Контакт

Свет

Американскиот изборен колеџ денеска треба да ја потврди победата на Бајден

Објавено пред

Изборниот колеџ денеска треба официјално да го прогласи Џозеф Бајден за нов претседател на Америка.

Според законите на САД, 14 декември е закажан за состанок на Изборниот колегиум. Електори од сите 50 држави и области на Колумбија се состануваат за да дадат гласови. Резултатите од нивното гласање одат во Вашингтон и се сумираат на 6 јануари на заедничката седница на Конгресот со која претседава потпретседателот Мајк Пенс.

Овогодишното изборно гласање привлече дополнително внимание затоа што претседателот Доналд Трамп одби да ја признае изборната победа на неговиот противник и продолжува да дава неосновани обвинувања за нерегуларности, пренесува АП.

Бајден го соопшти своето обраќање до нацијата вечерва, веднаш по гласањето на електоратот. Новоизбраниот претседател на САД доби 306 изборни гласови, а Трамп 232. За победа потребни се 270 изборни гласови.

Во 32 американски држави и области на Колумбија, според законот, гласачите мора да гласаат за победникот на изборите врз основа на бројот на освоени гласови. Врховниот суд ја потврди регулативата во јули.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Алжир користи боева муниција на воените вежби на границата со Мароко и Западна Сахара

Објавено пред

Алжирската телевизија во понеделникот емитуваше сцени од огромните копнени и воздушни воени маневри со користење боева муниција во пограничната област Тиндуф, во непосредна близина на Мароко и Западна Сахара, под надзор на началникот на Генералштабот, Саид Ченгриха, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Маневрите „Ал-Хазм 2021“ се одржаа на вториот ден од посетата на началникот на Генералштабот за да се изврши увид во подготвеноста на воените единици и надградба на борбените способности на силите стационирани на западните граници на земјата.

Алжирското Министерство за национална одбрана соопшти дека овие воени вежби, кои биле изведувани со употреба на боева муниција и се прикажувале 15 минути на алжирската јавна телевизија, се дел од евалуацијата на првата фаза од програмата за борбена готовност за 2020-2021 година.

Министерството посочи дека маневрите имаат за цел да обезбедат подобрување и надградба на оперативните перформанси и борбените вештини за сите армиски формации и компоненти со цел да се подигне нивото на подготвеност на војниците за сите потенцијални предизвици.

Алжирското Министерство за одбрана соопшти дека овие воени вежби биле спроведени со голем професионализам во сите фази и на високо тактичко и оперативно ниво.

Воените вежби се совпаднаа со присуството на руските воени поморски единици во Алжир, кои се состојат од фрегата, локомотива и брод за полнење гориво, кои, според Министерството, биле на техничка пауза во период од три дена како дел од активностите за воена соработка меѓу двете земји во областа на одбраната.

Овие маневри доаѓаат во светло на ескалацијата на напнатоста во овој дел на Северна Африка по кризата Гергуерат во Западна Сахара и враќањето на Фронтот Полисарио во вооружена акција против Мароко, за кого тврдат дека е колонијална моќ што ги окупира нивните територии.

Тука е и воспоставувањето официјални односи меѓу Рабат и Тел Авив во замена за признавање на суверенитетот на Мароко над Западна Сахара од страна на Вашингтон, што претставува кршење на меѓународното право и резолуциите на ОН.

Прикажи повеќе...

Свет

Блинкен: Администрацијата на Бајден ќе работи на запирање на проектот „Северен тек 2“

Објавено пред

Администрацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, ќе ја искористи секоја алатка за убедување за да ја запре изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ и ќе работи на убедување на европските партнери да не продолжуваат со него, изјави пред сенатскиот Комитет за надворешни работи номинираниот државен секретар Ентони Блинкен, пренесува ТАСС.

Комитетот одржа сослушување за потврда на Блинкен во вторникот.

Тој рече дека Џо Бајден е убеден дека гасоводот „Северен тек 2“ е лоша идеја и дека администрацијата ќе ја искористи сите средства за да ги убеди партнерите, вклучително и Германија, да го отфрлат проектот.

Претходно, советникот на Бајден, Николас Барнс, изјави за германскиот весник „Ханделсблат“ дека САД се подготвени да ги укинат санкциите против „Северен тек 2“ ако Европа ја прекине неговата изградб.

„Европејците мора да ја запрат изградбата на „Северен тек 2“, а Американците да ги прекинат санкциите. Ова ќе ѝ овозможи на новата американска администрација доверливо и смирено да разговара со германската влада и со другите вклучени земји “, рече Барнс.

Прикажи повеќе...

Свет

Шефот на израелскиот Совет за населби го нападна Нетанјаху

Објавено пред

Шефот на т.н. Јеша Совет за израелски населби и на Регионалниот совет на Јорданската долина, Давид Елхајани, вчера објави дека се повлекува од владејачката партија Ликуд.

Елхајани изјави за „Инет њуз“ дека се приклучил на партијата „Нова надеж“ предводена од израелскиот политичар Гидеон Са’ар, обвинувајќи го израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за уништување на Ликуд и напуштање на принципите на десничарските гласачи.

„Нетанјаху ги мами жителите на Јорданската долина и не ги исполнува своите ветувања за нејзино припојување“, додаде тој.

Се вели дека повлекувањето на Елхајани од Ликуд претставува сериозна поделба во партијата, што може да доведе до пад на шансите на Нетанјаху за формирање на следната влада.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет2 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија3 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ3 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет4 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет5 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија5 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет17 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет18 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија19 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија19 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија21 час

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија24 часа

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија24 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија1 ден

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија1 ден

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет2 дена

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Досие