Контакт

Свет

Америка многу сериозно се подготвувала за руски нуклеарен напад во Украина на крајот на 2022 година

Објавено пред

Кон крајот на 2022 година, Соединетите Држави започнаа „ригорозни подготовки“ за потенцијален руски напад врз Украина со нуклеарно оружје, што ќе биде првиот нуклеарен напад во војна откако САД ги фрлија атомските бомби врз Хирошима и Нагасаки пред речиси осумдесет години, велат двајца високи официјални лица од администрацијата на Џо Бајден за Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

Администрацијата на Бајден беше особено загрижена дека Русија може да користи тактичко нуклеарно оружје на бојното поле, рекоа официјалните лица. Дописникот на Си-Ен-Ен, Џим Скиуто, првпат објави за загриженоста на САД за можна употреба на тактичко нуклеарно оружје од страна на Русија уште во 2022 година, но во својата книга „Враќањето на големите сили“ тој открива ексклузивни детали за невиденото ниво на планирање за вонредни ситуации бидејќи високите претставници на администрацијата на Бајден стануваат сè позагрижени. за ситуацијата.

„Тоа ни укажа конфликтот… Тоа е она во што верувавме и мислам дека е наше право ригорозно да се подготвиме и да направиме се што е можно за да го спречиме тоа да се случи“, изјави првиот висок функционер на администрацијата на Бајден за Си-Ен-Ен.

Она што ја натера администрацијата на Бајден да дојде до таква запрепастувачка оценка не беше единствен показател, туку серија настани, анализи и – најважно – многу чувствителни нови разузнавачки информации.

Стравот на администрацијата од руски нуклеарен напад, рече вториот висок функционер на администрацијата, „не беше само хипотетички, туку врз основа на некои информации што беа собрани“.

„Моравме да планираме да бидеме во најдобра можна позиција во случај навистина да се случи незамисливото“, рече истиот висок функционер.

Во овој период, од крајот на летото до есента 2022 година, Советот за национална безбедност свика серија состаноци за да се договорат плановите за вонредни ситуации, „во случај или многу јасна индикација дека Русите ќе направат нешто, напад со нуклеарно оружје или ако навистина се случинезамисливото“, рече функционерот.

„Мислам дека многумина од нас, кои доаѓаат на нашите работни места, не очекуваат да потрошат значително време подготвувајќи се за сценарио за кое пред неколку години се веруваше дека е од некое минато време“, рече високиот функционер на администрацијата на Бајден.

Кон крајот на летото 2022 година беше многу лош период за руските сили во Украина. Украинските сили напредуваа кон окупираниот Херсон на југ. Тој град беше најголемиот што руските сили го освоија од почетокот на војната и во тој момент биле принудени да се повлечат пред украинската контраофанзива.

Она што е клучно, според Си-Ен-Ен, е дека поради брзото напредување на украинските војници, цели руски единици биле во опасност да бидат опколени. Ставот на администрацијата на Бајден беше дека таквата катастрофална загуба може да биде „потенцијален активирач“ за употреба на нуклеарно оружје.

„Ако значителен број руски сили беа прегазени, тоа ќе беше некаква потенцијална закана директно за руската територија или руската држава“, рече висок функционер на администрацијата на Бајден, додавајќи: „Во Херсон во тоа време имаше зголемени знаци дека Русите би можеле да загубат на одбранбените линии. Десетици илјади руски војници беа потенцијално ранливи“.

Русија го губеше теренот внатре во украинската суверена територија, не во Русија, но американските власти беа загрижени дека рускиот претседател Владимир Путин на тоа гледа поинаку. Тој му порача на рускиот народ дека Херсон е дел од Русија, па загубата таму може да ја сфатат како директна закана за себе и за руската држава.

„Нашата проценка веќе некое време беше дека едно од сценаријата во кое тие би размислувале за користење нуклеарно оружје ќе вклучува работи како егзистенцијални закани за руската држава, директни закани за руската територија“, рече висок претставник на администрацијата.

Во таквата проценка, Русија би можела да го смета тактичкиот нуклеарен напад како одвраќање против понатамошни загуби на територијата што ја контролира Русија во Украина, како и каков бил потенцијален напад врз самата Русија.

Во исто време, руската пропагандна машина шири нова лажна приказна за украинска валкана бомба, за која американските власти стравуваа дека може да биде покритие за руски нуклеарен напад.

Во октомври 2022 година, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу оствари серија телефонски повици до претставници на одбраната во САД, ОК, Франција и Турција, велејќи им дека Кремљ е „загрижен поради можните провокации од Киев кои вклучуваат употреба на валкана бомба“.

Амбасадорот на Русија во ОН достави писмо директно до Обединетите нации со детали за истата наводна закана. Руските власти тврдеа дека Украина ќе изгради и активира валкана бомба против руските сили, а потоа ќе ја обвини Русија за нападот.

Американските власти ги отфрлија руските предупредувања, но се плашеа од мотивацијата зад нив. „Руските пораки зборуваа за потенцијалот Украина да употреби валкана бомба, за која видовме дека не е основана во реалноста“, рече висок претставник на администрацијата.

Повознемирувачки за функционерот беше тоа што Русите ќе ги кажат овие работи „или како изговор да направат нешто лудо или како покритие за нешто што самите сакаа да го направат“. „Значи, тоа беше доста алармантно“, додаде тој.

Се појави уште една информација која ја подигна таквата загриженост на ново ниво. Западните разузнавачки агенции добија информации дека комуникациите меѓу руските претставници експлицитно се однесуваат на нуклеарен напад.

Како што го опиша висок функционер на администрацијата на Бајден: „Имаше индикации, кои ги откривавме на други начини, дека тоа е барем нешто што се соопштува на пониските нивоа на рускиот систем“.

Во ниту еден момент Вашингтон не обелодени разузнавачки информации кои укажуваат дека Русија презема чекори за да ги мобилизира своите нуклеарни сили за да изврши таков напад.

„Очигледно, ние ставивме висок приоритет на мониторингот и успеавме да ги следиме таквите движења на нивните нуклеарни сили“, рече висок функционер. „И во ниту еден момент не видовме индикации за чекорите што би очекувале да ги преземат доколку се придвижат кон употреба на нуклеарно оружје“.

Сепак, американските власти не беа сигурни дали ќе знаат дали Русија го преместува тактичкото нуклеарно оружје на позиции за гаѓање. За разлика од стратешкото нуклеарно оружје, способно да уништи цели градови, тактичкото или борбеното нуклеарно оружје е доволно мало за тајно да се пренесе и може да биде истрелано од конвенционалните системи веќе распоредени на украинското бојно поле.

„Ако тие планираа да користат тактичко нуклеарно оружје, особено тактичко нуклеарно оружје со многу мала моќност, а особено ако имаа намера да користат само еден или многу мал број, тогаш не е 100 отсто јасно дека однапред би знаеле. изјави официјалниот претставник.

 

Свет

(Видео)Трамп слета во Њу Џерси шест часа по обидот за негов атентат

Објавено пред

Поранешниот американски претседател и републикански кандидат на претстојните претседателски избори во САД, Доналд Трамп, ја продолжи кампањата по обидот за негов атентат на митинг во Пенсилванија, пишуваат американските медиуми.

dobivaj vesti na viber


На социјалните мрежи е објавено видео на кое се гледа како Трамп излегува од авион. Тој беше лесно повреден во увото и згрижен во болница. Пет часа по нападот, американските медиуми објавила дека полетал на непозната локација. Во нова објава медиумите јавила дека шест часа по нападот Трамп слетал во Њу Џерси.

Пред патувањето во Њу Џерси, Трамп на социјалните мрежи кажа дека бил погоден во горниот дел на десното уво и дека поради тоа имал обилно крвавење. Тој се заблагодари на Тајната служба и полицијата за нивната брза реакција и изрази сочувство на семејството на загинатото лице и на семејството на тешко повредениот.

Прикажи повеќе...

Свет

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

Објавено пред

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот Бетал, Пенсливанија, отвори оган на поранешниот претседател од покрив на објект оддалечен  130 метри од собирот, објавија американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Крукс  уби едно лице од толпата, го погоди Трамп во увото, а потоа беше застрелан од агенти на Тајната служба.

Полицијата била видена околу неговото тело и пушката која тој ја користел во еден од најстрашните акти на политичко насилство во историјата, пишува „Дејли мејл“.

Прикажи повеќе...

Свет

Маск по пукањето врз Трамп: „Целосно го поддржувам претседателот и му посакувам брзо закрепнување“

Објавено пред

Елон Маск на социјалната мрежа „Икс“ објави дека го поддржува Доналд Трамп по нападот врз него за време на митинг во Пенсилванија.

dobivaj vesti na viber

Кон поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше пукано на предизборен митинг во Батлер, објави Вашингтон пост, повикувајќи се на окружниот обвинител. Напаѓачот и еден од посетителите се убиени.

„Целосно го поддржувам претседателот Трамп и му посакувам брзо закрепнување“, напиша Маск на „Икс“.

Маск сподели и фотографија од Трамп по нападот, држејќи ја десната рака со стисната тупаница високо во воздух веднаш по нападот.

Тој, исто така, на „Икс“ напиша дека „Америка немала толку силен кандидат уште од Рузвелт“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија3 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет4 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет11 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет11 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија16 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ18 часа

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија1 ден

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура1 ден

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија1 ден

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија1 ден

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија1 ден

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија2 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ2 дена

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...

Македонија2 дена

Марија Срцева ќе раководи со ТОАРИЛУЦ, Берат Лена со Нефрологија во Струга, именувани нови медицински директори

Министерството за здравство информира дека министерот, д-р Арбен Таравари, денеска именува нови в.д. медицински директори на неколку јавни здравствени установи...

Македонија2 дена

(Видео) Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Денеска, Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Единица за корупција, во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, поднесе кривична...

Македонија2 дена

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека Мицкоски дома не употребува Северна, во Вашингтон бил примерен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон рече дека премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Лажна кампања на платформи за тргување со криптовалути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

Секторот за компјутерски криминал алармира за зачестена појава, каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку своите приватни имејл-адреси...