Контакт

Спорт

Зидан: Дуелите со Ливерпул ќе бидат исцрпувачки

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, рекол дека добро го познава тимот на Ливерпул. Реал и Ливерпул ќе се сретнат во четврт-финалето во Лигата на шампионите. Последен пат овие две екипи играле во 2018 година, во финалето во Киев, Реал победија со 3:1.

dobivaj vesti na viber

„Свесни сме со какви тешкотии ќе се соочиме. Ќе биде исцрпувачки, особено на физички план“, рекол Зидан.

Зидан, пет дена по победата над Ливерпул во 2018 година, поднесе оставка на функцијата во Реал и го напушти клубот. Седум месеци подоцна тој повторно се врати во Мадрид.

Тренерот одговорил и на прашањето поврзано со неговата иднина во Реал.

„Не планирам ништо. Не можете да потпишете договор на десет години и набргу потоа да си заминете. Или обратно…“, рекол тренерот на реал.

Реал Мадрид, попладнево, од 16.15 часот, ќе гостува кај Селта, во 28 коло во Ла Лига.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Оливеира „мајстор“ на дождот во Тајланд, Бањаја нов лидер во генерален пласман

Објавено пред

Мигуел Оливеира стигна до блескава победа за неговиот тим КТМ по повеќе одложувања на стартот на Тајланското ГП поради силниот дожд, триумфирајќи пред двојката на Дукати, Џек Милер и Франческо „Пеко“ Бањаја, кој ја искористи лошата трка за актуелниот шампион Фабио Квартараро, за да стане нов лидер во генерален пласман.

dobivaj vesti na viber

Оливеира во првите кругови го помина освојувачот на пол-позицијата Марко Беѕеки, за потоа без проблем да го остави зад себе Австралиецот Милер, додека зад нив, Бањаја успеа да ги издржи нападите на повеќе возачи зад него како Жоан Зарко, за да освои 18 поени, со кои го прескокна Квартараро во генерален пласман, откако Французинот беше само 17-ти и остана без поени.

Италијанскиот возач сега има 219 поени, два повеќе од Квартараро, а во игра за титулат остануваат и Алеиш Еспархаро со 199 поени и денеска слабиот Енеа Бастијанини со 180 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Светското првенство во Катар ќе чини 220 милијарди долари!

Објавено пред

Светското првенство во фудбал во Катар нема да биде посебно само по тоа што ќе се одржува во текот на зимата, ниту по тоа што е прв шампионат на Блискиот Исток, туку поради процената цена од неверојатни 220 милијарди долари.

dobivaj vesti na viber

За споредба, претходниот Мундијал во 2018 година ја чинеше Русија 11.6 милијарди долари, првенството во Бразил во 2014 година имаше цена од 15 милијарди евра, а на пример СП во 1994 во САД беше со оперативни трошоци од само 500 милиони евра.

Катар очекува 1.2 милиони посетители за време на Светското првенство, на кое потрошија 10 милијарди долари само наа изградба на новите стадиони, додека поголемиот дел од парите беа потрошени на проекти во инфраструкурата – нов аеродром, нова модерна метро врска, како и голем број на хотели.

Катар беше критикуван пораи човековите права на илјадниците работници-мигранти, откако до Министерството за труд на земјата беа доставени 2.000 жалби, а западните организации за човекови права тврдат дека неколку илјади работници ги загубиле своите животи работејќи на градежните проекти.

Мундијалот започнува на 20 ноември, а финалето ќе се игра на 18 декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кале Рованпера стана најмладиот рели ВРЦ шампион

Објавено пред

Еден ден по неговиот 22. роденден, Финецот Кале Рованпера стана најмладиот светски шампион во Рели ВРЦ шампионатот, по триумфот на Рели Нов Зеланд, за да го освои трофејот на две трки до крајот.

dobivaj vesti na viber

Рованпера, синот на поранешниот ВРЦ возач, Хари Рованпера, го сруши рекордот на Британецот Колин Мекри, кој имаше 27 години кога стана шампион во 1995 година. Тој беше доминантен на четиридневното дождливо рели во Нов Зеланд, победувајќи и на последната „супер-етапа“, со што направи недостижна предност пред Естонецот От Танак пред трките во Шпанија и Јапонија.

Осумкратниот шампион Себастиен Ожие заврши на второто место со 34.6 секунди заостанување, додека Танак беше трет со 48.5 секунди послабо време.

Рованпера со својата Тојота имаше пет победи во првите седум трки од сезоната, но потоа имаше проблеми на двете релија во август, дозволувајќи шампионот од 2019, Танак да се доближи во генерален пласман.

„Ми олесна што конечно пристигнавме на целта како први. Не беше пријатно по неколку тешки релија, а најголемата благодарност оди до мојот тим, кој ми даде брз автомобил“, изјави Рованпера.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа30 минути

Зеленски: Лиман е денес целосно исчистен

Украина има целосна контрола врз Лиман со најзначајното освојување на бојното поле на Киев во последните неколку недели, за кое...

Македонија1 час

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија1 час

Пронајдено машко тело во Вардар, се идентификува дали е момчето кое излета со автомобилот

Пронајдено е машко тело во реката Вардар, а во моментов се идентификува дали станува збор за 22-годишниот кумановец кој излета...

Македонија2 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија3 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион5 часа

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет5 часа

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија20 часа

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет21 час

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион23 часа

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија24 часа

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија24 часа

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Поддршка од 78 милиони долари од САД за развој на Армијата

Ја добивме веста за сојузничка поддршка од вкупно 78 милиони долари кои ќе се насочат во проектите потребни да ги...

Регион1 ден

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите в недела

Бугарите кои утре ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека неизвесност поради...

Европа1 ден

„Гаспром“: Од гасоводот истече гас колку што и’ треба на Данска за три месеци

Портпаролот на гасниот гигант „Гаспром“, кој е под контрола на Кремљ, во петокот изјави дека истекле 800 милиони кубни метри...

Македонија1 ден

Аферата „Броило“ ќе открие фирми блиски до власта кои правеле милиони во време на кризи, најави опозицијата

Додека стандардот на граѓаните пропаѓа со секој нов ден од кризите, некој дебело профитира и се богати.Тоа ќе го открие...

Економија1 ден

СДСМ: Во март пензиите ќе се зголемат за нови шест проценти

Се очекува наредното зголемување на пензиите во март идната година да изнесува околу 6 проценти, со што пензиите во период...

Македонија1 ден

Пендаровски во Бугарија ќе се сретне со Радев и Урсула фон дер Лаен

Претседателот Стево Пендаровски, по покана на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, денес во Софија ќе присуствува на церемонијата по...

Македонија2 дена

Груби: На Али Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Вицепремиерот Артан Груби денеска изјави дека ДУИ може да функционира и без него. Оваа негова изјава дојде откако лидерот на...

Европа2 дена

Медведев: Голема Русија повторно се раѓа

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, се огласи по потпишувањето на указот за пристапување на четирите окупирани украински...