Контакт

Свет

Археолозите откриле легендарен ров на крстоносците во близина „Ерусалимските ѕидини“

Објавено пред

Археолозите откриле ров од 11 век во близина на ѕидините на стариот град во Ерусалим – првиот цврст доказ за опсадата на крстоносците против градот пред 920 години. Иако неколку историски документи содржат сведоштва за неа, многу научници сепак веруваа дека опсадата е мит, пренесува „Брејтбарт“.

Откритие е дел од археолошкиот проект „Маунт Зајон“, заеднички меѓународен проект предводен од професорот Шимон Гибсон и професорот Џејмс Табор од Универзитетот на Северна Каролина во Шарлот во соработка со Рафи Луис од колеџот „Ашкелон“.

Археолошката локација е дел од националниот парк „Ерусалемски ѕидини“, каде што археолозите претходно откриле еврејски замок од првиот век и ретка златна монета со печат со ликот на римскиот император Нерон.

Петтенеделната битка за Ерусалим меѓу армиите на крстоносците и Фатимидскиот калифат, кој го контролирал регионот во 1099 година, добила разрешница на 15 јули истата година кога Рејмонд Четврти, грофот од Тулуз, еден од водачите на Првата крстоносна војна, го нападнал градот од југ, а друга христијанска сила подигнала кула за да пробие градските ѕидини од север.

Рејмонд Дагије, кој напишал современ извештај за битката, опишал ров што муслиманите го бранеле за да ги спречат напаѓачите на југ. Според неговите летописи, грофот им ветил златни динари на сите крстоносци што би помогнале да се пополни ровот за да може да изгради стабилна опсадна кула над ѕидот.

Според извештајот на Рејмонд, опсадата на крајот успеала, но кулата била запалена. Кога северните сили го освоиле градот, крстоносците поминале една недела убивајќи ги муслиманските и еврејските жители на градот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Брутална ликвидација во Нов Белград, Црногорец убиен пред очите на најблиските

Објавено пред

Црногорски државјанин на возраст од 41 година, идентификуван како Марко В. бил брутално ликвидиран синоќа во Нов Белград, пренесе хрватски „Индекс“.

Во моментот кога вооружениот напаѓач ги испукал кон него смртоносните истрели, тој седел во автомобил со сопругата и чекал децата да излезат од училиште, изјавиле за „Блиц“ жители на зградите од соседството каде се случило убиството.

Црногорскиот поморец со семејството неодамна дошол од странство во Србија. Тој немал досие, но српската полиција го имала запишано неговото име во оперативни документи, според кои се работи за лице од криминалните кругови.

Локалните жители биле особено згрозени што човекот бил убиен пред очите на жената и децата.

„Има многу криминалци во нашето соседство, така што не ме чуди оваа ликвидација. Сепак, страшно е што човекот го убија пред жената и децата“, изјавил еден од станарите на зграда во близина на местото на убиството.

„Неговата сопруга еден час по убиството хистерично викаше да дојде брза помош, иако лекарите веќе дојдоа и одамна констатираа смрт. Жената беше во сериозен шок”, рекла жена која била во близина на местото на убиството еден час по трагичниот настан.

Прикажи повеќе...

Свет

Ескалираат немирите во Либан, над 150 повредени

Објавено пред

Повеќе од 150 луѓе се повредени во денешните протести во Бејрут, во кои безбедносните сили пукале со солзавец во билизина на зградата на Парламентот и употребиле водени топови за да растераат илјадници демонстранти.

Над тој дел од градот се кренал густ облак од чад, пренесуваат светските агенции.

Немирите избиле кога некои демонстранти започнале да фрлаат со камења кон полицијата во близина на Парламентот, додека други ги кршеле сообраќајните знаци и металните бариери, фрлајќи парчиња железо кон безбедносните сили.

Некои од учесниците ги гаѓале полицајците и со петрди, пренесува АП, додека пак „Ројтерс“ соопшти дека демонстрантите биле „вооружени“ со гранки и сообраќајни знаци.

Либанскиот Црвен крст информира дека повеќе од 60 лица добиле лекарска помош, додека најмалку 40 биле пренесени во болница.

Претседателот на Либан, Мишел Аун, ги повика командантите на воените и безбедносните сили да го вратат мирот во Бејрут, по судирот со демонстрантите.

Аун повика и на заштита на мирните демонстранти, како и на јавниот и приватниот имот во главниот град, се вели во соопштението од претседателскиот кабинет.

Во Либан веќе три месеци се одржуваат протести против политичките елити кои владеат со земјата од крајот на граѓанската војна, од 1975 до 1990 година, при што демонстрантите ги обвинуваат политичарите за широко распространета корупција и лошо управување.

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Над 30 лица загинаа во напад во Јемен

Објавено пред

Над 30 луѓе се убиени денеска во напад на бунтовниците Хути врз центар за обука во Јемен, објави државната телевизија на Саудиска Арбија, „Ал Акбарија“.

Телевизиjaта пренесе изјави од медицински извори според кои во нападот загинале 32 војници, информира агенцијата „Ројтерс“.

Веќе неколку години Јемен е зафатен од вооружен судир меѓу владините сили, предводени од претседателот Абдрабух Мансур Хади и бунтовниците Хути.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија, на барање на Хади, од 2015 година изведува воздушни напади против бунтовниците, поддржани од Иран.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија12 часа

Дежурни инспекциски екипи утврдуваат зошто е црвена водата на реката Серава

Министерството за животна средина информира дека екипи излегле на терен за да спроведат вонреден инспекциски надзор по течението на реката...

Македонија14 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет14 часа

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ14 часа

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија16 часа

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет17 часа

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура17 часа

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија19 часа

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија19 часа

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет20 часа

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт20 часа

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет20 часа

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет1 ден

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа1 ден

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија2 дена

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа2 дена

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет2 дена

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион2 дена

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ2 дена

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Досие