Контакт

Спорт

Зидан доаѓа на клупата на Јувентус?

Објавено пред

Јувентус беше шокантно поразен од Бенфика со 1:2 на својот стадион во второто коло од групната фаза во Лигата на шампионите. Иако „бјанконерите“ водеа, на крајот останаа со празни раце, а медиумите во Италија веќе најавуваат замена за Масимилијано Алегри, кој е пред отказ од Јувентус.

dobivaj vesti na viber

Нов тренер на „старата дама“ треба да биде Зинедин Зидан, легендата на Јувентус и поранешен играч и тренер на Реал Мадрид. Човекот кој три пати по ред го освојуваше трофејот во ЛШ со „кралскиот клуб“ би можел да седне на клупата на Јувентус веќе за време на репрезентативната пауза.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Откажан мечот од ЛШ – Одбија да излезат на терен поради статуа

Објавено пред

Натпреварот од Лигата на шампионите во Азија помеѓу Сепахан и Ал Итихад е откажан.

dobivaj vesti na viber

Гостите од Саудиска Арабија не сакаа да влезат на терен додека не биде отстранета статуата на иранскиот генерал Касем Сулејмани.

Генералот Сулејмани, кој важеше за втор најмоќен човек во Иран, беше убиен пред три години во напад на американско беспилотно летало.

Саудиска Арабија го смета за терорист, па ваквата реакција на фудбалерите на Ал Итихад не треба да изненадува.

Инаку, навивачите на Сепахан создадоа одлична атмосфера пред натпреварот кој требаше да започне во 18 часот.

Се работи за натпревар од второто коло од групата Ц.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Сексот е подобар од постигнување голови. Секој што мисли поинаку има проблем во креветот“

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ го даде своето прво големо интервју откако реши да се пензионира на почетокот на јуни годинава. Легендарниот Швеѓанец реши да стави крај на фудбалската кариера на 41 година, а зборуваше за се што постигна во интервјуто кое го направи Пирс Морган.

dobivaj vesti na viber

Целото интервју ќе биде објавено во наредните денови, а засега на „Твитер“ се достапни само некои детали од разговорот на шведскиот фудбалер и познатиот новинар, познат како голем пријател на Кристијано Роналдо.

Еден дел особено ја воодушеви публиката која веќе на големо го споделува објавениот клип на социјалните мрежи.

Имено, Морган го праша Ибрахимовиќ дали е од оние фудбалери кои велат дека постигнувањето голови е подобро од сексот, а Швеѓанецот одговори во свој стил. „Сексот е подобар. Секој што мисли поинаку има проблем во креветот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Ја мразам „тики-така“

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола изјави дека ја мрази популарната „тики-така“.

dobivaj vesti na viber

Многумина веруваат дека системот „тика-така“е филозофија и идеја на Јохан Кројф, која Пеп Гвардиола започна да ја имплементира две децении подоцна, кога ја презеде Барселона.

До денес „тика-така“ е синоним за системот на Гвардиола, но тој не се согласува и вели дека го мрази тој стил на игра.

„Мразам „тика-така“. Значењето на „тика-така“ е да ја додаваш топката без да имаше цел. Бесмислено е. Не верувајте кога ќе ви кажат дека Барса играла „тики-така“. Тајната е дека ние ја преоптовариме едната страна од теренот, да го извлечеме ривалот, за другата да биде поотворена и послаба за нашиот напад“, изјави Пеп Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Приведен криумчар на мигранти, ги сокрил во бункер меѓу кабината и товарниот дел

Денеска (02.10.2023) околу 19 часот на регионалниот пат Стојаково-Богданци, полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица...

Регион2 часа

Вучиќ за Си-ен-ен:„Ги ценам извештаите од Белата куќа, но не се секогаш точни“

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен зборуваше се случувањата во Бањска на 24 септември. На почетокот тој рече...

Свет3 часа

Тајни документи го открија американскиот план за Украина

Според доверливите материјали, целите на САД во Украина варираат од спроведувањето на протоколите и стандардите на НАТО до приватизација на...

Македонија5 часа

Меџити за детето со аутизам: Било врзувано само кога било опасно за себе и другите

Министерот за здравство Фатмир Меџити изјави дека детето со аутизам, чија мајка ги обвини лекарите за нехуман третман, било лекувано...

Македонија6 часа

Заев: Пријателството меѓу Македонија и Грција и моето со Алексис преминуваат во трајни и скапоцени вредности

Експремиерот Зоран Заев објави заедничка фотографија со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, кој денеска е во приватна посета на Струмица....

Македонија6 часа

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Потресно сведоштво на мајка се шири по социјалните мрежи. Таа ги обвини лекарите од болницата „Демир Хисар“ дека нејзиното дете...

Топ9 часа

Млад возач од Гостивар удрил во столб, па починал на пат кон скопската клиника

Во 00.45 часот, во ОВР Гостиварм било пријавено дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар, патничко возило...

Македонија10 часа

Не треба преку амнестии да се ослободува простор во затворите, тие што имаат казни, да ги издржуваат, порача Спасовски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, истакна дека не се согласува со предлог-законот за амнестија и дека цврсто стои на...

Топ10 часа

18-годишник загина во сообраќајна незгода на автопатот Гостивар – Тетово

Ноќеска, четириесетина минути по полноќ, во СВР Тетово пријавено е дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар,...

Македонија10 часа

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и на Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно побргу

Западен Балкан треба да се интегрира во ЕУ бидејќи тоа е најдобриот начин да се стабилизира ситуацијата во тој дел...

Македонија11 часа

Министерот ќе бара учебници да се доставуваат и в сабота и в недела, шестоодделенците денес почнаа да ги добиваат  

Во октомври, наместо во септември, шестоодделенците почнаа да добиваат учебници. Министерот за образование Јетон Шаќири вели дека денес почнала дистрибуцијата...

Македонија11 часа

(Видео) Стоилковски: Со потпис на Груби, мафијаш од црната листа на САД, бизнис-партнер на Македонија?

„Владата на ДУИ и СДС, Ковачевски и Артан Груби, како потписник на документот за Државната Лотарија, државната компанија Државна Лотарија...

Македонија13 часа

Спречен обид за шверцување мотоцикли и друга стока, која македонски увозник се обидел да ја внесе без да ја пријави

Македонски увозник се обидел меѓу пријавена стока за царинење да шверцува стока во вкупна вредност од 473.632 денара. Меѓу непријавената...

Регион15 часа

(Фото+видео) Косовската полиција објави снимки од српските напаѓачи

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свеќља, на прес-конференција изјави дека целта на нападот во Бањска била анексија на северот...

Македонија15 часа

Протест за скандалот на Онкологија: измените во Кривичниот законик нема да ги аболираат инволвираните од нивните злосторства ако ние тоа не го дозволиме

Денеска, во 18 часот, пред Владата повторно ќе се одржи протест за скандалот на Клиниката за онкологија. Протестот пред Владата...

Свет16 часа

(Видео) Во Мексико се урна покрив на црква за време на миса, најмалку седум загинати

Најмалку седум лица загинаа, а 10 се повредени, вчера, во Мексико, кога покривот на црквата се урна за време на...

Топ1 ден

Скопјанецот кој уби човек во Хром и го запали во станот може да добие доживотен затвор, мајката што донела бензин помала казна

Скопјанецот кој минатата недела со над 45 убоди усмрти човек во Хром и го запали станот заедно со мајка му...

Топ1 ден

Полицијата го уапси скопјанецот кој уби човек во Хром и со мајка му го запалија во станот за да ги сокријат трагите

Полицијата денеска во 14.20 часот на подрачјето на населба Влае, го уапси 39-годишниот А.Д. од Скопје, за кого пред два...

Билтен1 ден

Имаме сериозен план за премин кон чисти технологии за производство на енергија, кажа Николовски од СДСМ

За 20 месеци инсталирани се 450 мегавати од обновливи избори на енергија, капацитет доволен да ги обезбеди потребите на над...

Македонија1 ден

Ристески: 200 студенти на само ден пред почетокот на академската година без сместување во студентски

Катастрофалните политики и немањето ниту малку доблест и грижа за студентите, доведе до создавање на трул систем од кој се...