Контакт

Спорт

Зверев е во врска со 8 години постара актерка, ексдевојка на киксерот Кариус

Објавено пред

Олимпискиот шампион Александер Зверев има нова девојка, тврди германски „Билд“. Наводно се работи за 32-годишната германска актерка Софија Томала.

Зверев изминатиов период беше во фокусот на јавноста по обвинувањата на поранешната девојка Олга Шарипова од Русија, која го обвини за вознемирување. Обвинувања на негова сметка дојде и од уште една негова поранешна девојка – Бренда Патеа, со која ја има ќерката Мајла.

Поради ова, дури и АТП поведе официјална истрага.

Сепак, се чини дека тоа многу не влијаеше врз 24-годишниот тенисер, па Зверев наводно веќе 6 месеци се забавува со Томала, која наводно е во Индијан Велс за да му биде поддршка на германскиот тенисер.

Зверев не е првиот познат спортист со кој Томала била во врска. Пред тоа таа беше во љубов со германскиот фудбалски голман Лорис Кариус, кој се чини ќе остане запаметен како киксерот од финалето во ЛШ меѓу Ливерпул и Реал Мадрид.

Спорт

Веспрем пресилен за Порто, Елверум го шокираше Сегед

Објавено пред

Елверум направи сензација во ЕХФ Лигата на шампионите, откако успеаја со 34:30 на гости да ги победат Пик Сегед за сега да нема непоразени во групата А, каде што и македонскиот шампион Вардар вчера го доживеа првиот пораз.

По три кола, Сегед беа непоразени во групата А, додека Елверум имаа освоео само два поени од две ремија, но норвешкиот клуб успеа да победи сред Унгарија предводени од унгарски ракометар, Доминик Мате, кој беше одличен покрај 20-годишниот Тобијас Грондал кој постигна 9 гола. Сега, на врвот на групата А, Алборг и Кил имаат по шест поени, додека по пет имаат Монпелје, Сегед и Вардар.

Во дербито на вечерта во групата Б, Порто на Никола Митревски едноставно немаше сили против вториот унгарски ракометен гигант, Веспрем губејќи дома со 23:30. Со оваа победа Веспрем се израмни со лидерите во групата Б, Кјелце и Барселона со шест поени, откако Барселона немаше проблеми со Динамо Букурешт, стигнувајќи до 36:32 победа.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4.КОЛО

ГРУПА А

Пик Сегед – Елверум 30:34 (15:19)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Барселона – Динамо Букурешт 36:32 (19:14)

Порто – Веспрем 23:30 (10:16)

Пари Сен-Жермен – Мотор Запорожје 40:32 (19:14)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Наѓ: Ќе го ликвидирав Јарни, но потоа останавме добри пријатели

Објавено пред

Поранешниот српски фудбалер, Алберт Наѓ се потсети на легендарниот меч помеѓу СР Југославија и Хрватска во квалификациите за ЕУРО 2020, објаснувајќи дека сакал да го „ликвидира“ Роберт Јарни по (не)славниот инцидент со Зора Бата Мирковиќ, кога тој го грабна за јајца.

Во првиот меч помеѓу Хрватска и СР Југославија по растурањето на поранешната СФРЈ во Загреб во 1999 година, Мирковиќ доби црвен картон по неспортскиот потег, а мечот заврши 2:2, и на крајот СР Југославија отиде на ЕП во Белгија и Холандија во 2000.

„Бата Мирковиќ тогаш испадна херој, но беше прашање што ќе се случеше доколку не влезевме на Европското првенство тогаш. Кога видов дека шпанскиот судија му покажува црвен картон, веднаш тргнав кон Јарни, ќе го ‘ликвидирав’. Цела среќа што судијата не го виде мојот бес, бидејќи и јас ќе добиев црвен. Ден подоцна се сретнавме со Јарни на аеродром и почнавме да се смееме. Тоа беше нормално, надвор од теренот бевме пријатели, а на теренот професионалци“, вели Наѓ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фенербахче го понижи Уникс, четврт пораз во низа за Баерн

Објавено пред

Фенербахче на Саша Ѓорѓевиќ го понижи новакот во Евролигата, Уникс Казан, победувајќи ја руската екипа со неверојатни 80:41 во четвртото коло од елитното европско натпреварување.

Во првата четвртина Уникс уфрли само 8 поени, а во третата четвртина беа уште полоши – дадоа само 5 поени. Најдобар во играта беше Канаѓанецот Маријал Шајок со 17 поени, 5 асистенции и 4 скока, додека Нандо де Коло уфрли 13 поени. Ова е прекин на лошата низа од два порази на Фенер, додека Уникс остануваат на 1-3 скор.

Единствен тим кој има 4 порази во првите 4 кола се Баерн Минхен, кои иако се вратија од 17 поени разлика, загубија со 79:71 на гостувањето кај Зенит Санкт Петерсбург. Во третата четвртина, Баерн имаше импресивен камбек и водство од 8 поени, пред Зенит да стигне до третата победа во прите четири кола.

На Баерн не му помогна ниту Дарен Хилијард со 24 поени и 3 асистенции, и сега тие имаат четири порази во низа, по заубените мечеви со Макаби, Уникс и Барселона.

ЕВРОЛИГА, 4.КОЛО

Зенит Санкт Петерсбург – Баерн Минхен 79:71 (31:16, 12:19, 11:25, 25:11)

Фенербахче – Уникс Казан 80:41 (21:8, 23:14, 17:5, 19:14)

Алба Берлин – Басконија 76:80 (15:21, 14:31, 18:10, 29:18)

Асвел Лион – Макаби Тел Авив 85:93 (21:25, 21:24, 20:26, 23:18)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Во Македонија 421 нов случај на коронавирус, починаа осум лица

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 421 нов случај на коронавирус, оздравени се 395 пациенти, а пријавени се...

Македонија10 часа

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија12 часа

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија13 часа

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија13 часа

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет14 часа

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет15 часа

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион15 часа

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион16 часа

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет16 часа

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет17 часа

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион17 часа

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Европа1 ден

(Видео) Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка, има повеќе загинати и повредени

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала...

Свет1 ден

СЗО ja запре постапката за итно одобрување на „спутник В“

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека е прекината постапката за итно одобрување на руската вакцина „спутник В“ бидејќи недостасува одредена...

Македонија1 ден

12 починати, регистрирани 412 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.567 тестирања,...

Македонија1 ден

Влада: До 50 проценти присуство на публика на настани во затворено, услов се две дози на вакцина

Владата на денешната 112-та седница, врз основа на препораки на Комисијата за заразни болести донесе повеќе заклучоци и одлуки за...

Топ1 ден

19-годишно момче од Тетово испраќало порнографски снимки на малолетно девојче

19-годишно момче од Тетово се сомничи за прикажување порнографски материјал на дете, соопшти полицијата. СВР Тетово поднесе кривична пријава против...

Топ1 ден

(Видео) Пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога во вредност од речиси 200.000 евра, приведени шест лица

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, РЦ „Југ“...

Македонија1 ден

Две млади лица загинаа во рудникот „Бучим“

Две млади лица загинаа во рудникот „Бучим“. Трагедијата се случи денес претпладне кога двајцата радовишани чистеле високонедостапни силоси, работа што...

Македонија1 ден

Мајката на Пино: Се надевам до крајот на судењето ќе ѝ дадат доживотен затвор

По одново донесената 19-годишна затворска казна за Ангела Ѓорѓиевска, обвинета за соизвршителство во убиството на Пино Секондо, реакција имаше мајката...

Досие