Контакт

Спорт

Зверев удри по Циципас: Не е нормално тоа што го прави

Објавено пред

Гркот Стефанос Циципас е главна тема меѓу тенисерите и новинарите на Ју-ес опен. Проблематични се паузите кои ги користи Гркот помеѓу сетовите и времето кое го поминува во тоалетот. Многумина сметаат дека за време на паузите тој има комуникација со таткото Апостолос кој е и негов тренер.

Прв гласно на оваа тема проговори Александар Зверев, на мастерсот во Синсинати. На Ју-ес опен замерки на однесувањето на Циципас имаше Енди Мареј.

„Повторно се случи, тоа често се случува. Тоа не е нормално. Се случи против мене на Ролан Гарос, па против Новак во финалето на Ролан Гарос. Се жалеше во Хамбруг против Крајиновиќ, се жалеше против мене во Синсинати и сега повторно се случува истото. Останатите играчи гледаат што парави. Тој е трет на АТП листата, еден е од најдобрите, не мора да го прави тоа. Вакви работи прават деца. Вакви работи се прават на челинџ турнирите, вакви работи не прават најдобрите светски играчи“, им изјави на новинарите Зверев по победата над Сем Квери и потоа одговорил на прашањето дали знале дека Циципас има телефон во торбата на мастерсот во Синсинати.

„Го немаше на теренот повеќе од 10 минути, а во исто време неговиот татко пишува пораки на телефонот. Потоа се враќа и целосно ја менува тактиката. Сите го видоа тоа. Или можеби беше на некое волшебно место, или комуницираше со својот татко“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мартинез нема коментар за ситуацијата во Барселона

Објавено пред

Роналд Куман е глава тема во каталонските медиуми. Според нив прашање на денот е кога ќе добие отказ. Нормално е дека наголемо шпекулираат и со имињата на тренерите кои би можеле да го наследат.

Прв на нивната листа е Роберто Мартинез. Актуелниот селектор на Белгија, одбил да ги коментира овие шпекулации.

„Секогаш ќе има шпекулации. Кога ќе изгубите три натпревари во низа, сите зборуваат дека ќе добиете отказ. Шпекулации има и го работите одат добро. Тоа е нормално во фудбалот. Во овој момент немам коментар на таа тема“, рекол Мартинез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ: Донесов добра одлука кога решив летово да не играм за Србија

Објавено пред

Најкорисниот играч минатата сезона во НБА лигата, Никола Јокиќ, во пресрет на новата сезона, одговарал на прашањата на локалните медиуми. Едно од прашањата се однесувало и на одлуката да не настапи за репрезентацијата на Србија, на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Токио.

Србија, беше домаќин на турнирот, но во финалето доживеа тежок пораз од Италија. Јокиќ не е кае што го одбил повикот на селекторот.

„Донесов одлука. Дали е добра или не јас стојам позади неа. Повторно би го направил истото. Тоа беше паметна одлука. Погледнете колку играчи отдуствуваа од натпреварите минатата сезона. Верувам во организацијата и во стручниот штаб на екипата“, рекол Јокиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Проблем за Милевски, Адеми повторно се повреди

Објавено пред

Аријан Адеми би можел да го пропушти октомвриските натпревари во квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар. Адеми, се повредил вечера, во рамките на 1/16 финалниот натпревар во Купот на Хрватска. Динамо се пласираше во наредната рунда со победа од 4:1 против Оријент.

„Проблем е повредата на капитенот Адеми. Почувствува болка. Ќе видиме каква е состојбата. Се надеваме дека повредата не е сериозна“, рекол за клупскиот сајт, тренерот на „модрите“, Дамир Крзнар.

Адеми, поради повреда, ги пропушти квалификациските натпревар против Ерменија, Исланд и Романија.

Во октомври, Македонија ќе гостува кај Лихтенштајн и ќе ја пречека Германија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија3 часа

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет3 часа

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа4 часа

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт6 часа

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет6 часа

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија7 часа

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет16 часа

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија19 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија22 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија1 ден

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија1 ден

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија1 ден

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион1 ден

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија1 ден

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион1 ден

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија1 ден

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет1 ден

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Досие