Контакт

Спорт

Зидан остана и без Ферлан Менди

Објавено пред

Левиот бек на Реал Мадрид, Ферлан Менди, поради повреда ја заврши сезоната. Францускиот фудбалер, го повреди коленото против Челси, во полу-финалниот реванш во Лигата на шампионите.

Поради повредата, Менди, не играше во неделата против Севилја (2:2), а денешните лекарски прегледи покажале дека тој ќе мора да паузира три недели, што значи дека оваа сезона за него е завршена.

Претходно, поради повреди, сезоната ја завршија двајцата играчи кои ја покриваат десната страна во одбраната Лукас Васкез и Дани Карвахал, а против Севилја се повреди и третиот десен бек, Алваро Одриозола.

Исто така, од тимот се отсутни Серхио Рамос и Рафаел Варан.

Медиумите кои со внимание ги следат случувањата во Реал, објавија дека ова е 62 повреда во тимот од почетокот на сезоната.

Раал наредниот меч во Ла Лига го игра во четврток од 22 часот против Гранада. До крајот на сезоната Реал ќе гостува во Билбао и ќе го пречека Виљареал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Објавено пред

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на големо натпреварување, и вели дека одлуката е конечна и дека му се остварил сонот.

„Возбуден, благодарен на цела македонска јавност. 20 години носење на овој свет дрес за мене беше чест и гордост. Среќен сум што вака ја завршив репрезентативна кариера со големо натпреварување. Одигравме добро Европско првенство, немавме доволно искуство, малку ни недостасуваше да направиме резултат, но вечно ќе се сеќавам на овие настапи“, вели Пандев.

На прашање дали е можно да се предомисли и да помогне во квалификациите за Мундијалот во 2022 тој е одлучен.

„Не знам дали има простор за да продолжам, одлуката е конечна, така се чувствувам и ја кажувам вистината. Не можам да играм а да не го дадам максимумот. На два фронта на 38 години е тешко да се игра. Ќе навивам за овие момци, има лидери меѓу нив и сигурен сум дека ќе изборат пласман на Светско првенство. Ќе навиваме заедно со сите во Македонија. Срцето ми е полно. Повеќе од ова, големо натпреварување во светиот дрес е најголемото. Клупскиот фудбал е нешто друго, а кога играш пред Македонци, кои сите застанаа да не гледаат, е нешто што не се опишува. Јас го дадов максимумот и време е за крај“, додава Пандев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ангеловски: Ова е мојата последна прес-конференција како македонски селектор

Објавено пред

Македонскиот селектор, Игор Ангеловски иако директно не потврди, најверојатно завршува со својата работа по крајот на договорот со ФФМ на 31 јули, јасно кажувајќи дека прес-конференцијата по мечот со Холандија е неговата последна како селектор на репрезентацијата.

„Ќе можеме да дадеме генерална оценка, можам само да кажам дека беше огромно задоволство да се води Македонија на едно Европско првенство, да се претставиме на Европа заедно со нашите навивачи. Не треба да бидеме разочарани бидејќи ова беше наш дебитантски настап. Благодарност до целиот мој стручен штаб, кој работеше со мене овие пет години, на моето семејство за безрезервната поддршка која ја добив. Ова се моменти кои цел живот ќе ги паметам. Мојот договор со федерацијата завршува на 31.07, и оттогаш не сум селектор на македонската фудбалска репрезентација“, изјави Ангеловски.

Ова практично значи крај на една ера во македонската репрезентација по повлекувањето на капитенот Горан Пандев, кому му оддаде последна почест на пресот.

„Значеше за цела Македонија, бидејќи го испраќавме нашиот великан, човекот кој не заддолжи со тоа што го направи за македонскиот фудбал и ми беше чест да работам 5 и пол години со нас. Следните генерации имаат добар пример како треба да работат, да се однесуваат за да стигнат до неговите успеси“, додаде Ангеловски, кој неодамна беше поврзуван со тренерското место во Фенербахче.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барди: Пандев секогаш ќе ни недостасува

Објавено пред

Енис Барди признава дека сите во целата македонската репрезентација имале емотивен меч по одлуката на капитенот Горан Пандев да се повлече од националниот тим, и најави дека најдоброто нешто што тие можат да го направат е да го следат неговиот пример.

„Ова беше тешко емоционално и физички. Ова ќе биде огромно искуство кое ќе трае цел живот, кој ќе не носи и понатаму, на другите големи натпреварувања. Повторно да дојдеме на големите натпреварувања, да покажеме дека заслужуваме да бидеме тука. Имавме многу емоции, бидејќи сите знаеме кој е Горан, тој е најголемиот во историјата на македонскиот фудбал и тој ќе ни биде пример да продолжиме како него. Господ да му даде здравје нему и на неговото семејство, секогаш ќе ни недостасува. Последните четири недели беа многу тешки. Ова беше турнир за менување на менталитетот, сега Европа знае за нас“, додава Барди.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт3 часа

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт4 часа

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија10 часа

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија10 часа

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа11 час

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија11 час

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ12 часа

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија13 часа

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет14 часа

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Македонија14 часа

Владата во Црна Гора го отповика почесниот конзул во Македонија, Бранко Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да...

Свет14 часа

САД со ултиматум до Кина, или нова истрага за Ковид-19, или изолација

Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор или да дозволи...

Спорт15 часа

Пандев последен пат ќе ја предводи Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство. Натпреварот против Холандија, на стадионот што го...

Европа15 часа

ЕУ: Црна кутија, задолжителна во автомобилите од следната година

Од следната година, задолжително во сите нови автомобили во ЕУ ќе биде поседувањето т.н Црна Кутија, а од 2024 година,...

Македонија1 ден

За шест часа, казнети 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница

Полицијата за шест часа казни 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница, соопшти Министерството за внатрешни...

Спорт1 ден

„Гранде“ Пандев потврди дека утре го игра последниот меч за Македонија!

Легендарниот македонски капитен Горан Пандев, потврди дека утре против Холандија ќе го одигра својот последен меч за македонската репрезентација, заминувајќи...

Регион1 ден

Џамбаски: Македонија е бугарска, од двете страни на границата Деве Баир живее една нација

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, ова го напиша бугарскиот европратеник, Ангел...

Македонија1 ден

Нови осум заболени од Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.265 тестирања, а регистрирани се 8 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 3,...

Свет1 ден

(Видео) Петмина градежни работници загинаа при уривање на училиште во Белгија

Најмалку пет лица загинаа а девет се повредени кога училишна зграда во белгискиот град Антверпен се сруши за време на...

Македонија1 ден

Николоски: Нема да дозволиме избори без евидентирање на граѓаните со отисок од прст

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи локални избори без евидентирање на граѓаните со отисок од...

Досие