Контакт

Свет

Американската војска изгради пристаниште за помош на Газа: „Ниеден војник не стапна на копното“

Објавено пред

Првите камиони со хуманитарна помош што користат привремено пристаниште изградено од САД во Појасот Газа пристигнаа во палестинската енклава, соопшти денеска американската војска.

dobivaj vesti na viber

За време на операцијата ниеден член на војската не стапнал на брегот, објави Централната команда на САД (CENTCOM) на платформата „Икс“.

„Ова е тековна мултинационална иницијатива за испраќање дополнителна помош за палестинските цивили во Газа преку поморски коридор, кој е целосно од хуманитарна природа и ќе вклучува помош донирана од голем број земји и хуманитарни организации“, се вели во соопштението.

Привременото пристаниште треба да служи како центар за испорака на помош бидејќи самата Газа нема пристаниште доволно длабоко за поголеми товарни бродови. Пентагон претходно објави дека првично 90-ина возила дневно ќе пристигнуваат во Газа преку пловечкото пристаниште.

Подоцна тоа ќе се зголеми на 150 возила дневно.

Недостигот од основни потреби доведе до хуманитарна криза во Појасот Газа по седум месеци војна меѓу Израел и Хамас.

Свет

(Видео) Невреме во Швајцарија: три лица затрупани при одрон на карпи

Објавено пред

Трите лица, кои беа затрупани во одрон на карпи по силното невреме во регионот Грисонс во југоисточна Швајцарија, се уште се водат за исчезнати и се трага по нив.

dobivaj vesti na viber

Спасувачките екипи на лице место со помош на хеликоптери и дронови ја продолжуваат потрагата, соопшти полицијата. Во близина на селото Лостало била пронајдена жива жена и била пренесена во болница, додека врнежите предизвикале сериозни поплави во кантонот Вале.

„Успеавме да спасиме барем еден живот“, изјави полицаец на прес-конференција, пренесе швајцарската телевизија „РСИ“ на италијански јазик.

Невреме со грмотевици и обилни врнежи предизвикаа висок водостој синоќа во Граубинден и други области на Швајцарија.

Познатиот туристички град Зермат во јужниот кантон Вале и понатаму е отсечен од светот откако ги поплави затворените патишта и железничките линии кои водат до градот.

Полицијата апелираше да не се влегува во подрумски и подземни паркинзи и го повика населението да не се движи во поплавените зони.

Дел од автопатот на границата со Италија мораше да биде затворен за сообраќај поради лизгање на земјиштето.

Прикажи повеќе...

Регион

Во 80-тите, војската на ЈНА се обидела да собори НЛО над Загреб: „Двапати целевме во него, но ни отскокна“, пишува хрватски медиум

Објавено пред

Следевме неидентификуван летечки објект во областа на Загреб. Алармот се вклучи и стотина од нас излеговме надвор ноќе и погледнавме во необичната светлина на небото. Ова за хрватскиот весник „24сата“ го изјавил Хрват кој во средината на 80-тите служел како офицер во силите за воздушна одбрана на ЈНА.

dobivaj vesti na viber

Тоа било мистерија која и денес го држи буден, бидејќи ниту еден од сведоците од војската никогаш не добил одговор што се случувало на небото над Хрватска таа ноќ.

„За необичната светлина прв ни раскажа војникот кој беше на стража. Не предупредија со сирена, за неколку минути требаше да бидеме спремни за акција. Работеше радарот П18, а воочувањето го потврдивме со таргетскиот радар на ракетниот систем Волхов. Потоа гледав сè на екранот. Се упати кон Загреб. Бевме спремни да пукаме во него“, ја раскажал офицерот приказната и побарал анонимност.

Иако поминале речиси 40 години, разузнавачките служби, наводно, според тврдењата, се обиделе да се погрижат никој никогаш да не зборува за тоа.

„Ракетниот систем Волхов беше распореден за одбрана на Загреб. Бев зад радарот за таргетирање и успеавме двапати да го покриеме. Гледањето на радарот само значеше дека НЛО-то е направено од некој вид метал. Но, секогаш кога ќе го фатевме, тоа буквално ќе скокнеше“, раскажа сведокот, додавајќи дека тоа можел да го направи или поради неговата голема брзина или поради некоја напредна технологија, невидена во тоа време.

„Секогаш кога пукаа во него, како да се огласуваше аларм. Се одбиваше и бегаше. Сè траеше од 15 до 20 минути. Луѓето надвор гледаа во таа светлина. Не би знаел каква форма е. Тоа секако ги надмина границите на денешната технологија“, вели офицерот кој би ги споредил можностите на НЛО со денешниот американски борбен авион Ф-35, само многукратно побрз.

„Во еден момент НЛО само исчезна во празнината на небото. Сето тоа го документиравме, секој момент од борбениот маневар, но следниот ден т.н чувари буквално ја скинаа страницата. Имајте на ум дека овие документи беа означени. Секоја страница беше означена и печатена прецизно за да не се случи тоа, некој да прикрие нешто, а тие едноставно ја искинаа и си заминаа“, изјави сведокот за „24сата“.

Додава дека на сите им забраниле да зборуваат за инцидентот, но тоа било главна тема во мензата, но и на средбите со други војници во тогашна Југославија.

„Не успеаја. Луѓето отидоа во кафулето пред касарната и по две ракии сите дознаа за таа приказна“, се присети офицерот.

Целата сторија на 24сата.

 

Прикажи повеќе...

Свет

По 10 дена потрага најден маж од Калифорнија кој се загубил во шума: „Ме следеше пума“

Објавено пред

Маж кој исчезна на 11 јуни во дивината на калифорниските шуми, беше пронајден по 10 дена потрага – но она што зачуди и изненади сите беше неговото сведочење за тоа како и со кого ги поминал деновите за време на неговото исчезнување.

dobivaj vesti na viber

Лукас Меклиш (34) последен пат бил виден на 11 јуни во близина на државниот парк Биг Басен Редвуд, околу 39 километри северно од Санта Круз. Тој беше пријавен за исчезнат на 16 јуни, додека канцеларијата на шерифот соопшти дека примила неколку извештаи за сведоци кои го слушале како извикува „Помош“.

Војниците потоа употребија неколку дронови за да ја одредат неговата точна локација, пред чуварите на државниот парк да го пронајдат и противпожарните екипи да му помогнат да се спаси.

Според локалните медиуми, Меклиш одел на тричасовна прошетка пред работа кога се изгубил, изјави тој за локалните медиуми.

„Не понесов ништо затоа што мислев дека ќе пешачам три часа“, рече тој, а потоа додаде дека имал само батериска ламба и ножици.

„Само пешачев. Секој ден се качував по кањонот, се спуштав по кањонот до следниот водопад, каде што седев до водопадот и пиев вода“, додаде тој.

Меклиш рече дека му било „удобно цело време кога бил надвор“ и дека „не бил загрижен за тоа“.

„Ме следеше пума, но таа беше кул. Таа држеше дистанца. Го доживеав како само некој да ме чува“ објасни.

Меклиш пиел вода од потокот, јадел бобинки и спиел на кревет со влажни лисја додека извикувал „Помош“.

– Сакам бурито. На тоа размислував секој ден кога по првите пет дена почнав да сфаќам дека сум заглавен“, додаде тој.

Меклиш немал поголеми повреди и е повторно обединет со семејството. Од канцеларијата на шерифот велат дека „ова била заедничка акција и се завршило со најдобар можен исход“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Почина поранешниот пратеник на СДСМ, Миле Андонов

На 62-годишна возраст, денес во Кочани, почина поранешниот пратеник од редовите на СДСМ, Миле Андонов. Неговите сопартијци се збогуваа со...

Топ10 часа

Свршеникот на Мартина која загина во несреќата во Грција: „Ти си ангел кој ќе сјае во рајот, почивај во мир душо моја најсакана“

Свршеникот на 29-годишната Мартина од Битола која загина во сообраќајната несреќа во Грција, со емотивна порака на социјалните мрежи се...

Македонија13 часа

(Видео) Ставен под контрола пожарот во Кичево

Хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици на МВР дејствуваше на пожарот во атар на село Цер, општина Кичево. Хеликоптерот...

Топ13 часа

Почина 35-годишно момче во Скопје – му се слошило дома па лекар во Градската болница констатирал смрт

Триесет и петгодишно момче (Е.Д.) почина во Скопје. Тој бил донесен во Градската болница во текот на вчерашниот ден, без...

Македонија16 часа

Спасовски: Мицкоски го смени ставот за Преспанскиот договор, а програмата на Владата е далеку од ветувањата

Програмата на Владата и концептите на партиите кои се дел од мнозинството се различни од ветувањата коишто беа дадени пред...

Македонија16 часа

Мицкоски од Собранието: Државата е во клиничка смрт, не барам сто дена меден месец туку најавувам инвестиции и реформи

Од она што го дознаваме за состојбите во државата, ситуацијата е рамна на клиничка смрт во повеќе клучни области, девастирана...

Топ16 часа

Во несреќа кај Глумово повредени четири лица меѓу кои и деца, едниот од возачите побегнал

Четири лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат кон селото Глумово, скопско. Во несреќата...

Регион19 часа

Како снема струја на Балканот

Невиден колапс на електроенергетскиот систем ги погоди Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Албанија. Се сомнева дека – во...

Македонија20 часа

Големи гужви за влез во Грција, се чека и до еден час

Големи гужви се забележани утрово на граничниот премин Богородица за влез во Грција. Граѓани за „Макфакс“ велат дека чекаат и...

Македонија20 часа

Денес почнува собраниската седница за избор на нова Влада

Собраниската седница за избор на новата Влада почнува денес во 11 часот, а треба да заврши најдоцна до недела на...

Македонија1 ден

Познат идентитетот на Македонката која загина во тешка сообраќајна незгода во Грција, тешко повредени уште две девојки

Министерството за надворешни работи соопшти дека денеска во 12 часот по локално време, на автопатот Егнатиа, во Република Грција, се...

Регион1 ден

(Видео) 11 загинати во пожари во Турција, и Грција се бори со огнот

Најмалку единаесет лица загинаа, а десетици се повредени во пожар со ниска вегетација што ветрот го прошири во неколку села...

Регион1 ден

Црногорците и Албанците ја објавија причината за историскиот прекин на струја

Историски прекин на струја ги погоди денеска Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и поголемиот дел од хрватското крајбрежје. Бизнисите...

Македонија1 ден

(Видео) 30-годишна Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Солун, објавија грчките медиуми

Тешка сообраќајна несреќа со смртни последици се случила на патот Игнација Верија – Солун, денеска напладне. Беше околу 12 часот,...

Регион2 дена

Почна да се враќа струјата во Хрватска и БиХ, „падна далноводот меѓу Грција и Албанија“

По хаосот и прекините во електроенергетскиот систем, електричната енергија е вратена во многу градови низ Босна и Херцеговина. Се врати...

Македонија2 дена

Меџити: Нема да играм фудбал со министрите во кабинетот и нема да се занимавам со бизнисите на Лотарија и Соравиа

Денеска, од оваа промотивна конференција на програмските столбови и новиот владин тим, накратко ќе ги претставам нашите предизвици во наредните...

Македонија2 дена

Деспотовски: Изборите на 30 јуни се референдум за СДСМ – продолжуваме по старо или одиме по ново

Кандидатот за претседател на Социјалемократскиот сојуз на Македонија, Јован Деспотовски порача дека престојните претседателски избори во партијата се референдум на...

Македонија2 дена

Сообраќајка на патот Прждево кон Демр Капија, сообраќајот во целосен прекин

Oд 12:10 часот на регионален пат 1102 – село Прждево кон Демр Капија, поради сообраќајна незгода, сообраќајот е во целосен...

Европа2 дена

(Видео) Дрон удри во рафинерија за нафта во Русија

Беспилотно летало ја погоди рафинеријата за нафта Илски во руската област Краснодар, при што беа повредени две лица и предизвикан...

Македонија2 дена

Филипче: Ќе ја отвориме работата на комисиите – политиките ќе се градат врз основа на широка стручна дебата

Венко Филипче, кандидат за претседател на СДСМ, вчера во Куманово пред партиското членство ги образложи главните постулати на неговата програма....