Контакт

Свет

Бакингaмска палата: Вакцинацијата на Кралицата е приватна работа

Објавено пред

Бакингaмската палата одби да одговори на прашањето дали 94-годишната британска кралица Елизабета Втора ќе се вакцинира против коронавирус, нагласувајќи дека тоа е нејзина приватна работа.

Службеникот за односи со јавноста за германската новинска агенција ДПА изјави дека Палатата нема да дава никакви изјави за тоа. Божиќните празници кралицата ги помина со својот сопруг, 99-годишниот принц Филип, на замокот Виндзор, западно од Лондон, без други членови на кралското семејство.

Спротивно на британската кралска куќа, данската кралица Маргарет Втора ја прими вакцината јавно на новогодишната ноќ, а за околу три недели ќе добие втора доза од вакцината.

Британската влада објави дека милиони луѓе веќе се вакцинирани против коронавирус. Вакцинацијата со друга одобрена вакцина произведена од Астра зенека/Оксфорд ќе започне во Велика Британија следната недела, бидејќи вакцинацијата со вакцината на Бионтек/Фајзер започна на 8 декември.

Сепак, ќе бидат потребни неколку недели, па дури и месеци, да се вакцинираат доволно жители за земјата да здивне.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во Франција повеќе од 22.000 заразени, расте стравот од трето национално затворање

Објавено пред

Иако вакцината против Ковид-19 е светло на крајот од тунелот по 2020 година, бројот на заразени со коронавирус во Франција сè уште е алармантен. Регистрирани се 22.086 нови случаи на коронавирус, објавија француските здравствени власти.

Поради денешното ненадејно зголемување на повеќе од 4.000 заболени во споредба со вчерашниот ден, и близу до бројот забележан минатиот вторник, расте стравот од третото национално затворање, според агенцијата „Ројтерс“.

Расте и бројот на пациенти на интензивна нега, што е поголем од 3.000 втор ден по ред.

Кога бројот на пациенти на интензивна нега ќе биде помал од 3.000, тоа ќе биде знак дека владата може да попушти некои ограничувачки мерки на второто национално затворање, кое е на сила од 15 декември.

Во Франција, која е на шестото место во светот по бројот на заразени со коронавирусота, се разболе вкупно 3.079.043 лица.

Од последниот пресек во Франција  починале уште 612 лица. Вкупно 74.106 лица починале како резултат на зараза со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина досега потрошила 22 милиони дози вакцина против Ковид-19

Објавено пред

За вакцинирање против коронавирусот во Кина досега се употребени околу 22,8 милиони дози вакцини, а во тек е кампања на национално ниво за спречување на ширењето на инфекцијата пред лунарната Нова година во февруари и очекуваното зголемување на патувањата, пренесува „Ројтерс“ .

„Генерално, работата напредува непречено и уредно“, рече заменик-директорот на Националната здравствена комисија Зенг Јиџин пред новинарите, зборувајќи за кампањата за имунизација.

Кина има намера да вакцинира 50 милиони луѓе пред лунарната Нова година во февруари, објави кинески „Глобал тајмс“ во јануари.

Кина ја прошири својата насочена програма за имунизација од средината на декември за да вклучи повеќе приоритетни групи со поголем ризик од пренесување на вирусот, во обид да спречи ширење на инфекцијата во текот на зимата и пролетта.

Националната програма за вакцинација сега фаворизира клучни ризични групи како што се вработени во медицински установи, јавен превоз и услуги за храна, како и деловни луѓе и студенти кои одат во странство.

Кина забележа најниско дневно зголемување на случаи на Ковида-19 за повеќе од две недели, според официјални податоци, а здравствените власти соопштија дека 75 новопотврдени случаи биле пријавени на 26 јануари, што е помалку од 82 дена порано, а најниско дневно зголемување на 11 јануари.

Најголем број на локално пренесени инфекции е регистриран во североисточната провинција Хеилонгјанг.

Вкупно 89.272 случаи се потврдени во Кина за време на пандемијата, а починаа 4.636 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Избувна најактивниот вулкан во Индонезија

Објавено пред

Најактивниот вулкан во Индонезија, Мерапи на островот Јава, повторно почна да испушта облаци со врела пареа и топла лава кои се спуштаа низ падината во должина од 1.500 метри.

„Тоа беше најдолгиот проток на лава на планината Мерапи откако властите го подигнаа нивото на опасност од овој активен вулкан во ноември“, рече Ханик Хумаида, шефица на Центарот за вулканологија и геолошко ублажување на опасностите, пренесува „Ројтерс“.

Засега, нивото на готовност е на второто највисоко ниво, рече таа и истакна дека населението треба да се држи настрана од постојната опасна зона од 5 километри околу кратерот.

Најактивниот индонезиски вулкан на планината Мерапи со надморска височина од 2.968 метри се наоѓа на густо населениот остров Јава и во близина на градот Јогјакарта, а во последно време еруптираше неколку пати со облаци лава и гас.

За време на неговата последна голема ерупција во 2010 година, загинаа 347 лица, а 20.000 жители беа евакуирани.

Индонезија, архипелаг со повеќе од 250 милиони жители, се наоѓа во таканаречениот огнен појас на Пацификот, област на силна сеизмичка активност и вулкански ерупции, во која научниците следат повеќе од 120 активни вулкани, наведува агенцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет1 час

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет2 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија2 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет13 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија17 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ18 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа18 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија21 час

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет21 час

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа21 час

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа22 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија22 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија23 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа23 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа24 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија1 ден

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија1 ден

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија1 ден

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа1 ден

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Досие