Контакт

Европа

Аеродромот во Виена станува првиот зелен аеродром во Европа

Објавено пред

Аеродромот во Виена e на пат да стане првиот зелен аеродром во Европа бидејќи во моментот во него се создава најголемата фотоволтаична централа во Австрија.

На површина од 24 хектари ќе бидат поставени 55.000 фотоволтаични панели.

Со инвестиција од 20 милиони евра аеродромот планира годишно да произведува речиси 30 милиони киловат-часа електрична енергија, што е една третина од сегашната потрошувачка.

Постројката треба да биде завршена и ставена во функција напролет.

Директорот на аеродромот, Гинтер Офнер, рече дека со овој проект аеродромот во Виена се движи кон тоа да стане првиот зелен аеродром во Европа, неутрален на јаглероден диоксид.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Австрија излегува од карантин, но за невакцинираните истиот останува на сила

Објавено пред

Невакцинираните ќе останат во заклучување кога ќе заврши општото затворање во Австрија во недела, потврди денеска новиот канцелар Карл Нехамер, ден откако ја презеде функцијата.

Австрија воведе општо двонеделно затворање за да го спречи силното ширење на коронавирусот, па рестораните, баровите, театрите, музеите и продавниците кои не продаваат основни потреби се затворени. Хотелите се затворени за туристи.

Нехамер на прес-конференција рече дека прашањето не е дали двонеделното заклучување ќе заврши во недела, туку на кој начин ќе заврши, а разговорите за тоа се закажани за во среда.

Една недела пред општото затворање, луѓето кои не биле целосно вакцинирани против коронавирусот морале да бидат заклучени и да не им се дозволи пристап до речиси истите места кои сега се затворени и можеле да ја напуштат куќата само од неколку причини, како одење на работа.

„Заклучувањето за невакцинираните останува на сила“, рече Нехамер.

Но, деталите допрва треба да се утврдат во среда на состанокот на владата и влијателните гувернери на девет австриски покраини.

„За сите невакцинирани погодени од фактот дека се во карантин, постои јасна понуда: можете да излезете ако ја искористите можноста да се вакцинирате“, рече Нехамер, додавајќи дека целта е да се охрабрат што е можно повеќе луѓе да ја примат првата доза од вакцината.

Запрашан дали рестораните и хотелите ќе се отворат за викендот, Нехамер рече дека тоа е веќе договорено со гувернерите на провинциите и дека ќе се обиде да ги отвори бизнисите колку што е можно побрзо.

Сега се поставува прашањето какви безбедносни мерки и ограничувања треба да се донесат, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанија одобри вакцинација против Ковид-19 за деца од 5 до 11 години

Објавено пред

Шпанската здравствена комисија одобри вакцинација на деца на возраст од пет до 11 години против коронавирусот.

Мадрид ја донесе одлуката по препорака на Европската агенција за лекови минатиот месец, пренесуваат медиумите.

Стапката на вакцинација против Ковид-19 во Шпанија е речиси 80 проценти, но властите се обидуваат да ја забрзаат имунизацијата.

Вакцинацијата на децата и младите, кои може да го пренесат вирусот, се смета за клучен чекор кон спречување на пандемијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Објавено пред

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските медиуми.

Во извештаите се вели дека „Фајзер“ финансирал презентација на која говорниците тврделе дека вакцината на „Астра зенека“ може да предизвика рак и дека не е безбедна за имунокомпромитирани пациенти.

Споменатата презентација наводно се одржала на едукативен семинар во Канада во 2020 година, но не е јасно дали ги имало повеќе или се работи за изолиран инцидент.

Веста ја објавил „Канал 4“ во најавата за емисијата што ќе излезе в петок, пренесуваат медиумите, а од „Фајзер“ ги отфрлаат обвинувањата за поткопување на веродостојноста на вакцината на „Астра зенека“ велејќи дека споменатата презентација погрешно му се припишува на американскиот фармацевтски гигант и дека тоа е спроведено од трета страна.

Споменатите презентации наводно им биле дадени на канадски здравствени експерти во врска со технологијата што ја користи „Фајзер“ . Тие, како што пренесуваат агенциите, наводно содржат неколку слајдови полни со дезинформации, вклучително и тврдења дека технологијата на вакцини што ја користи „Астра зенека“ може да доведе до вградување на вакцината во генетскиот код на пациентот и да предизвика тумори.

Шефот на тимот за вакцини на Универзитетот „Оксфорд“, кој ја разви вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, сер Ендрју Полард, ги отфрли наводите и предупреди на опасностите од ширење дезинформации за вакцините.

„Сè што ги тера луѓето да се двоумат во врска со вакцинацијата може да ги загрози нивните животи. Ова може да го поткопа влијанието врз одлучувањето на луѓето за сопственото здравје, но исто така може да создаде несигурност меѓу пратениците“, објасни Полард.

Портпаролот на „Фајзер“ ги отфрли сите наводи.

„Ние ги отфрламе сите предлози дека Фајзер’ имал намера да ги поткопа научните достигнувања на другите“, рече тој.

Тој додаде дека „Фајзер“ финансирал независна агенција со независен научен комитет за создавање програма за едукација за вакцини во Канада откога нивната вакцина била одобрена за употреба во таа земја.

Рече дека „Фајзер“ го сторил тоа поради многуте барања од канадски здравствени експерти.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија22 минути

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија2 часа

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија2 часа

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија2 часа

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа3 часа

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија3 часа

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет4 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет5 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет5 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет6 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ18 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион19 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет19 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион19 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија20 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет23 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија23 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија1 ден

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија1 ден

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион1 ден

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Досие