Контакт

Свет

Администрацијата на Трамп ја затвора палестинската мисија во Вашингтон

Објавено пред

Администрацијата на Трамп ќе ја затвори палестинската мисија во Вашингтон, изјави Палестинската ослободителна организација (ПЛО), пренесува „Индепендент“. Високиот палестински претставник Саеб Еракат, кој ја осуди опасната ескалација на американските одмазднички мерки, изјави дека САД го информирале палестинското раководство за одлуката да ја затворат палестинската мисија во Вашингтон.

Тоа е последната одлука од серијата мерки преземени од страна на администрацијата на претседателот Доналд Трамп против палестинското раководство, кое ги замрзна односите со американските официјални лица откако САД во декември 2017 година го признаа Ерусалим за главен град на Израел.

„Американски службеник нè извести за одлуката за затворање на палестинската мисија во САД. Го повторуваме ставот дека палестинскиот народ не е на продажба и нема да потклекне пред заканите и заплашувањето од САД. Станува збор за нов пример на казнената политика што ја користи администрацијата на Трамп против палестинскиот народ, со која веќе е скратена финансиската помош за хуманитарни активности, вклучително и во секторите на здравството и образованието. Оваа опасна ескалација јасно покажува дека САД се обидуваат да го уништат меѓународниот систем за да ги прикријат израелските злосторства“, изјави вториот по ранг човек во ПЛО.

Коментарите доаѓаат пред најавениот говор на советникот за национална безбедност на Доналд Трамп, Џон Болтон, во кој се очекува да го објави затворањето на мисијата како одговор на одбивањето на палестинското раководство да влезе во мировните преговори предводени од САД.

„Администрацијата на Трамп нема да ја остави канцеларијата отворена ако Палестинците одбијат да почнат директни и значајни преговори со Израел. Болтон е подготвен да му се заканува на Меѓународниот кривичен суд со санкции ако ги истражува САД и Израел”, се вели во известувањето на „Волстрит џурнал”.

Меѓу можните мерки што ги најави Болтон во таков случај е и забрана за влез во САД на судиите и обвинителите на МКС.

„Ќе ги санкционираме нивните средства во американскиот финансиски систем и ќе ги гониме во рамките на американскиот кривичен систем. Ние ќе го сториме истото за секоја компанија или држава што ќе помогне во истрагата на МКС за Американците”, најави Болтон.

 

 

Свет

Корбин: Лабуристите ќе ја признаат палестинската држава ако победиме на изборите

Објавено пред

Лидерот на лабуристите, Џереми Корбин, за време на својот говор на партиската конференција во Ливерпул изјави дека неговата партија ќе ја признае палестинската држава штом ќе дојде на власт, пренесува „Раша тидеј“. Корбин рече дека партијата ќе ја признае државата Палестина со цел да се спроведе решение со две држави со посредство на ОН.

„Но, и четвртина век од договорот од Осло ние не сме поблиску до правдата и мирот, а палестинската трагедија продолжува додека надворешниот свет стои и набљудува. Како што рече мојот голем израелски пријател, Ури Авнери, кој почина годинава: Што е алтернатива на мирот? Катастрофа за двата народа. А за да помогнеме да се постигне тоа решение од две држави, ќе ја признаеме палестинската држава веднаш штом ќе ја преземе власта“, изјави Корбин.

Корбин го осуди и убиството на претежно невооружените палестински демонстранти во Газа за време на големиот марш за враќање од страна на војниците на израелските одбранбени сили (ИДФ) кога шестнеделната демонстрација почна на 30 март.

Прикажи повеќе...

Свет

Црква во Чарлстон нуди безглутенски леб на причестите, Ватикан се противи

Објавено пред

Неколку цркви во Јужна Каролина им предложија на своите парохии да нудат безглутенски леб за време на светата евхаристија, но Ватикан тврди дека глутенот е важен елемент од причестувањето.

Парохиите дошле до идејата по разговорот со лица што се алергични на глутен.

Епископалната црква „Св. Стефан“ во Чарлстон, Јужна Каролина, веќе почна да нуди безглутенски леб на мисите со цел болните од целијакија да можаеда примат причест со леб и вино за светата евхаристија.

Целијачната болест (целијакија) е автоимуна болест, при што заболениот реагира при внесувањето глутен во организмот ,што може да предизика проблеми во цревата, гадење и дијареја.

„Ова е многу едноставен гест за добредојде“, изјави свештеникот Адам Џ. Шумејкер, кој служи како ректор во Епископалната црква „Св. Стефан“.

Според христијанската традиција, за време на светата евхаристија верниците се причестуваат во црква со парче леб и голтка црвено вино, кои се симболи за телото и крвта на Исус Христос.

„За да се причести верникот, лебот мора да е направен само од пченица, да содржи доволно глутен за да има ефект во месењето, да не содржи ништо што би го попречило процесот на приготвување и печење“, се вели во прирачникот за болеста целијакија.

Прикажи повеќе...

Свет

Помпео: Следната средба меѓу Трамп и Ким, најверојатно, по октомври

Објавено пред

Од

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, изјави дека се занимава со организирање на следниот самит меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, но состанокот ќе биде организиран, најверојатно, по октомври.

„Работиме на обезбедување услови за да постигнеме што е можно повеќе за време на самитот. Но, се надеваме дека до средба ќе дојде многу набргу“ рекол Помпео во интервју за „Си-би-ес дис морнинг“, пренесе „Ројтерс“.

Трамп вчера најави дека сценариото за неговиот втор состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун би можело да биде како првиот пат, освен што ќе се одржи на некоја друга локација. Тој порача дека средбата со Ким ќе се одржи во не толку далечна иднина.

Трамп и Ким се сретнаа во јуни во Сингапур за да разговораат за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставните измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставните измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ3 часа

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија4 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет6 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија6 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион7 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава7 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет7 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион8 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет20 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион22 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија23 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија1 ден

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток1 ден

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток1 ден

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие