Контакт

Свет

Ашраф Гани: Заминувањето од Кабул е најтешката одлука во мојот живот

Објавено пред

Поранешниот авганистански претседател Ашраф Гани им се извини на луѓето во Авганистан откако избега во Обединетите Арапски Емирати.

„Заминувањето од Кабул беше најтешката одлука во мојот живот“, рече тој, додавајќи дека му е жал што не можел да направи нешто поинаку.

Гани го напушти Авганистан додека талибанските милитанти напредуваа кон Кабул на 15 август.

Тој рече дека нема намера да ги напушти своите луѓе, но дека тоа е единствениот начин.

Во изјавата споделена на Твитер, Гани рече дека немал избор и дека морал да ја напушти земјата за да избегне насилство од поголеми размери.

„Отидов по убедување на палатата, луѓето ме советуваа дека мојот престој ќе предизвика улични борби што се случија во градот за време на граѓанската војна во 1990-тите“, напиша тој, додавајќи дека го сторил тоа за да го спаси Кабул и шест милиони жители.

Тој рече дека посветил 20 години за да помогне Авганистан да стане демократска, просперитетна и независна држава.

Гани повторно ги отфрли неоснованите, како што ги нарече, обвинувања дека отпатувал во Обединетите Арапски Емирати со околу 169 милиони долари.

Поранешниот 72-годишен претседател, кој беше жестоко критикуван од другите авганистански политичари за напуштање на земјата, рече дека наскоро ќе зборува за настаните што доведоа до негово заминување.

Отфрлајќи ги обвинувањата дека зел големи суми пари со себе кога ја напуштил земјата, Гани рече дека не му било дозволено ниту да ги соблече сандалите и да ги облече чевлите.

Талибанците, кои ја презедоа контролата врз Авганистан во голема офанзива пред повеќе од три недели, на почетокот на оваа недела објавија формирање на целосна машка, привремена влада за управување со земјата.

Во средата десетици жени во Кабул и североисточната авганистанска провинција Бадакшан протестираа против новата влада, велејќи дека нема да прифатат влада без жени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Талибанците им забранија на жените пристап до факултетите

Објавено пред

На жените повеќе нема да им биде дозволено да посетуваат предавања или да работат на Универзитетот во Кабул додека не се создаде „исламска средина“, изјави портпаролот на Талибанците.

„Се додека не постои вистинска исламска средина, на жените нема да им биде дозволено да доаѓаат на универзитет – на училиште или на работа. Исламот пред се“, рече Мохамед Ашраф Гаират.

Претходно оваа недела, Гаират на Твитер напиша дека Универзитетот во Пашту работи на создавање план што ќе овозможи образование за студентки, но не прецизираше кога ќе се имплементира.

„Поради малиот број предавачи, работиме на план што ќе им овозможи на мажите да им држат предавања на жените, но зад завесата што ќе ја поставиме во аудиториумите. Ова ќе создаде средина која ќе биде во согласност со исламот“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Регион

САД ќе се ангажираат за намалување на тензиите во Косово

Објавено пред

САД, во соработка со ЕУ, НАТО и Белград и Приштина, ќе се обидат да преземат итни чекори за да ја запрат ескалацијата на тензиите на северот на Косово и Метохија, да овозможат понатамошен напредок на дијалогот под покровителство на ЕУ и да спречи негативно влијание врз секојдневниот живот, велат од Стејт департментот, објави „Танјуг“.

На прашањето на „Танјуг“ до Габриел Ескобар, заменик државен секретар на САД за Европа и Евроазија, дали очекува проблемот да биде решен на претстојната средба во Брисел, од Стејт департментот одговориле дека го поздравуваат доаѓањето на претставници на Белград и Приштина во Брисел и изразија надеж дека претставниците ќе отворат сериозен и директен дијалог со потврда дека Габриел Ескобар, исто така, ќе биде вклучен во бриселските разговори оваа недела.

„Неодамнешните настани покажаа дека разликите помеѓу Белград и Приштина, доколку не се надминат, негативно ќе влијаат на странските инвестиции и ќе придонесат за понатамошен одлив на мозоци, што ќе ги спречи економиите на Косово и на Србија да го реализираат својот вистински потенцијал, но исто така ќе ја спречи нивната понатамошна интеграција во европските институции“, се вели во одговорот на Стејт департментот.

САД ги повикуваат Белград и Приштина да се вратат на дијалогот со посредство на ЕУ и да ги решат сите спорови без одлагање, вклучително и оние поврзани со енергетиката и другите области кои влијаат на секојдневниот живот на граѓаните, нагласувајќи дека САД немаат рецепт за решавање на проблемот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Вулканот во Шпанија не се смирува 10 дена

Објавено пред

Лавата од вулканот што еруптира на Канарските Острови во Шпанија се движи побргу кон морето и сега се наоѓа на околу 800 метри од брегот.

Додека едната од двете реки лава забави на островот Ла Палма, другата, потопла и потечна, тече низ градот Тодокуе, од каде што беа евакуирани сите жители, објави службата за итни случаи на Канарските Острови.

Официјалните лица со денови чекаат лавата да стигне до Атлантскиот Океан. По вчерашното смирување на вулканската активност, интензитетот на вулканската активност повторно се зголеми преку ноќ. Кога лавата доаѓа во контакт со морска вода, можна е експлозивна реакција и ослободување токсични гасови.

Островот Ла Палма, со речиси 85 илјади жители, е долг 35 километри и широк 20 километри, а вулканската лава уништи 589 згради и 21 километар патишта. Вулканот еруптира на 19 септември.

Благодарение на брзата евакуација не се регистрирани смртни случаи или сериозни повреди. Вулканот досега исфрлил повеќе од 46 милиони кубни метри стопена карпа, се вели во извештајот на Институтот за вулканологија на Канарските Острови.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет48 минути

Животот во Сиднеј за невакцинираните станува сѐ потежок – може да им се забрани влез и во продавници

Граѓаните на Сиднеј, кои не се вакцинирани против коронавирусот, ризикуваат да добијат забрана за разни социјални активности. Според планот за...

Македонија2 часа

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Македонија3 часа

Речиси 47 отсто од населението над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Заклучно со 26 септември со една доза вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 46,9 % од населението над 18-годишна возраст, соопшти...

Свет3 часа

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг. Шведската полиција соопшти дека...

Регион4 часа

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија4 часа

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјата до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 стана. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија5 часа

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархељи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија18 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија20 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа23 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија23 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија1 ден

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија1 ден

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија2 дена

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Досие