4.Казахстан 3, 5.Шкотска 3, 6.Сан Марино 0

Фото: ЕПА

ХОЛАНДИЈА – ГЕРМАНИЈА 2:3

КИПАР – БЕЛГИЈА 0:2

СЕВЕРНА ИРСКА – БЕЛОРУСИЈА 2:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Тешко извојуван поен во Словенија, Полска во финишот ја победи Летонија (видео)

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија остана непоразена на гостувањето во Љубљана, откако во цврст и тежок меч одигра 1:1 со Словенија, враќајќи се од лошото прво полувреме благодарение на смиреноста на Енис Барди.

Мечот започна со силен интензитет, но со малку шанси на двете страни и многу фаули и прекини. Словенците го имаа поседот на топката во првите 45 минути и тоа го претворија во еден гол и неколку шанси. Столе Димитриевски одлично реагираше при една опасна ситуација, но во 34. минута не можеше да го спречи Миха Зајц да донесе водство на домаќините на „Стожице“ во момент за конфузија на нашата одбрана. Во последните десетина минути од првото полувреме, Словенија можеше да го зголеми водството.

Сепак, момците на селекторот Игор Ангеловски бргу се созедоа во второто полувреме, и во 47. минута, Енис Барди израмни по одличната топка која ја доби од Џани Алиоски за радост на не толку малубројните македонски навивачи во Љубљана.

Во 55. минута од мечот, Словенија беше многу блиску до вториот гол, откако по продорот на Шпорар, тој повторно го најде Зајц, но неговиот удар во последен момент со глава го „расчисти“ Бејтулаи. Во 73. минута повторно Столе Димитриевски беше одличен по продорот на Вербич.

Во вториот вечерен меч од нашата група, Полска со 2:0 ја совлада Летонија, откако дури во последните 15-тина минути го скрши отпорот на гостите. Роберт Левандовски во 76. минута и Камил Глик во 84. минута донесоа победа и прво место за Полјаците.

Фото: Сиол.нет

ГРУПА Г

Полска – Летонија 2:0

Словенија – Македонија 1:1

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Објавени резултатите од големата истрага – Трамп не соработувал со Русија

Кампањата на Доналд Трамп за претседателските избори во 2016 година не заговарала со Русија, покажува извештајот на специјалниот советник Роберт...

Свет5 часа

Руски воени авиони со војници слетале во Венецуела, никој не знае зошто

Два руски воени авиони слетале вчера на аеродромот во Каракас со високи офицери и стотина војници, објавил локален новинар. Една...

Регион7 часа

Шешељ повторно ги запали знамињата на ЕУ и НАТО

Лидерот на српските радикали, Воислав Шешељ, на денешното одбележување на 20-годишнината од бомбардирањето на поранешната Сојузна Република Југославија, ги запали...

Македонија9 часа

(Видео) Рудник нема да има, ако треба со жив ѕид ќе ги браниме Иловица и Штука, порачаа младите

Не сакаме рудници, сакаме здрава котлина и здрав живот, очекуваме конечно властите да се залагаат за активности што ќе бидат...

Топ11 час

Ахмети: Апелирам опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според него треба да...

Македонија16 часа

Повторно гореа трски на брегот на Охридското Езеро

Вчера покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и селото Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска, соопшти Министерстото...

Топ16 часа

Мотоциклист прегазил жена и побегнал

(Фото: Илустрација) Вчера на улицата Пере Тошев,  мотоцикл со скопски регистерски таблици управуван од непознато лице удрил во 44-годишнен пешак...

Македонија16 часа

Уставен в среда ќе одлучува дали обвинетите на СЈО кои го оштетиле буџетот може да добијат пониски казни

Уставниот суд на седница закажана за среда 27 март ќе одлучува дали да поведе иницијатива за оценка на уставноста на...

Свет17 часа

(Видео) Драматична спасувачка акција: Извлечени сите патници од крузерот во Норвешка

Сите 1.300 лица кои се наоѓале на крузерот, чијшто мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени,...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заевизмот донесе 2 века казна за луѓе кои не направиле ништо лошо

Недолжни граѓани станаа жртви на политички прогон само затоа што не се согласуваат со политиките на Зоран Заев, вели ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија17 часа

Сончево време со температури до 23 степени

Времето днеска ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер. Максималната температура ќе...

Македонија1 ден

Домашни и грчки експерти договорија учебниците да се усогласат во духот на Преспанскиот договор

На вториот состанок на Заедничкиот интердициплинарен комитет оформен согласно Преспанскиот договор, македонската и грчката делегација на експерти за историски, археолошки...

Европа1 ден

Над 30 уапсени на протестите во Париз, против „жолтите елеци“ ангажирана и војската

Повремени судири меѓу демонстрантите и полицијата избиваа денеска на улиците низ Париз и другите француски градови за време на протестите...

Топ1 ден

Затвореник во „Идризово“ избоден во тепачка со неговиот брат близнак

Во затворот „Идризово“ во Скопје, во претпладневните часови на 22 март дошло до крвав инцидент меѓу двајца браќа – затвореници....

Топ1 ден

(Видео) Османи за СЈО: Да продолжат преговорите, но и потрагата по двотретинско мнозинство

Да продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ за заеднички договор за судбината на СЈО, но истовремено да продолжат и разговори со...

Македонија1 ден

(Видео) За Спасовски писмото на ИВЗ е уцена, Османи повикува на дијалог

Македонија е секуларна држава и апсолутно е непримерно во услови кога станува збор за судската власт и постапки пред судовите...

Топ1 ден

Од Вардар извлечено тело на 20-годишно момче

Околу 10 часот утринава од водите на Вардар во близина на Гостивар, е извлечено безживотното тело на 20-годишно момче. Телото...

Свет2 дена

Уништена Исламска држава во Сирија, го изгуби и последното упориште

Иако поразот на Исламска држава во Багуз означува крај на власта над џихадистичката квази држава, која се простираше на делови...

Свет2 дена

Стотици илјади Британци на протест во Лондон, бараат втор референдум за брегзит

Неколку стотици илјади Британци од цела Велика Британија, денеска на улиците на Лондон бараат нов референдум за брегзит. Се очекува...

Свет2 дена

Противниците на новиот закон за авторски права најавија протести низ Европа

Илјадници демонстранти се очекуваат денеска да излезат на улиците низ Европа во пресрет на одлучувачкото гласање за реформа на законот...

Досие