Контакт

Спорт

Зидан го сака Сон во Реал

Објавено пред

Реал Мадрид и тренерот Зинедин Зидан, го означиле напаѓачот на Тотенхем, Хјон Сон-мин, за главна мета во актуелниот преоден рок, тврди „ОКДиарио“.

Сон има долгорочен договор со Тотенхем, а клубот неодамна му понудиле нов договор и покачување на платата.

„ОКДиарио“, објави дека Реал биле подготвени да му понудат подобри финансиски услови на Сон, но да платат големо обесштетување за него.

Сепак, овој извор не наведува колкава сума Реал ќе им понудат на Тотенхем, и каков договор подготвиле за репрезентативецот на Јужна Кореа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Де Брујне: Мурињо ми кажа дека не сум доволно добар за Челси

Објавено пред

Ѕвездата на Манчестер сити, Кевин де Брујне го откри „чудниот“ разговор со Жозе Мурињо кој предивикал Белгиецот да си замине од Челси.

Де Брујне имаше само три настапи во Премиер лигата за „сините“ во 2013/14, пред да биде продаден во Волфсбург во јануарскиот преоден рок. Година и пол подоцна, тој се врати во Премиер лигата со Манчестер сити и таму стана еден од најдобрите на светот.

29-годишниот Белгиец во интервју за магазинот „Фор Фор Ту“ објасни што се случило.

„Имаше многу во медиумите за моите односи со Жозе Мурињо, но вистината е дека јас зборував со него само двапати. И така планот беше да одам на позајмица малку. Жозе ме повика во канцеларијата во декември и тоа беше еден од моментите кои ми го променија животот. Имаше некои хартии пред него и ми кажа: ‘Една аситенција. Нула голови. Десет вратени топки’. Ми беше потребно време да сфатам што прави. Потоа почна да ги чита статистиките на другите: Вилијан, Оскар, Хуан Мата, Андре Ширле. И таму имаше – 5 гола, 10 асистенции, и така натаму. Тој чекаше нешто да му кажам, и му одговорив: ‘Тие момци одиграле 15-20 меча, јас само три, мора да е поинаку нели?’. Беше многу чудно. Му кажав: ‘Изгледа клубот не ме сака тука. Сакам да играм фудбал и подобро да ме продадеш’. Најдобрата одлука беше да одам на место каде што ќе почнам одново. Секако, не очекував да заврши вака, но тоа беше најнискиот дел од мојата кариера и не се сомневав во квалитетите“, вели Де Брујне.

Белгиецот има 249 настапи за Сити, две титули од Премиер лигата, ФА куп и 4 Лига купови по трансферот од 55 милиони фунти од Волфсбург.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лучиќ: Горан Иванишевиќ ми го спаси животот, како во филмовите со Џејмс Бонд

Објавено пред

Хрватската тенисерка Мирјана Лучиќ-Барони, повеќе пати зборувала за својот тежок животен пат, но сега откри дека нејзиниот живот бил спасен од хрватскиот тениски великан, а сега тренер на Новак Ѓоковиќ, Горан Иванишевиќ.

Се работи за инцидентот на Вимблдон во 1998 година, кога Лучиќ трпела семејно насилство од страна на својот татко, и таа призна дека тој се заканувал дека ќе ја убие нејзината мајка. Тогаш на сцена стапил Иванишевиќ, кој ја сокрил во Лондон тенисерката и нејзината мајка.

По ова, Лучиќ и нејзината мајка се вратиле во Загреб, каде што 18 дена чекале виза, пред да заминат во Њујорк заедно со шест бодигарди.

„Горан ми го спаси животот. Тоа наликуваше на филмовите за Џејмс Бонд, само што се работеше за реалност и за нашите животи. Мојот татко почна да ме тепа од мојата петта година, кога загубив од постара тенисерка. Потоа беше пекол“, открива Лучиќ-Барони.

На Мирјана најмногу и помогнал нејзиниот сопруг, Американецот Даниеле Барони, со кого е заедно од 2007 година, кога стави крај на најтешкиот период во животот. Од 2003 до 2007 година, Лучиќ ретко играла тенис, работејќи на благајна на еден тениски клуб на Флорида, бидејќи немаше пари за тренер

38-годишната Лучиќ-Барони, сега го доби своето прво дете и вели дека планира да се врати на тенисот и покрај нејзините години. Во својата кариера таа освои три ВТА титули, а највисоко беше на 20. место на ВТА-листата во 2017 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одермат со блескава победа во Залбах, сонува за два кристални глобуси

Објавено пред

Младиот Швајцарец Марко Одермат стигна до фантастична супер-џи победа во австрискиот ски-центар Залбах, со што остана во игра за кристалниот глобус во дисциплината (со многу помали шанси), но и за големиот кристален глобус (со многу повеќе шанси).

23-годишниот Одермат, еден од ретките скијачи кои настапуваат во сите дисциплини со релативно голем успех, до својата трета победа во кариерата и втора оваа сезона стигна со време од 1:29.53, за 0.63 секунди подобро од Французинот Матју Баје и 0.83 секунди пред лидерот во дисциплината, Винсент Крихмаер.

Со овој резултат, Одермат има 318 поени во генерален пласман во дисциплината, додека Крихмаер е лидер со 401, а на програмата останува само уште финалето во Ленцерхајде. Во вкупен генерален пласман пак, лидер е Французинот Алексис Пинтуро со 1.050 поени, пред Одермат со 969, а тука на програмата покрај финалните трки во Ленцерхајде е и велеслаломот во Крањска Гора.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија30 минути

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 31 пациент

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 31 нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија32 минути

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Македонија37 минути

Филипче: Опозицијата нека ја контролира изградбата на Клинички, само да не го кочи процесот

Министерот за здравство Венко Филипче, ја повикува опозицијата во Собранието да ги повлече 2000 амандмани со кои е блокиран Законот...

Европа52 минути

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија3 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет4 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија4 часа

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет4 часа

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет16 часа

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија18 часа

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Топ21 час

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија21 час

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија1 ден

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ1 ден

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Македонија1 ден

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион1 ден

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет2 дена

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа2 дена

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Досие