Контакт

Свет

Австрија ја запре вакцинацијата со вакцината на „АстраЗенека“, се истражува смртта на едно лице

Објавено пред

Австриските власти привремено ја прекинаа вакцинацијата со серија вакцини против Ковид-19 од „АстраЗенека“, додека во тек е истрага за смртта на едно лице и развој на белодробна емболија кај друго по вакцинирањето, објави австрискиот државен завод за здравствена безбедност (БАСГ).

БАСГ доби два извештаи поврзани со вакцини од „АстраЗенека“ од истата серија, а пациентите ја примиле на клиника во градот Цветл во провинцијата Долна Австрија, се вели во соопштението.

Според извештајот, 49-годишникот починал како резултат на тешко нарушување на коагулацијата на крвта, а 35-годишникот развил белодробна емболија, но се опоравува.

„Во моментов, нема докази за причинско-последична врска помеѓу овие состојби и вакцината“, се вели во соопштението на БАСГ.

Претставник од „АстраЗенека“ рекол дека компанијата е во контакт со австриските власти и дека ја поддржува истрагата.

Новинската агенција АПА потсетува дека вакцината била одобрена и од Европската агенција за лекови и од Светската здравствена организација врз основа на глобално клиничко испитување во кое учествувале 23.000 испитаници.

„Сите претходни проценки покажаа дека вакцината на ‘АстраЗенека’ е безбедна и ефикасна“, објави АПА.

Регион

Европратеничката Фајон за нон-пејперот: На Балканот му должиме европска перспектива, а не нови граници

Објавено пред

Тања Фајон, словенечка членка на Европскиот парламент и претседател на социјалдемократите, денеска на прес-конференција јавно ги објасни своите ставови за политиката на проширување на Западен Балкан, во светло на информациите кои ги преплавија регионалните медиуми изминативе денови, а кои се однесуваат на т.н нон-пејпер.

„Во време кога треба да промовираме взаемна помош и соработка, некои европски лидери се одлучуваат да промовираат разорни идеи со националистички тенденции и преку недипломатски потези го оптоваруваат веќе загриженото население со дополнителни проблеми“, предупреди Фајон.

„Секоја идеја за поставување и поместување на граници меѓу земјите, особено во Босна и Херцеговина, која претрпе најголема штета, е крајно опасен потег. Таквите експерименти се минато. Но, треба да размислиме за решенија што ќе ја направат Босна и Херцеговина земја што подобро функционира. Посакувам границите да станат симболични со пристапувањето во Европската унија“, рече Фајон.

Тој ја застапува истата цел во однос и на другите земји, а тоа е нивни прием во Европската унија што е можно поскоро.

„Тоа е меѓусебен однос, волја. Се појави недоверба и во овие земји затоа што во Европа ветуваме нешто, но не го исполнуваме. Но, луѓето заслужуваат побрз и подинамичен пристап кон ЕУ. Преговорите со Северна Македонија и Албанија мора да се започнат итно, двете земји ги исполнија условите и не смеат да станат заложници на парцијални интереси. Словенија може да има многу важна улога во ова за време на нејзиното претседателство“, нагласува европратеничката.

На новинарско прашање за вмешаноста на Словенија во спорниот нон-пејпер, пратеничката вели:

„Перцепцијата за Словенија се влошува. Го повикувам премиерот (Јанез Јанша) да го појасни својот став за проширувањето на Западен Балкан, особено за Босна и Херцеговина. Јас не сум запознаена со официјалниот документ, не сум го видела, но верувам дека кружат нарушувачки, националистички идеи и не би била изненадена ако некоја од нив потекнува и од Словенија“, беше децидна Тања Фајон.

Покрај премиерот, Тања Фајон, исто така го покани и претседателот Борут Пахор да даде јавно образложение до Националното собрание и пошироката јавност за позицијата на Словенија кон Западен Балкан.

Во однос на бугарското вето за земјава, Фајон кон крајот на минатата година изјави дека тоа предизвикало разочарување не само кај „народот на Северна Македонија, чија иднина очигледно е во Европската Унија, туку и кај Европскиот парламент, кој останува силен поддржувач и сојузник на Северна Македонија“.

Прикажи повеќе...

Свет

САД и ЕУ го критикуваат планот на Иран за збогатување ураниум до 60 отсто

Објавено пред

САД и европските земји, кои се потписнички на иранскиот нуклеарен договор, вчера се спротивставија на одлуката на Техеран да збогати ураниум со чистота од 60 отсто, при што врвен американски дипломат го оцени овој потег како провокативен и посочи дека ја доведува во прашање сериозноста на Иран во врска со разговорите, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Иран најави дека ќе збогати ураниум до 60 отсто – голем чекор поблиску до 90 отсто, што е материјал за оружје – како одговор на, како што рече, актот на саботажа од Израел против клучниот нуклеарен објект на Иран минатата недела.

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, рече дека намерата на Техеран иницира прашања во врска со неговата сериозност во текот на разговорите во Виена меѓу Иран и светските сили за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година.

Нуклеарниот договор се распаѓа откако поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, се повлече од него во 2018 година и ги врати економските санкции кон Исламската Република. Минатата недела Иран и неговите потписнички одржаа конструктивни разговори за враќање на договорот.

Велика Британија, Франција и Германија исто така рекоа дека новата одлука на Техеран е во спротивност со разговорите. Тие рекоа дека ги отфрлаат сите ескалациски мерки од кој било актер – очигледен сигнал до Израел.

„Опасната неодамнешна комуникација на Иран е во спротивност со конструктивниот дух и добрата волја на овие дискусии“, се вели во соопштението на европските земји за разговорите, кои продолжуваат меѓу Иран и глобалните сили во Виена, со цел спасување на договорот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Силна експлозија на пазар во Багдад, има загинати и повредени

Објавено пред

Најмалку четири лица загинаа, а 17 беа повредени во експлозија во Садр, предградие на ирачката престолнина Багдад, потврдија во четвртокот полициските и здравствените власти.

 

Нападот се случил во упориштето на шиитите во Садр, предградие на Багдад, а „Ројтерс“ наведува дека експлозијата била силна.

Автомобилот бил паркиран на пазарот за половни производи, пренесува АП.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“ кој се однесува...

Европа2 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија4 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион5 часа

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион6 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа6 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет7 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија8 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија19 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион20 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија22 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија24 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија1 ден

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија1 ден

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 ден

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 ден

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа1 ден

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ1 ден

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Досие