Контакт

Спорт

Златан му кажал на Мбапе: Да сум на твое место, одам во Реал

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ вели дека е вистинско време Килијан Мбапе да си замине од Пари Сен-Жермен за да стане уште подобар играч, откривајќи дека самиот му го кажал тој совет.

dobivaj vesti na viber

40-годишниот Швеѓанец уште е еден од клучните играчи на Милан и покрај неговата возраст и во интервју за „Л’Екип“ вели дека има совети за помладите фудбалери, вклучувајќи го и Мбапе.

„Тоа зависи од тоа што сака и што размислува. Да бев на негово место ќе отидев во Реал Мадрид, но да бев тренер на ПСЖ ќе се обидев да го заддржам. Само тој може да донесе одлука. Мбапе ме праша и јас му кажав: ‘Да бев јас на твоето место, ќе отидев во Реал’. Јас играв во различни држави и така станав подобар фудбалер. Ако останеш во својот двор, ќе биде полесно, но ако отидеш во туѓиот двор, тогаш тоа е авантура“, вели Ибрахимовиќ.

Тој зборуваше за неговото искуство во Франција со Пари Сен-Жермен.

„Иако луѓето велат дека Лига 1 е полесна лига, воопшто не е лесно да се игра во Франција. Франција секогаш имала големи таленти со огромна желба за успех и лигата е посебно силна. Иако Французите се познати по својата ароганција, тие мене ме обвинуваа дека сум арогантен. Поради оваа причина сум горд, бидејќи добро ги претставував. Малку ми недостасува Франција. Клубот станува поголем секој нареден ден и горд сум што бев таму на почетокот“, додава Швеѓанецот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чачо се враќа дома

Објавено пред

Серхио Родригез од следната сезона повторно ќе го носи дресот на Реал Мадрид, пренесуваат шпанските медиуми. „Мундо Депортиво“ пренесува дека искусниот плејмејкер по шест години повторно ќе игра во Шпанија и дека приоритет му бил, да се врати со семејството во родната земја.

dobivaj vesti na viber

Претходните три години Чачо Родригез го носеше дресот на тимот на Армани Милано, каде во сезоната зад нас имаше просек од 8,3 поени и 4,4 скока на натпреварите во Евролигата.

Во Реал ги постигна најголемите успеси и на тимски и на индивидуален план.

За шест години, колку што го носеше дресот на „кралскиот клуб“, Родригез ја освои Евролигата, беше прогласен за МВП на најсилното европско натпреварување и беше избран во идеалната петорка.

Во Шпанија со Реал беше трикратен шампион, а исто толку пати беше избран и во идеалниот тим на АЦБ лигата.

Во Армани е од 2019 година, каде што дојде по две сезони минати во ЦСКА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мундо Депортиво: Дембеле ќе ја напушти Барселона

Објавено пред

Усман Дембеле има уште еден месец договор со Барселона, во клубот е убедени дека тој нема да остане во Каталонија. „Шансите да си замине се 95 отсто“, пишува „Мундо Депортиво“, повикувајќи се на свои извори од клубот.

dobivaj vesti na viber

Оваа недела, Муса Сисоко, менаџерот на 24-годишниот Французин, ќе се сретне со челниците на Барселона, но се чини дека договор нема да има, каталонскиот гигант не може да ги испрати финансиските барања на фудбалерот.

„Клубот тврди дека Сисоко со денови има понуда за нов договор, додека од таборот на менаџерот тврдат дека понудата се уште не е пристигната. Од клубот тврдат дека работите ги води менаџерот и дека фудбалерот ќе постапи онака како што ќе му сугерира менаџерот Сисоко“, пишува Мундо Депортиво.

Каталонците тврдат дека Дембеле на маса има богата понуда на ПСЖ, кој во Французинот гледа идеална замена за Анхел Ди Марија и дека најверојатно таму ќе ја продолжи кариерата. Да потсетиме, Барселона пред пет години плати за Французинот 140 милиони евра. Сега по серијата лоши сезони и големи повреди тој бесплатно ќе го напушти клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Суарез: Ми рекоа дека немам квалитет за Барселона

Објавено пред

Луис Суарез, пред две години буквално беше избркан од Барселона, клуб чии дрес го носеше од 2014 година. За шест сезони Уругваецот се стекна со статус на клупска легенда.

dobivaj vesti na viber

Речиси две години по заминувањето од Камп Ноу, Суарез рече дека овој потег имал влијание врз неговата кариера. Уругваецот откри и каква порака добил од челниците на Блауграна, кога му било кажано дека треба да го напушти клубот.

„Моето заминување од Барселона ми ја одбележа кариерата и ме натера да продолжам да се докажувам. Ми рекоа дека не сум на потребното ниво за да продолжам во Барса. Бев фрустриран, но потоа реков: „Морам да продолжам да ја докажувам мојата вредност“, изјави Суарез за „Барса универзал“.

Уругваецот дефинитивно на најдобар можен начин им одговори на Каталонците, кој веднаш со Атлетико Мадрид ја освои титулата на Шпанија. Тој беше клучен играч на „јорганџиите“, постигна 21 гол во Ла Лига.

Но, исклучителната форма од минатата сезона не продолжи оваа година.

Сега се чини дека Диего Симеоне решил да се ослободи од Луис Суарез, а фудбалерот добил неколку понуди од Јужна Америка и Саудиска Арабија, но тој ги одбил.

Се споменува дека за неговите услуги е заинтересирана Астон Вила, а најмногу Стивен Џерард, тренерот на овој клуб, пренесуваат медиумите на Островот.

Суарез и Џерард беа колеги во Ливерпул, а оттаму постои многу добар однос меѓу двајцата што би го олеснил трансферот на напаѓачот во Астон Вила.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Свет1 час

(Видео) Песочна бура го парализира Блискиот Исток

Во делови од Блискиот Исток, на жителите им е кажано да останат во своите домови, додека летовите се откажани поради...

Европа1 час

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа2 часа

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа2 часа

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија3 часа

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија14 часа

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија15 часа

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет16 часа

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија20 часа

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...

Топ21 час

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица за полов напад врз дете што не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Европа22 часа

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку...

Економија22 часа

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија22 часа

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа1 ден

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа1 ден

Светскиот економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет1 ден

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет1 ден

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа1 ден

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...

Европа1 ден

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...