Контакт

Свет

Американците мора да си заминат на време, порача талибански лидер

Објавено пред

Талибанскиот лидер Мохамед Наим рече дека нивната главна цел е мирно да ги решат сите проблеми, но дека Американците мора да го напуштат теренот на време.

„Талибанците објавија општа амнестија за владините претставници во Авганистан. Тоа е еден од чекорите. Ние исто така водиме мирен дијалог за решавање на проблемите што постоеја порано. Преговаравме со американските власти и постигнавме договор што светот го гледа денес”, рече тој, во интервју за руски агенции.

„Постигнавме договор странската армија да ја напушти нашата земја. Нашите главни цели и први чекори се дијалог и мирно решение на секој проблем. Таквата политика беше успешна. Мирниот процес доведе до тоа луѓето сега да бидат обединети”, додаде Наим.

На прашањето како ја оценува одлуката на САД за поместување на датумот за повлекување на армијата, Наим вели дека талибанците не очекувале да се помести датумот за конечното повлекување од Авганистан.

„Не го прифаќаме тоа. Беше одреден датум, 21. Датумот беше договорен со САД и поддржан од Советот за безбедност на Обединетите нации. Сепак, САД еднострано го поместија датумот и ние категорично не го поддржуваме. Мораат да го исполнат рокот. Земјата се промени за 100 проценти и не е во нивен интерес да останат тука. Мораат да си заминат навреме, за да нема нови проблеми”, посочи тој.

Свет

Маж во Канада претепал медицинска сестра бидејќи ја вакцинирала неговата сопруга

Објавено пред

Полицијата бара маж во Канада кој наводно со тупаници удрил медицинска сестра неколку пати во лицето и ја соборил на земја откако неговата сопруга била вакцинирана против коронавирус.

Осомничениот влегол многу лут и агресивен и ја прашал медицинската сестра зошто ја вакцинирала неговата возрасна сопруга без негово одобрување.

„Ја удри неколку пати во лицето, така што медицинската сестра немаше време да се одбрани, таа падна на земјата и осомничениот истрча надвор“, изјави портпаролот на полицијата Мартин Кариер за Си-Ен-Ен.

Медицинската сестра била пренесена во болница каде и’ била укажана лекарска помош поради повеќекратни повреди на лицето.

Полицијата нема име или фотографија на осомничениот или безбедносни снимки од инцидентот, рече Кариер. Сепак, тие имаат опис на човекот и се надеваат дека со помош на јавноста ќе можат да го идентификуваат и да го обвинат за напад.

Осомничениот беше опишан како маж од 30 до 45 години, висок околу 180 сантиметри, со средна градба со потемна кожа, кратка кафеава коса, густи веѓи, два мали пирсања на секое уво и тетоважа на раката која наликува на крст , рече Кариер.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Индија уапсени 28 лица за групно силување на девојче

Објавено пред

Индиската полиција уапси 28 лица под сомнение за групно силување на 15-годишно девојче, пренесува Би-би-си.

Властите во Индија го истражуваат случајот во кој девојчето било силувано во период од околу девет месеци, објавија локалните медиуми.

Извештаите тврдат дека сè започнало кога нејзиното момче ја силувало и го снимило инцидентот. Потоа, тој и неговите пријатели наводно ја користеле снимката за да ја уценуваат и да имаат секс со неа.

Властите соопштија дека групните силувања се случиле во различни предградија на Мумбаи.

Девојчето, најпосле, го пријавило случајот во полицијата, именувајќи вкупно 33 напаѓачи.

Од групното силување на жена во автобус во 2012 година, што предизвика глобален гнев, Индија воведе строги закони за решавање на злосторствата од сексуална природа, но и покрај тоа,  силувањата претставуваат сериозен проблем во земјата.

Само минатата година Националното биро за евиденција за криминал во Индија регистрираше 28.046 случаи на силување – или речиси 77 случаи на ден.

Прикажи повеќе...

Свет

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Објавено пред

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“.

Шпанија го обвини Пучдемон за бунт и помагање на референдумот за независност во 2017 година, што шпанските судови го оценија како нелегален.

Во март Европскиот парламент му го одзеде имунитетот на Пучдемон што го уживаше како член од 2019. Оттогаш, Пуџдемон  живееше во егзил во Белгија.

Неговиот кабинет вели дека Пучдемон во четвртокот попладне отпатувал за Алгеро од Брисел за да учествува на меѓународна изложба и да се сретне со регионалниот лидер на Сардинија и нејзиниот правобранител. Кога пристигнал на аеродромот, го затекнала италијанската гранична полиција и го привела.

Утре тој ќе се појави пред судиите на Апелациониот суд во Сасари, кои ќе одлучат дали ќе го ослободат или ќе го екстрадираат.

Шпанија побара негова екстрадиција поради неговата улога во обидот да ја добие независноста на Каталонија.

Референдумот доведе до најголемата политичка криза во Шпанија во последните децении, по што каталонскиот парламент еднострано прогласи независност во ноември 2017 година, што ја натера централната влада да наметне директна моќ од Мадрид, а властите почнаа со апсење на водачите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет2 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија14 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет14 часа

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ17 часа

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија20 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија21 час

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет22 часа

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа22 часа

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт1 ден

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет1 ден

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија2 дена

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија2 дена

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија2 дена

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија2 дена

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија2 дена

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион2 дена

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Досие