Контакт

Свет

„Атлантик“: Луѓето ќе умираат поради пренатрупани болници

Објавено пред

Многу показатели сугерираат дека следното лето ќе биде радосно и просперитетно и дека луѓето повторно ќе се собираат на отворено и во затворено. Но, ќе ги има помалку бидејќи ќе умрат десетици илјадиу Американци, кои можело да бидат спасени, пишува американскиот магазин „Атлантик“.

Многу докази укажуваат на тоа дека се остварува еден од најлошите стравови од пандемијата – дека болниците ќе бидат преплавени, што ќе доведе до непотребни смртни случаи. Американците што денес умираат од Ковид-19 би можеле да преживеат ако не се разболеа пред еден месец.

Бројот на хоспитализирани пациенти се зголемува речиси секој ден. Од 1 ноември бројот на пациенти со Ковид-19 во болниците е двојно поголем, а од 1 октомври тројно.

Во меѓувреме, здравствените работници се загрижени дека болниците набргу ќе бидат преполни.

„Здравствениот систем во Ајова ќе се распадне, без сомнение“, изјави еден инфектолог за „Атлантик“ на почетокот на ноември.

Следната недела лекар на интензивната нега во Небраска предупреди: „Претпоставката дека секогаш ќе имаме еден болнички кревет за вас е неточна“.

Оваа катастрофа се чини дека е на повидок не само во Ајова и Небраска, туку и во цела Америка. Националното распаѓање на болничкиот систем сега може да се види и во податоците на коронавирусот. Со недели бројот на хоспитализирани лица од Ковид-19 беше приближно 3,5 проценти од вкупниот број случаи претходната недела. Сепак, бројот на случаи во вкупниот број хоспитализации сега се намалува, наведува магазинот.

Просечен Американец со Ковид-19 примен во болница денеска, веројатно е поболен од некој со Ковид-19 на крајот од летото. Ова не е затоа што лекарите и медицинските сестри станале посурови, пишува „Атлантик“, туку едноставно затоа што им снемува болнички кревети и затоа е потребно да се заостри критериумот за прием во болница.

Се предвидува дека првите дози на вакцината речиси сигурно ќе пристигнат до Божик. Десетици милиони Американци би можеле да имаат имунитет во рок од осум недели, а до крајот на февруари околу 100 милиони Американци ќе бидат имуни.

Сепак, квалитетот на здравствената заштита ќе се влоши пред тоа, а на пациентите на кои им требаат болнички кревети од која било друга причина – срцев удар или скршеница на ногата – тешко ќе стигнат до нив. Многу луѓе ќе страдаат и ќе умрат непотребно, предупредува магазинот „Атлантик“.

Свет

ЕК: Унгарија може да ја купи руската вакцина, но само за својата територија

Објавено пред

Земјите членки на ЕУ не можат да преговараат и да склучуваат договори за набавка на вакцини само со оние производители со кои Комисијата склучи договор за набавка, изјави портпаролот на Комисијата, Стефан Де Кирсмаекер.

Ова значи дека Унгарија, која потпиша договор со Русија за купување на два милиони дози вакцини „Спутник V“, не ја нарушува европската стратегија за вакцини, бидејќи не ја вклучува руската вакцина.

„Земјите членки можат слободно да склучуваат вакви договори за вакцини, но тие се исто така одговорни за одобрување на употребата на нивната територија“, рече портпаролот Де Кирсмаекер.

Тој додаде дека без одобрение од Европската агенција за лекови, ваквите вакцини не можат да се користат во други земји членки на ЕУ.

Де Кирсмаекер нагласи дека не се дозволени паралелни преговори на земјите членки со производители со кои Комисијата веќе склучи договори.

„Но, земјите членки можат, доколку сакаат, да преговараат и да склучуваат договори за набавка на вакцини од производители кои не се опфатени со европската стратегија за вакцини“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 1.709 новозаразени од коронавирус, 19 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 10.638 лица на коронавирус, од кои 1.709 биле позитивни, а починале 19.

Според најновите податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 161 пациент се приклучени на апарати за дишење во болниците во Србија.

Досегашни корона-рекорди се: најмногу позитивни за еден ден – 7.999, најмногу луѓе на апарати за дишење – 353, најмногу тестирани – 22 837 и најмногу починати – 69.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган: Во Турција пристигнуваат 10 милиони дози кинеска вакцина

Објавено пред

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Кина одобрила испорака на втор контингент вакцини „коронавак“ против Ковид-19 и дека викендов во Турција може да пристигнат 10 милиони дози.

Оваа вакцина е произведена од компанијата „Синовак биотек“.

Турција веќе доби почетно количество од три милиони дози и вакцинира 1,166 милион луѓе. Тоа се претежно здравствени работници и стари лица.

Ердоган ја објави информација за вакцините во обраќањето до новинарите во Истанбул.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 часа

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа3 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија4 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија5 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ6 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија6 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија6 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија6 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион7 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа7 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет8 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа8 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет9 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет19 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа21 час

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија22 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија1 ден

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија1 ден

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија1 ден

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Досие