Контакт

Спорт

Зверев пред финалето со Тим: Ние сме двајцата најдобри тенисери на светот

Објавено пред

Тениската историја ќе запише нов освојувач на гренд слем  турнир вечерва, откако во финалето ќе се сретнат Германецот Александер Зверев и Австриецот Доминик Тим, и Зверев смета дека тоа е прикладно бидејќи во моментов тоа се двајцата најдобри тенисери на светот.

Зверев го игра своето прво големо финале, додека Тим по четврти пат е во ваква позиција, иако има претходно три порази во големите мечеви. Двајцата последен пат се сретнаа во полуфиналето на Австралија опен на почетокот на годината, каде што Тим победи во четири сета, но Зверев вели дека сега ситуацијата е поинаква.

„Едвај чекам, бидејќи сум во финалето на гренд слем. На теренот ќе играат двајцата најдобри тенисери на светот. Доминик и јас одигравме епски меч во Австралија и ќе биде исто и сега“, вели Зверев.

Тој е само четвртиот Германец кој стигнал до финале на гренд слем турнир во Опен ерата, и прв по 17 години, кога Рајнер Шитлер загуби на Австралија опен. Последен Германец со гренд слем беше Борис Бекер во 1996 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пирло сака да го врати Мората во Јувентус

Објавено пред

Јувентус до крајот на преодниот рок мора да донесе класична деветка. Изборот е Един Џеко, меѓутоа бидејќи Рома се уште нема најдено замена за него (Аркадијуш Милик никако да се договори со Наполи), Јувентус и тренерот Андреа Пирло се подготвени да го активираат резервниот план.

Италијанскиот новинар Фабрицио Романо тврди дека Јувентус ги започнале преговорите со Ателико Мадрид околу Алваро Мората.

Романо објави дека Јувентус сака да го донесе својот поранешен напаѓач на позајмица за 10.000.000 евра, со опција да го откупи неговиот договор по завршувањето на сезоната за дополнителни 45.000.000 евра.

Атлетико би се согласиле на ваков трансфер бидејќи тие се во преговори со Луис Суарез од Барселона, кој чека само да го раскине договор со Каталонците за да се пресели на „Ванда Метрополитано“.

Мората со голем успех го носеше дресот на Јувентус две сезони, во кои соиграч му беше сегашниот тренер Пирло.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Луис Суарез се договорил со Атлетико Мадрид

Објавено пред

Луис Суарез, откако му пропадна трансферот во Јувентус, постигнал договор со Атлетико Мадрид, тврди каталонскиот медиум „Мундо Депортиво“. Според овој извор 33 годишникот ги договорил личните услови со Атлетико, а за да биде реализиран трансферот клубот од Мадрид најпрвин треба да го продаде Диего Коста.

Луис Суарез стана вишок во Барселона со доаѓањето на тренерот Роналд Куман. Уругаваецот редово тренира меѓутоа не беше во комбинација за трите подготвителни натпревари кои ги одигра Барселона.

Се поставува и прашањето колку на договорот помеѓу Атлетико и Суарез ќе влијае и тоа што напаѓачот бара клубот да му ја исплати во целост последната година од договорот. Наводно Барселона понудила да му ислати пола од платата која му следува на Суарез до 30 јуни 2021 година.

„Мундо Депортиво“ тврди дека челниците на Атлетико и тренерот Диего Симеоне биле во постојан контакт со Суарез.

Луис Суарез мина шест години во Барселона, одиграл 238 натпревари на кои постигнал 197 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Петмина мора да ја напуштат Барса до 5 октомври

Објавено пред

До крајот на преодниот рок фудбалскиот клуб Барселона има план да се ослободи од уште петмина фудбалери. Преодниот рок во Европа трае до 5 октомври.

Новиот тренер на Барселона Роналд Куман веќе успеа да се ослободи од Иван Ракитиќ, Артуро Видал и Нелсон Семедо. Ракитиќ и Видал заминаа во Севилја односно Интер за симболични суми, клубот ќе може да заработи од бонусите, додека Семедо во Вулверхемптон оди за 38.000.000 евра.

Најголем проблем во овој момент за Барселона е Луис Суарез. Куман му порача на фудбалерот да си бара нов клуб, тој сака да замине но само под услов Барселона да му ај исплати последната година од договорот. Според медиумите Барселона биле подготвени да му исплатат само пола сума, или околу 7.000.000 евра.

Во меѓувреме на Суарез му пропадна трансферот во Јувентус, а тој ги одбил понудите од Рома и Интер Мајами. Се шпекулира дека тој е најблиску до трансфер во Атлетико Мадрид.

Останатите играчи кои треба да заминат до крајот на преодниот рок се Жан-Клуб Тодибо, Самуел Умтити, Матеус и Рафиња Алкантара.

За Умтити и Матеус нема понуди, Алкантара сака да се врати во Селта но клубот од Виго нема 15.000.000 евра колку што бара Барселона, додека за Тодибо интерес покажуваат неколку екипи од Бундес лигата.

Во оваа група спаѓа и талентираниот Рики Пуѓ, кого Барселона сака да го вметне во пакетот што ќе му го понуди на Ајакс за десниот бек Сержињо Дест.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Пратениците на Беса ја напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија42 минути

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10 честичките не работат, велат од Министрството за здрава...

Македонија1 час

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија2 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија3 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа5 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија5 часа

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија5 часа

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет7 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Македонија7 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет20 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија22 часа

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија1 ден

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија1 ден

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија1 ден

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура1 ден

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија1 ден

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет2 дена

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Досие