Контакт

Спорт

Жолт картон за обид за дриблање? Пакуета казнет, крај за „жога бонито“

Објавено пред

Дали модерниот фудбал се сведе на ова – казнување на обид на атрактивно дриблање на противникот? Фудбалските фанови останаа зачудени откако Лукас Пакуета од Лион во средата доби жолт картон во обид да го „излаже“ својот противник со атрактивен потег при 3:1 победата на Лион над Троа.

Откако поранешиот фудбалер на Милан, Пакуета постигна гол во 87. минута, тој се обиде да го помине притивникот со таканаречен „виножито“ потег, но топката го удри фудбалерот на Троа. Зачудувачки, судијката Стефани Фрапар реши да му даде жолт картон.

Бразилските фудбалски фанови на социјалните мрежи се јавија со илјадици пораки со коментар дека европскиот фудбал ја уништува убавината на фудбалот, иако официјалното објаснување е дека тој добил жолт картон поради игнорирањето на судијката.

Неговиот сонародник, Нејмар исто така реши да реагира.

„Навистина тажна епизода, да добиеш жолт картон поради дриблање. ‘Количката’ (како што е познат потегот во Бразил) е фудбалски потег било кога на теренот. Лани ми се случи мене, оваа година на Лукас Пакуета. Не сфаќам. Славната ‘Жога бонита’ (прекрасната игра) доаѓа до крај. Уживајте додека трае или борете се да се врати“, напиша Нејмар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вест хем го „урна“ Тотенхем, Лестер со победа кај Брентфорд

Објавено пред

Вест хем продолжува со одличните игри оваа сезона, откако со 1:0 ја прекинаа победничката низа на Тотенхем и се искачија на четвртото место на табелата. Лестер, пак, конечно стигна до две победи едноподруго во Премиерлигата, стигнувајќи до тешко извојувана 2:1 победа кај новиот прволигаш, Брентфорд.

Човек на одлука на „Лондон стадионот“ беше Мајкл Антонио во 72. минута од мечот по грешката на Хери Кејн за големи три поени за „чеканите“.

Лестер дојдоа до водство со фантастичниот гол на Јури Тилеманс во 14. минута, но Јоргенсен ги врати Брентфорд во игра во 60. минута, пред Џејмс Медисон во 73. минута да донесе триумф за „лисиците“.

ПРЕМИЕРЛИГА, 9.КОЛО

Брентфорд – Лестер 1:2

Вест хем – Тотенхем 1:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Влаховиќ на свирежите одговори совршено, Симеоне му даде четири гола на Лацио

Објавено пред

Ѕвездата на Фиорентина, српскиот напаѓач, Душан Влаховиќ уште еднаш покажа зошто неговата цена оди само нагоре, откако постигна спектакуларен гол од слободен удар и не сакаше да шутира пенал при убедливата 3:0 победа над Фиорентина. Во Верона пак, Џовани Симеоне со два гола го „урна“ тимот на неговиот татко, Лацио за 2:1 победа.

Во првиот меч пред домашната публика по официјалното одбивање на понудата за нов договор со Фиорентина, Влаховиќ беше пречекан со свирежи на „Артемио Франки“, по што во 21. минута од мечот, реши да не го шутира досудениот пенал, дозволувајќи му на Бираги да постигне гол, пред Николас Гонзалез во 42. минута да зголеми на 2:0.

Влаховиќ во 49. минута го покажа својот стил со фантастичен гол од слободен удар за убедлива победа на Виола, кои се сега на шестото место на табелата во Серија А.

На „Бентегоди“ пак, Џовани Симеоне, синот на тренерот на Атлетико Мадрид и долгогодишен поранешен фудбалер на Лацио, Диего Симеоне, беше во неверојатна форма, постигнувајќи четири гола за 4:1 победа на тимот на Игор Тудор.

СЕРИЈА А, 9.КОЛО

Фиорентина – Каљари 3:0

Верона – Лацио 4:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкендија го доби дербито со Работнички, Академија Пандев со три поени од Велес

Објавено пред

Актуелниот македонски шампион, Шкендија стигна до 2:0 победа над Работнички во дербито на 11. коло во Првата лига, додека Академија Пандев во финишот дојде до 2:1 победа кај Борец за да остане на пет поени заостанување зад лидерот Шкупи.

Во Тетово, Дашмир Елези ги донесе Шкендија во водство во 10. минута од мечот, а трите важни поени ги осигура Фљорент Рамадани во 65. минута. Со победата, Шкендија сега заостанува дури 11 поени зад Шкупи.

Никола Шарковски во 87. минута постигна гол за Академија Пандев да стигне до 2:1 победа над Борец, додека Пелистер останува закован на последното место на табелата по 0:3 домашниот пораз од Брегалница.

Фото: ФК Шкендија

ПРВА ЛИГА, 11.КОЛО

Борец – Академија Пандев 1:2

Скопје – Тиквеш 2:1

Македонија Ѓорче Петров – Струга 1:1

Пелистер – Брегалница 0:3

Шкендија – Работнички 2:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1950-37708”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион3 часа

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион5 часа

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет5 часа

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ6 часа

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија22 часа

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија22 часа

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија1 ден

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет1 ден

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија1 ден

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет1 ден

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион1 ден

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет1 ден

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија2 дена

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет2 дена

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет2 дена

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија2 дена

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија2 дена

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ2 дена

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Досие