Контакт

Спорт

„Животот на Бекер е уништен“

Објавено пред

Адвокатот на Борис Бекер посочил дека пресудата со која поранешниот тенисер е осуден на две и пол години му го уништила животот. Германецот ги прекршил условите за стечај што го прогласил во 2017 година. Половина од казната ќе ја одлежи во затвор, а половина условно доколку примерно се однесува.

dobivaj vesti na viber

„Борис Бекер буквално нема ништо. Нема што да се покаже од неговата блескава кариера ова е трагично“, изјави Џонатан Лејдло, адвокатот на Бекер, додавајќи:

„Овој процес целосно му ја уништи кариерата и ја уништи секоја потенцијална заработка во иднина.

Исто така, Лејдло рече дека угледот на Бекер сега е целосно уништен.

Бекер е поранешен број еден и шесткратен Грен слем шампион, а живее во Англија од 2012 година. Тој беше тренер на Новак Ѓоковиќ од крајот на 2013 до крајот на 2016 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лукас Пакета пред трансфер на „Сент Џејмс парк“

Објавено пред

Њукасл јунајтед, клубот со најбогатите сопственици во светот, летово ќе прави голема реконструкција на тимот. „Тајмс“ објави дека првиот фудбалер што ќе го донесе Њукасл, во летниот преоден рок, ќе биде Лукас Пакета.

dobivaj vesti na viber

Бразилскиот играч за врска има договор со Лион до 2025 година, а Њукасл за неговиот трансфер подготви 60 милиони евра. Доколку трансферот биде реализиран тоа ќе биде клупски рекорд. Во јануари, Њукасл од Лион за 50 милиони евра го донесоа Бруно Гимараеш.

Пакета, 24-годишната бразилски репрезентативец е во Лион од 2020 година. Лион му плати на Милан 20 милиони евра, 18 милиони помалку отколку што Милан година и пол порано му плати на бразилскиот Фламенго.

Во последниот преоден рок Њукасл потроши повеќе од 100 милиони евра за да го засили тимот во борбата за опстанок во Премиер лигата. Тој ги доведе Бруно Гимараеш од Лион, Крис Вуд од Барнли, Киран Трипие од Атлетико и Ден Бурн од Брајтон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија преку Лигата на нациите ќе се подготвува за квалификациите за Евро 2024

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе започна подготовките за новиот циклус во Лигата на нациите. Македонија во Ц-дивизијата, во Лигата на нации, ќе се натпреварува во Групата 4 заедно со Бугарија, Грузија и Гибралтар.

dobivaj vesti na viber

Во Лигата на нации, во јуни, Македонија за десет дена ќе одигра четири натпревари. На страртот Македонија ќе гостува најпрвин во Бугарија (2.јуни), а потоа и во Гибралтар (5.јуни).

Потоа следуваат домашните натпревари со Грузија (9.јуни) и Гибралтар (12.јуни).

„Овие натпревари ќе ја искористиме да им дадеме шанса на сите, за да знаеме со што располагаме, за она што следува во иднина, а тоа се квалификциите за ЕП 2024. Сите учесници во оваа група се со израмнет квалитет, не би го нарекол аутсајдер ниту Гибралтар“, рече селекторот Милевски.

Селекторот повика 28 фудбалери за овие натпревари. Уште пред да го објави списокот ги ослободи од обрските Адис Јаховиќ и Аријан Адеми.

Дополнително од списокот отпаднаа капитенот Стефан Ристовски и Ердал Ракип.

„Ристовски има контузија на стапалото, станува збор за серизна повреда. Добро е што нема скршеница, туку има голем оток“, откри македонскиот селектор.

Селекторот потврди дека нема да повика други фудбалери во репрезентацијата, туку останаите 26-мина ќе бидат во конкуренција за четири натпревари во јунскиот циклус, во Лигата на нации.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул го продава Окслејд-Чембрлен

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Ливерпул одлучи да го продаде поранешниот англиски репрезентативец Алекс Окслејд-Чембрлен на крајот на сезоната, пренесуваат британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Окслејд-Чембрлен (28) пристигна во Ливерпул во 2017 година од Арсенал, но најмногу поради честите повреди, не ги исполни очекувањата на клупските челници и тренери.

Тој има договор со клубот до јуни следната година, но менаџерот Јирген Клоп нема да смета на него следната сезона.

Челниците на славниот англиски клуб поради тоа решија да го продадат искусниот фудбалер на крајот од сезоната, а обештетувањето за Окслејд-Чембрлен, најверојатно, ќе изнесува околу 10 милиони фунти.

Интерес за поранешниот англиски репрезентативец веќе покажаа Вест Хем, Њукасл и Астон Вила.

Окслејд-Чембрлен одигра 133 натпревари за Ливерпул и постигна 17 гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Ковачевски: Ги реализираме ветувањата, политиките на раст на платите и на животниот стандард продолжуваат

Покачувањето на платите, покачувањето на пензиите, покачувањето на стандардот на граѓаните е она на што останавме доследни и на што...

Македонија1 час

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ2 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Европа3 часа

Шолц: Русија нема да победи во војната во Украина, ниту ќе ги диктира условите за мир

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа7 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа7 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа7 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија17 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија18 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет20 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија21 час

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет24 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија1 ден

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија1 ден

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија1 ден

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...