Контакт

Свет

Адолф Хитлер избран на избори во Намибија

Објавено пред

На локалните избори во Намибија е избран кандидат кој се вика Адолф Хитлер, пренесе германскиот дневник „Билд“.

Овој 54-годишен Намибиец, Адолф Хитлер Уунона, освои 84,88 отсто од гласовите во дистриктот Омпунџа во регионот Ошана, во северна Намибија.

Адолф Хитлер ја започнал својата политичка кариера во партијата „Свапо“, со која победи на актуелните регионалните избори. Тој објаснил дека името му го дал неговиот татко.

„Очигледно мојот татко не разбрал кој бил Адолф Хитлер“ додал тој.

Вели дека додека бил дете неговото име било нормално, сè додека не пораснал и дознал чие име носи.

„Со сите работи кои ги направил човекот чие име носам немам никаква врска“, вели тој.

Во јавноста настапува најчесто како Адолф Уунона.

Рекол дека името не може да го смени бидејќи се наоѓа во сите негови официјални документи.

Свет

Израелски авиони ја погодија Газа со ракетен оган

Објавено пред

Израелската војска соопшти дека нејзините борбени авиони ги нападнале објектите на Хамас во појасот Газа откако Палестинците истрелаа ракети кон еврејската држава, пренесува „Араб њуз“.

Според соопштениетo, две ракети биле истрелани од појасот Газа кон крајбрежјето во близина на јужниот град Ашдод.

„Како одговор, борбени авиони погодија воени цели на терористичката организација Хамас во појасот Газа, вклучително и места на кои се копаат тунели“, соопшти армијата.

Нема извештаи за каква било штета од палестинските ракети, а извори на израелската армија укажуваат дека тие слетале во Средоземното Море.

Палестински безбедносни извори во Газа изјавија дека во израелскиот напад било погодено земјоделско земјиште во јужната област Кан Јунис, предизвикувајќи штета, но нема повредени.

Немаше веднаш преземање одговорност за ракетниот напад од Газа, територија управувана од Хамас.

Палестинците во појасот Газа и на окупираниот Западен брег одат на парламентарни и претседателски избори во мај и јули, први во последните 15 години. Изборите се дел од затоплувањето на врските меѓу Хамас и партијата Фатах со седиште во Западниот брег на палестинскиот претседател Махмуд Абас.

Датумите беа објавени во петокот со претседателски декрет од страна на Абас.

Прикажи повеќе...

Свет

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Објавено пред

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, повикувајќи ги земјите и производителите на поправедна дистрибуција на вакцините низ целиот свет.

Гебрејсус рече дека изгледите за фер дистрибуција се под сериозен ризик во период кога програмата на СЗО за дистрибуција на вакцини, „Ковакс“, прави подготовки да започне со дистрибуција следниот месец.

Тој истакна дека минатата година биле потпишани 44 билатерални договори, а годинава најмалку 12.

„Ова може да ги одложи испораките на ‘Ковакс’ и да го создаде точно она сценарио што се обидовме да го избегнеме создавајќи ја ‘Ковакс’: создавање залихи, хаотичен пазар, некоординиран одговор и продолжување на социјалните и економските нарушувања“, рече директорот на СЗО.

Тој предупреди дека поради тоа ќе страдаат токму ониe на кои помошта им е најпотребна.

„Не само што овој пристап на ‘прво јас’ ги загрозува најсиромашните и најранливите, тој е и самоуништувачки“, рече Тедрос на отворањето на годишниот состанок на извршниот одбор на СЗО во Женева, пренесе „Ројтерс“.

Како што истакна, на крајот, ваквите постапки само ќе ја продолжат пандемијата.

Глобалните превирања околу вакцините се интензивираа по информациите за циркулација на нови, позаразни верзии на вирусот.

Тедрос како пример за нееднаквост го посочи податокот дека повеќе од 39 милиони дози на вакцини се употребени во 49 земји со повисок приход, додека само 25 дози биле дадени во една сиромашна земја.

Прикажи повеќе...

Свет

Три милиони Кинези во карантин откако трговски патник го рашири коронавирусот

Објавено пред

Речиси три милиони луѓе во Кина се ставени во карантин по зголемувањето на случаите на коронавирус, чие ширење е поврзано со еден трговски патник на североистокот на земјата.

Иако Кина во голема мера ја стави под контрола епидемијата, повторното нагло ширење на заразата во последните неколку недели ги принуди властите на повторно затворање, ограничување на патувањето и масовното тестирање.

Така, три милиони жители во два града во провинцијата Џилин се најдоа под нови мерки. Кина денес забележа 109 нови случаи на инфекција.

Поради новите околности повеќе од 19 милиони луѓе во североисточна Кина не смеат да ги напуштат своите домови, а во некои случаи можат да аплицираат за дозвола да излегуваат и да купуваат намирници на секои три дена.

Властите успеаја да ги поврзат новозаболените со асимптоматскиот трговски патник од соседната провинција Хеилонгјанг, каде минатата недела беше прогласена вонредна состојба.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет21 минута

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија45 минути

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ2 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија2 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија3 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа3 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет4 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион4 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет5 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет5 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет5 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет16 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ16 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет17 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет18 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион19 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија22 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија23 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија1 ден

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет1 ден

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Досие