Контакт

Свет

Американски сенатор се закани дека Ердоган скапо ќе плати за офанзивата во Сирија

Објавено пред

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон, предупреди денеска влијателниот републикански сенатор, Линдзи Греам.

„Молете се за нашите курдски сојузници, кои срамно ги напушти администрацијата на Трамп“, напиша тој на Твитер.

„Ќе вложам напори во Конгресот Ердоган тоа многу скапо да го плати“, додаде овој сенатор кој вообичаено го поддржуива претседателот Трамп.

Регион

Бугарија со војска ќе ја чува границата од дотокот на мигранти од Турција

Објавено пред

Бугарија е подготвена да испрати 1.000 војници и воена опрема на границата со соседна Турција за да спречи нелегален проток на мигранти, соопшти денеска бугарскиот министер за одбрана.

Красимир Каракачанов изјави дека утрово полицијата спречила две групи од околу 30 лица да влезат од Турција во Бугарија, откако Анкара соопшти дека повеќе нема да ги спречува сириските бегалци да одат кон Европа.

Бугарија, која е земја членка на Европската Унија со копнена граница со Турција која се протега на повеќе од 300 километри, во изминативе години не го искуси притисокот од мигранти.

Софија порача дека нема да дозволи масовен прилив на мигранти во време кога ги засилува превентивните мерки на границите за да се избегне ширењето на коронавирус во земјата.

Турција во четвртокот објави дека повеќе нема да ги сопира сириските бегалци кои се обидуваат да стигнат до Европа по копно и море.

Официјален претставник, кој ова го изјави за „Ројтерс“, нагласил дека се очекува масовно бегалско движење од сириската провинција Идлиб, каде има еден милион раселени лица.

Прикажи повеќе...

Регион

И Дачиќ на задолжителна аеродромска контрола за коронавирус

Објавено пред

Првиот вицепремиер во српската влада и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, по враќањето од официјалната посета на Кина беше подложен на задолжителна аеродромска контрола на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград.

Ваквата контрола е воведена на српските аеродроми и гранични премини како превенција од коронавирусот.

Како што пренесува агенцијата „Танјуг“, на министерот и членовите на делегацијата им биле врачени и памфлети со препораки кои ги добиваат сите патници кои пристигнуваат од области што се лоцирани како жаришта на епидемијата од коронавирус.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Ватикан: Папата не се чувствува добро, ги откажа официјалните аудиенции

Објавено пред

Папата Френциско, за кого Ватикан вели дека „не се чувствува добро“, ги одложи сите официјални аудиенции, но работи од неговата резиденција. Ватикан не даде детали за неговата здравствена состојба.

На аудиенцијата во средата медиумите известуваат дека папата имал треска, зборувал со засипнат глас и и кашлал на вечерната миса. Портпаролот на Ватикан, Матео Бруни, изјави дека осумдесет и тригодишниот папа ги поздравил насобраните луѓе на утринската миса во параклисот на домот Света Марта, но дека папата не се чувствува добро.

Тој требаше да се сретне со извршните директори на Мајкрософт, ИБМ и други технолошки компании.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март, спортските натпревари да се играат без публика

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот...

Македонија2 часа

Обвинителството отвори предмет за паднатата фасада на зградата на МЕПСО

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал следејќи ги написите во медиумите за падната фасада на зградата на АД МЕПСО,...

Свет3 часа

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Македонија4 часа

Филипче предлага да се забранат сите јавни собири за најмалку седум дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, дал предлог Владата да ги ограничи масовните јавни собири како превенција од вирусот во пресрет...

Регион5 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ5 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија6 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет6 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет7 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет7 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа17 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа18 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион19 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа20 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија21 час

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија23 часа

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија1 ден

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија1 ден

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија1 ден

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија1 ден

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Досие