Контакт

Свет

Автобус полн со кинески туристи излета од патот, 13 загинати

Објавено пред

Најмалку 13 луѓе загинаа кога автобус полн со кинески туристи излета од патот во Лаос, пренесуваат кинеските медиуми.

Во автобусот, во кој се наоѓале 43 кинески туристи, двајца водачи и возачот од Лаос, повредени се и десетина луѓе, од кои двајца се во животна опасност.

Не е наведено од кои националности се жртвите.

Автобусот излетал од патот меѓу главниот град на Лаос, Виентијана, и туристичкиот центар Луанг Прабанг.

Медицински тим на кинеската војска што бил во Лаос отпатувал за Луанг Прабанг за да им укаже помош на повредените.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Могерини: Косово ги исполнува сите услови за добивање визна либерализација

Објавено пред

Канцеларијата на Европската Унија (ЕУ) во Косово објави дека Косово ги исполнило сите услови за визна либерализација и иако земјите-членки на ЕУ ја носат конечната одлука, високата претставничка Федерико Могерини на состанокот во Хелсинки рече дека е време да се донесе одлука за укинување на визите за косовските граѓани, пренесува Зери.
        
Во исто време, според ЕУ, важно е Косово да покаже континуирани напори во почитување на владеењето на правото, контролата на миграцијата и безбедноста.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху најави анексија на еврејската енклава во Хеброн на Западниот Брег

Објавено пред

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе ги анектира еврејските населби во Западниот Брег, вклучувајќи ја и онаа во центарот на најголемиот палестински град, доколку биде реизбран по утрешните втори парламентарни избори оваа година.

Нетанјаху изјави за израелското воено радио дека планира да ги анектира „сите населби“ на Западниот Брег.

На прашањето дали ова ја вклучува и добро чуваната енклава во која живеат неколку стотици еврејски доселеници во поделениот град Хеброн, тој одговори: „Се разбира“.

Критичарите велат дека ако Нетанјаху ги исполни сите ветувања, ќе исчезне секоја надеж на Палестинците дека ќе основаат независна држава.

Прикажи повеќе...

Свет

Рускиот Врховен суд ја потврди затворската казна за шпионажа за полскиот шпион

Објавено пред

Врховниот суд на Русија ја потврди 14-годишната затворска казна за шпионажа за полскиот државјанин Маријан Раѕајевски, се вели во соопштението на Федералната служба за безбедност (ФСБ).

„На 12 септември, рускиот Врховен суд ја разгледуваше жалбата поднесена од одбраната, како и нејзините аргументи и донесе одлука да ја поддржи пресудата на Градскиот суд во Москва во врска со полскиот државјанин Маријан Раѕајевски, прогласен за виновен според Член 276 од рускиот Кривичен законик (шпионажа )“, се вели во соопштението.

Раѕајевски беше прогласен за виновен за обид за стекнување со одредени тајни компоненти од ракетниот систем С-300 и нелегално да ги пренесе во Полска, што претставува вистинска закана за националната безбедност на Русија. Тој беше фатен на дело додека се обидувал да склучи договор.

„Иследниците докажаа дека Маријан Раѕајевски постапил во интерес на водечкиот снабдувач на Полска за националните вооружени сили и разузнавачките агенции“, посочи ФСБ.

На 25 јуни, Градскиот суд во Москва го осуди Раѕајевски на 14 години во затвор со максимално обезбедување. Неговата одбрана поднесе жалба до Врховниот суд на Русија, барајќи обвинението да се прекласификува од шпионажа во обид за шверц на материјали и опрема што може да се користи при производство на оружје (Член 30.1 и Член 226.1.1 од рускиот Кривичен законик) , така што казната на полскиот државјанин би можела да биде ублажена.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија2 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија2 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион3 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ3 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет3 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет4 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион14 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион16 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија17 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија22 часа

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија23 часа

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет24 часа

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Македонија2 дена

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за...

Спорт2 дена

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во...

Европа2 дена

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

Илјадници демонстранти се собраа денес, поради Саемот за автомобили во Франкфурт (IAA), истакнувајќи ги своите барања за зголемување на еколошкиот...

Досие