Контакт

Спорт

Зидан: Нашите амбиции се јасни

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид Зинедин Зидан рекол дека неговите играчи добро ќе ги искористат деновите за одмор пред осмина-финалниот реванш во Лигата на шампионите против Манчестер сити. „Граѓаните“ со предност од 2:1 ќе го пречекаат Реал на 7 август.

Реал сезоната во Шпанија ја заврши со шампионската титула, планот на Зидан е да го нападне трофејот во Лигата на шампионите.

„Нашите амбиции се познати, секако дека сакаме да го победиме Манчестер сити, секако е дека сакаме да одиме до крај во Лигата на шампионите. Сега ни следуваат неколку дена пауза за да ја вратиме силата за она што не чека. Не се грижам околу тоа дали играчите неподготвени ќе се вратат по кратката пауза, тие се професионалци. Знам дека им е потребно да се релаксираат, за да можат да се подготват пота за новите предизвици. Прв од нив е Манчестер сити“, рекол Зидан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кулушевски на релаксација во Охрид пред обврските со Јуве?

Објавено пред

Новото шведско засилување на Јувентус, Дејан Кулушевски, реши одморот од фудбалот да го искористи во посета на татковината на своите родители, релаксирајќи се во Охрид со неговиот соиграч од младинската шведска репрезентација, Жоел Асоро.

20-годишниот Кулушевски, кој играше за македонските младински репрезентации, но ја избра Шведска во сениори, потпиша од Аталанта за Јувентус за 35 милиони евра плус бонуси, а минатата сезона ја заврши во Парма.

 

View this post on Instagram

 

Really livin life..🙏

A post shared by Dejan Kulusevski (@dejan.k10) on Aug 11, 2020 at 11:35am PDT

 

View this post on Instagram

 

Vibing outta here💯

A post shared by Joel J Asoro (@asoro_99) on Aug 11, 2020 at 10:44am PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Валенсија го стави цел тим на продажба (освен Хозе Гаја)?

Објавено пред

Поранешниот шпански шампион Валенсија ги постави сите свои фудбалери освен Хозе Гаја на продажба во обид да „преживеат“ во економската криза предизвикана поради корона вирусот, тврдат шпанските и англиските медиуми.

Феран Торес веќе си замина од „Лос че“ со трансферот од 37 милиони фунти во Манчестер сити, а Франсис Кокелин е продаден на Вилјареал за 11.5 милиони фунти. Единствен кој не е на продажба е потенцијалниот нов капитен на тимот, Хозе Луис Гаја. Новиот тренер Хави Грасија, кој беше именуван на 27 јули, признава дека сите фудбалери можат да бидат продадени.

Валенсија има драстично намалени приходи откако мечевите од Ла лига се играа без публика поради корона вирусот, а првпат по три години не успеаја да се пласираат во Лигата на шампионите откако беа само деветти во Ла лига.

Фановите подолго време протестираат поради недостатокот на инвестиции од страна на газдата Питер Лим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бушар веќе нема да објавува разголени фотографии

Објавено пред

Канадската тениска ѕвезда Јуџини Бушар стана вистинска ѕвезда на „Инстаграм“ поради нејзините разголени фотографии, но сега тврди дека ќе се возддржи од такви фотографии поради многу едноставна причина – да се фокусира на тенисот.

Од 26-годишната Бушар се очекуваше многу кога во 2014 година се пласира во финалето на Вимблдон, но тоа засега останува нејзиниот најголем успех по драстичниот пад на формата. Таа има над 2,1 милиона следбеници на „Инстаграм“, станувајќи сензација, но сега посочува дека е фокусирана на спортската кариера.

„Навистина се воддржувам од објавување фотографии во бикини. Се обидувам постојано. Некои сфаќаат дека ако ставам таква фотографија, тогаш не играм тенис. Тоа влијае на моето однесување. Можеби сега сум позрела и сметам дека нема потреба секој ден некој да ми го гледа задникот“, вели Бушар.

 

View this post on Instagram

 

bored

A post shared by Genie Bouchard (@geniebouchard) on May 2, 2020 at 1:21pm PDT

 

View this post on Instagram

 

s o c i a l d i s t a n c i n g

A post shared by Genie Bouchard (@geniebouchard) on Mar 31, 2020 at 2:53pm PDT

 

View this post on Instagram

 

we’re allowed to post throwbacks any day and for no reason at all now sorry i don’t make the rules

A post shared by Genie Bouchard (@geniebouchard) on Mar 22, 2020 at 1:03pm PDT

 

View this post on Instagram

 

scoot scooooot 🛴 thank u @bird!! customized & everything 😍

A post shared by Genie Bouchard (@geniebouchard) on Mar 3, 2020 at 10:31am PST

 

View this post on Instagram

 

gotta post a glam shot every once in awhile 🤷🏼‍♀️🥺 #tbt

A post shared by Genie Bouchard (@geniebouchard) on Jan 2, 2020 at 5:51pm PST

 

View this post on Instagram

 

part of the ocean rescue team 🤣

A post shared by Genie Bouchard (@geniebouchard) on Jul 22, 2019 at 4:32pm PDT

 

View this post on Instagram

 

I don’t normally sit like this I swear

A post shared by Genie Bouchard (@geniebouchard) on May 14, 2019 at 4:41pm PDT

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре во 12 часот, мандатот за состав на Владата на Република Северна Македонија ќе му го довери...

Македонија27 минути

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернатива нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија2 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а пак Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да...

Македонија2 часа

Засега нема воведување на ПЦР тестови за граѓаните кои транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување на ПЦР тестови за граѓанитекои транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни...

Македонија2 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ3 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија3 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет4 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија5 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија5 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет6 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет6 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет6 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија7 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија21 час

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија22 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа22 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија22 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија23 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија1 ден

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Досие