Контакт

Свет

Бајден: Експлозијата во Полска била предизвикана од украинска ракета

Објавено пред

Американскиот претседател Џозеф Бајден ги информирал членовите на групата Г7 и НАТО дека експлозијата во Полска била предизвикана од ракета за воздушна одбрана на Украина, пренесува „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

„Бајден ги информирал партнерите Г7 и НАТО дека експлозијата во Полска била предизвикана од украинска ракета за воздушна одбрана“, пренесува агенцијата повикувајќи се на неименуван извор во алијансата.

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека на 15 ноември биле насочени само цели на територијата на Украина со ракети со висока прецизност, на оддалеченост од најмалку 35 километри од украинско-полската граница.

На 15 ноември полските медиуми објавија дека две ракети паднале на територијата на Полска во близина на границата со Украина.

По инцидентот, Министерството за надворешни работи на Полска соопшти дека ракетите се од руско производство, а претседателот Анджеј Дуда истакна дека засега нема точни информации за ова, пренесе „Новости.рс“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Нов Зеланд се откажа од целосната забрана на тутунот

Објавено пред

Нов Зеланд го укинува првиот закон во светот за забрана на продажба на тутун за идните генерации, објави владата, иако научниците и активистите предупредуваат дека одлуката може да предизвика повеќе смртни случаи од пушење.

dobivaj vesti na viber

Новите правила требаше да стапат на сила во јули. Тоа е најстрогиот закон против тутун во светот, со кој требаше да се забрани продажба на цигари на сите родени по 1 јануари 2009 година, да се намали содржината на никотин во тутунските производи и бројот на продавачи на тутун за повеќе од 90 проценти.

Новата коалициска влада избрана во октомври потврди дека во вторник ќе го укине законот по итна постапка, што ќе и овозможи да ја заобиколи јавната расправа, согласно претходно најавените планови.

Помошникот министер за здравство Кејси Костело рече дека коалициската влада е посветена на намалување на пушењето, но презеде поинаков регулаторен пристап за да ја обесхрабри оваа навика и да ја намали штетата што ја предизвикува.

„Наскоро ќе донесам до Кабинетот пакет мерки за зголемување на достапните алатки за да им се помогне на луѓето да се откажат од пушењето“, рече Костело.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Сеул: Северна Кореја им испрати на Русите 6.700 контејнери полни со муниција

Објавено пред

Северна Кореја испратила околу 6.700 контејнери со милиони муниција во Русија од јули за да ја поддржи војната против Украина, како дел од договорот за размена на оружје, објавија јужнокорејските медиуми, цитирајќи го министерот за одбрана.

dobivaj vesti na viber

На вчерашната конференција за локални медиуми, јужнокорејскиот министер Шин Вон-сик рече дека контејнерите може да содржат повеќе од 3 милиони артилериски гранати од калибар 152 мм или 500.000 гранати од калибар 122 мм.

„Исто така, можно е да се работи за комбинација, а може да се заклучи дека се испратени најмалку неколку милиони гранати“, изјави министерот Шин, пренесе агенцијата Јонхап.

Стотици севернокорејски фабрики за муниција работат со околу 30 отсто од нивниот капацитет поради недостаток на суровини и електрична енергија, а оние кои произведуваат артилериски гранати за Русија работат со „полна пареа“, додаде тој, без да го наведе изворот на информацијата.

Сеул и Вашингтон ги обвинија Пјонгјанг и Москва за трговија со оружје и ја осудија Северна Кореја за снабдување на Русија со оружје за употреба против Украина. И Русија и Северна Кореја го негираа ова, иако ветија дека ќе ја зајакнат воената соработка.

Американскиот Стејт департмент во петокот објави дека Северна Кореја од септември испорачала на Русија повеќе од 10.000 контејнери со муниција или слична опрема. Во замена, Северна Кореја добила околу 9.000 контејнери, чија содржина е главно храна. Шин вели дека тоа помага да се стабилизираат цените таму.

Прикажи повеќе...

Свет

На американската влада и се заканува блокада, Конгресот има четири дена да се договори

Објавено пред

Остануваат уште само четири дена за да се договори американскиот Конгрес за буџетот на владините организации. Доколку не го сторат тоа до крајот на неделата, ќе има делумна блокада на владата, пренесува „Си-ен-ен“.

dobivaj vesti na viber

Пратениците се надеваа дека завчера ќе објават двопартиски договор за буџетот, но тој сè уште не е објавен. Сè уште има бројни несогласувања, а претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон, републиканецот од Луизијана, е под огромен притисок да се бори за отстапки за конзервативците. Демократите во Сенатот изразија гнев и фрустрација поради ризикот од делумно затворање на владата. Многумина ги обвинија републиканците за безизлезната ситуација.

„Што не е во ред со овие луѓе? Ова е главната работа со која Конгресот треба да се занимава“, рече сенаторката Елизабет Ворен од Масачусетс. „Републиканците во моментов не можат да се организираат ниту за најосновната работа што треба да ја работат. Ова е смешно“.

Сенаторот Џон Тестер, демократ од Монтана, рече: „Подобро да нема проблем. Ова го правиме на секои шест месеци. Треба да го направиме она за што сме избрани, да ја финансираме владата, а не да ја урнеме“.

Сенаторот Џо Манчин, демократ од Западна Вирџинија, рече: „Се колнам во Бога, тоа што се случува е погрешно. Ние си играме со американскиот народ кој зависи од централната влада, а не можеме ни да се договориме за буџетот“.

Водачот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер, демократ од Њујорк, предупреди на ризикот од затворање на владата и рече дека се во тек „интензивни дискусии“. Водачот на малцинството во Сенатот, Мич Меконел, предупреди дека затворањето на владата ќе биде „штетно за земјата“ и рече дека тоа може да се избегне доколку Домот и Сенатот работат заедно.

Претседателот Џо Бајден денеска ќе одржи средба со четворицата најважни лидери на Конгресот. Белата куќа ќе се обиде да ги убеди пратениците да одобрат поголема помош за Украина. Претставничкиот дом заседава утре, така што останува уште малку време до крајниот рок во петок. За да може договорот да биде постигнат пред крајниот рок, потребно е со него да се согласат сите 100 сенатори.

Од 1 март треба да почне финансирањето на министерствата за земјоделство, енергетика, транспорт, бранители, урбан развој и некои други владини организации кои се задолжени за задачи како дистрибуција на лекови и воена изградба.

Финансирањето за други владини организации, вклучително и одделенијата за правда, трговија, одбрана, домашна безбедност, образование, внатрешни работи и здравство, како и Агенцијата за заштита на животната средина и законодавната власт, треба да се имплементираат почнувајќи од 8 март.

Централната власт веќе се подготвува за можност за блокада. Секое министерство и агенција има свој план и процедури за тој случај. Се предвидува колку вработени ќе треба да бидат отпуштени, кои дејности би биле прекинати и кои вработени би можеле одредено време да работат без плата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна Бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид, откога ја ставија на лицитација...

Македонија34 минути

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија41 минута

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде неговиот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите како што вели,...

Македонија1 час

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на лице место во близина на Блаце, каде вчера беше пронајдено безживотно тело на маж со...

Македонија1 час

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата нарко пресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет2 часа

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија2 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет3 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ15 часа

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија15 часа

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија17 часа

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет18 часа

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион18 часа

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ19 часа

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија19 часа

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија19 часа

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...

Македонија21 час

„Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари“, Мицкоски со одговор до СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде...

Економија22 часа

Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Свет23 часа

(Видео) Хаос во Брисел: земјоделците палат гуми, пробиена полициската блокада

Земјоделците запалија купишта стари гуми во Брисел во знак на протест барајќи акција од ЕУ за прашањата од евтините цени...

Македонија1 ден

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската филијала во Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети кога увозник се обидел да ги...