Контакт

Свет

Администрацијата на Трамп ги редуцира контактите со СЗО

Објавено пред

Администрацијата на Трамп му нареди на својот дипломатски кор да ги редуцирa контактите со Светската здравствена организација.

Додека американскиот претседател руши мостови меѓу САД и СЗО, дел од администрацијата се обидува да го зачува влијанието на САД во СЗО преку промовирање на долгорочни реформи и овластување на одредени американски дипломати да продолжат да работат на програмите на СЗО против детска парализа, ХИВ и други заразни болести, се наведува во анализата на вашингтонскиот магазин „Форин полиси“.

Најновите упатства – за прекинување на виталните дипломатски контакти и соработка со СЗО – дојдоа од Стејт департментот, иако САД немаат намера да се повлечат од членството во СЗО до средината на 2021 година.

Ваквите контрадикторни активности на Вашингтон укажуваат на тоа дека Трамп, од една страна, сака да укаже на огромните предизвици со кои се соочуваше американската администрација за време на пандемијата и сака да го казни СЗО затоа што не прифаќа Кина да биде прогласена за виновна за ширење коронавирусот во светот.

Од друга страна, Белата куќа продолжува да се потпира на СЗО како лидер во глобалната битка против бројни смртоносни болести, кои, ако се занемарат, може да ја загрозат и Америка.

„Сакале или не, се чини дека САД сè уште не можат да живеат без СЗО“, рече Хуанг Јанџонг , постар соработник за глобални здравствени проблеми при њујоршкиот Совет за надворешни односи.

Стејт департментот минатата недела објави дека администрацијата на Трамп ќе испрати околу 80 милиони долари што СЗО ги должи на сметките на ООН, но за други програми на светската организација.

Алма Голден, официјален претставник на американската Агенција за меѓународен развој (УСАИД), неодамна изјави дека САД ќе продолжат да соработуваат со СЗО само во ситуации кога „СЗО покажува дека е способна да реши одредени проблеми за кои не се дораснати алтернативните партнери“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Сноуден се согласи да ѝ предаде пет милиони долари на американската влада

Објавено пред

Едвард Сноуден, поранешен член на Агенцијата за национална безбедност, се согласи заработката од продажбата на неговата книга да ја предаде на американската влада.

Сноуден, кого го бараат во САД поради откривање на најдоверливи податоци на американските тајни служби, се согласи да ѝ предаде дури пет милиони долари на владата.

Во 2013 година Сноуден го шокираше светот кога му откри на човештвото дека американската влада тајно собира податоци за секој телефонски повик, порака и порака на е-пошта. Тој моментално е во Русија.

Минатата година Сноуден ја објави книгата „Трајно забележано“ и со тоа го прекрши договорот што го склучи со ЦИА и Американската агенција за национална безбедност. Во книгата од која заработи повеќе милиони долари, тој открива како американската влада создала систем на масовно следење.

Ова не е првпат американската влада да казни поранешни вработени за неовластено протекување информации.

Џон Болтон, поранешен советник за национална безбедност, кој објави книга за претседателот Доналд Трамп, се соочува со сличен обид на Министерството за правда да ја поврати заработката од објавувањето и продажбата на книгата.

Адвокатот на поранешниот соработник на НСА рече дека договорот склучен помеѓу Сноуден и судот не значи дека американската влада може веднаш да му ги одземе парите, бидејќи тој ја разгледува жалбата против претходната одлука на судот за одговорност за објавување на книгата, пишува „Си-ен-ен“.

Прикажи повеќе...

Европа

Работа од дома и забрана за собирање во домовите се новите мерки на британската влада

Објавено пред

Министерот во Владата на Велика Британија, Мајкл Гоув, утрово за Би-Би-Си најави дека премиерот Борис Џонсон ќе се обрати во долниот дом на парламентот во попладневните часови и ќе објави нови рестриктивни мерки поради зголемувањето на бројот на лица кои страдаат од Ковид-19, истакнувајќи дека училиштата остануваат отворени.

Гоув исто така им порача на оние кои можат, да работат од дома.

Новите мерки предвидуваат сите пабови и ресторани да бидат затворени навечер од 10 часот, додека луѓето во Северна Ирска нема да смеат да се дружат со други во становите и домовите од 18 часот, со исклучок во дворовите.

Дозволено е да се соберат до шест лица од две домаќинства, и тоа само во градините и дворовите на приватни куќи.

Џонсон деталнно ќе претстави мерките во попладневните часови.

Прикажи повеќе...

Европа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Објавено пред

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцина.

Од друга страна, шведските здравствени власти им ја препорачуваат вакцината на возрасните, особено на оние кои се ранлива група и на постарите лица, пренесува Си-ен-ен.

Главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел објасни дека Шведска функционира на принцип на доброволна вакцина, а така било и за време на минатите пандемии кога биле вакцинирани голем број луѓе.

„Веројатно имавме најголем процент на вакцинирани во светот. На почетокот нема да биде најрелевантно да се вакцинираат деца, туку оние кои се ризична група – стари лица и оние кои работат со нив“, рече Тегнел, пренесува „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа30 минути

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Македонија1 час

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија1 час

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет2 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија2 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија3 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија4 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија13 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија13 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија19 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет19 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија19 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија20 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија21 час

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија22 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија23 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа1 ден

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија1 ден

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија1 ден

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет1 ден

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Досие