Контакт

Спорт

Звезда го освои Милано, Реал со четврта победа во низа

Објавено пред

Црвена звезда ја забележа шестата победа во низа над Армани Милано, откако во деветтото коло во Италијa славеа со 87:79 за да го подобрат својот скор на солидни 4-5.

Поранешниот НБА шампион, Џордан Лојд беше фантастичен за Звезда со 17 поени и 5 асистенции, Кори Волден додаде 15, од кои две тројки во низа во моменти кога Милано се враќаше во игра. Кај поразените Мицов беше најефикасен со 13 поени.

Реал Мадрид пак стигна до четвртата победа во низа во Евролигата го подобри скорот на 5-4, откако со 79:63 немаше проблеми со Макаби Тел Авив.

Габриел Дек уфрли 16 поени, Ентони Рендалф имаше 15 и 7 скока, додека Факундо Кампацо го заврши мечот со 12 асистенции и 9 поени.

ЕВРОЛИГА, 9.КОЛО

Реал Мадрид – Макаби Тел Авив 79:63 (29:18, 16:14, 17:18, 17:13)

Алба Берлин – АСВЕЛ Лион 76:75 (19:21, 17:22, 14:17, 26:15)

Милано – Црвена звезда 79:87 (23:18, 21:30, 16:18, 19:21)

Спорт

Драматично белградско дерби, Партизан утна шанса за победа над Звезда

Објавено пред

Шампионот од АБА лигата, Црвена звезда успеа да стигне до тесна и драматична 86:85 победа над Партизан во дербито во осмото коло на АБА лигата, откако Коди Милер-Мекинтаер утна обид за победа на „црно-белите“.

Без публика во вечното дерби, Звезда во поголемиот дел од мечот имаше водство, кое беше и двоцифрено, Партизан успеваше да се врати, пред во драматичен финиш да го загуби мечот.

Џордан Лојд беше најефикасен за победниците со 18 поени, Кори Волден додаде 16, додека Томас беше најдобар за Партизан со 19, а Милер-Мекинтаер заврши со 15.

По осум кола, Звезда е убедливо прва со осум победи, додека Партизан се на четвртото место на табелата со 4-4 скор.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Волците“ се спасуваа против Саутемптон

Објавено пред

Саутемптон продолжува со изненадувачките игри во новата сезона од Премиер лигата, откако ги намачија Вулверхемптон за 1:1 реми во понеделничкиот вечерен натпревар.

Тео Волкот ги донесе „светците“ во водство во 58. минута, пред „волците“ да успејат да израмнат преку Педро Нето, кој во 75. минута се најде на вистинското место по обидот на Раул Хименез.

Саутемптон останува на петтото место на табелата во Премиер лигата со 17 поени, додека Вулверхемптон е на деветтото место со 14 поени – интересно двата тима се пред Манчестер сити и Манчестер јунајтед на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетико Мадрид имаат неверојатен долг од 999 милиони евра?

Објавено пред

Атлетико Мадрид поставија нов неславен рекорд, откако порталот „Гол“ тврди дека долгот на „рохибланкос“ сега е фантастични 999 милиони евра.

Тие тврдат дека имаат пристап до официјални документи на клубот во кои за крајот на сезоната 2019/20 долговите се зголемиле од 980 милиони на речиси милијарда евра. Според нив, приходите на клубот биле намалени за 32 милиони евра во сума од 325.3 милиони евра, а клубот заработил 100.5 милиони евра преку натпреварувањата (за 7 милиони евра помалку од лани).

Финансиската состојба кај повеќето европски големи клубови е нестабилна поради пандемијата на КОВИД-19 и отсуството на навивачи на трибините, но сепак, овие суми се загрижувачки. Долгот на Атлетико е толку голем поради неодамнешната изградба на фантастичниот стадион „Ванда метрополитано“.

Минатата сезона не беше најдобра за тимот на Диего Симеоне – тие беа елиминирани во четврт-финалето на ЛШ од РБ Лајпциг, загубија рано во Копа дел Реј од Леонеса, а сезоната ја завршија на третото место. Оваа сезона, пак, по победата над Барселона во текот на викендот, тие се блиску до првото место на табелата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Оксфордската вакцина ефикасна до 90 проценти, а ќе чини само 3 долари

Вакцината против коронавирус, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „АстраЗенека“, ќе чини меѓу три и четири долари,...

Свет9 часа

Бајден избра нов државен секретар

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го избра Ентони Блинкен за државен секретар на САД, соопшти тимот на Бајден. Toj денеска...

Свет9 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет9 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија11 час

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија13 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион15 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа15 часа

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија16 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион16 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија16 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа17 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион18 часа

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа18 часа

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија18 часа

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет19 часа

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет19 часа

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Свет19 часа

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат речиси две милијарди дози вакцина против Ковид-19 в година, објави Агенцијата за деца на ООН....

Свет1 ден

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија1 ден

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Досие