Контакт

Свет

Американските тенкови Абрамс пристигнаа во Украина

Објавено пред

Американските тенкови Амбрас пристигнаа во Украина, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

„Добри вести од министерот за одбрана Умеров. Тенковите Абрамс веќе се во Украина и се подготвуваат да ги засилат нашите единици“, објави Зеленски на својот канал на Телеграм, пренесува Ројтерс.

Американскиот претседател Џозеф Бајден минатата недела изјави дека првите американски тенкови од типот Абрамс ќе и бидат доставени на Украина оваа недела.

Украинскиот претседател минатата недела објави дека Украина заедно со САД ќе произведува оружје, вклучително и системи за противвоздушна одбрана.

Свет

Филипинските власти: Странски терористи стојат зад масовната експлозија

Објавено пред

Филипинскиот претседател Фердинанд Маркос Јуниор го осуди смртоносниот масовен бомбашки напад утринава и ги обвини „странските терористи“, додека полицијата и војската ја зајакнаа готовноста на југот на земјата и околу главниот град Манила, пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

„Најостро ги осудувам бесмислените и најгрозоморните дела извршени од странски терористи“, рече Маркос во изјавата, по експлозијата на бомба за време на утринската католичка миса во универзитетската сала во филипинскиот град Марави, во која најмалку четири луѓе ги загубија животите, а најмалку 50 беа ранети.

Лидерот на Филипините нагласи дека за непријатели на филипинското општество секогаш ќе ги смета екстремистите кои вршат насилство врз невини луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади за еден ден

Објавено пред

Најмалку 160 палестински жртви биле пријавени во два инцидента во северниот дел на Газа во саботата, објави Хуманитарната агенција на Обединетите нации (OCHA).

dobivaj vesti na viber

Бомбардирани биле шесткатна зграда во бегалскиот камп Џабалија и цел блок во соседството на градот Газа.

„Пред бомбардирањето, израелските сили фрлија летоци со наредба за евакуација на тие области“, се вели во извештајот на OCHA.

Прикажи повеќе...

Свет

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами.

dobivaj vesti na viber

Исклучително моќниот земјотрес се случи по околу 12 часа по земјотресот со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала што ги погоди Филипините, што исто така предизвика предупредување за цунами.

Од вчера земјата е погодена од серија силни земјотреси, од кои голем дел беа над пет степени според Рихтеровата скала.

„Ова не престанува, од вчера се тресеме. Ниту еден час да не се тресе“, сведочат граѓаните по последниот земјотрес.

Други посочуваат дека земјотресот бил силен, но не толку долг и силен како вчерашниот земјотрес кој бил речиси со иста јачина.

Овој земјотрес е регистриран на длабочина од 18 километри, на околу 64 километри североисточно од Бислиг.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет52 минути

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ2 часа

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија3 часа

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ продолжуваат со препукувањата околу платите на министрите и градоначалниците

И утрово ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ продoлжија со соопштенијата во кои меѓусебно се обвинуваат за високите плати на грбот на граѓаните....

Европа4 часа

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...

Свет5 часа

Четири лица загинаа, 42 се повредени во експлозија на католичка миса на Филипините

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. Инцидентот се случил во гимназијата на државниот...

Македонија15 часа

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...

Свет17 часа

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на...

Топ18 часа

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија22 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија23 часа

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија1 ден

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион1 ден

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион1 ден

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија1 ден

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет1 ден

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија1 ден

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија2 дена

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет2 дена

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет2 дена

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...