Контакт

Свет

Бајден и Путин денеска разговараат телефонски – главна тема е руската армија на границата со Украина

Објавено пред

Претседателите на САД и Русија, Џозеф Бајден и Владимир Путин, денеска ќе разговараат телефонски, соопштија Белата куќа и Кремљ.

dobivaj vesti na viber

Белата куќа соопшти дека ќе разговараат за актуелните теми, вклучително и претстојните дипломатски ангажмани со Москва.

Според соопштението, целата администрација на Бајден е вклучена во сеопфатна дипломатија со своите европски сојузници и партнери, консултирајќи и координирајќи заеднички пристап како одговор на военото присуство на Русија на границата со Украина.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во средата потврди дека рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски ќе разговара со американскиот претседател Џозеф Бајден.

– Тоа е вистина. Телефонскиот разговор на Путин со претседателот на САД е закажан за доцна вечерва – изјави Песков за ТАС С.

Европа

Туск и Фијала: Полска и Чешка нема да испраќаат војници во Украина

Објавено пред

Полскиот премиер Доналд Туск денеска изјави дека земјата не размислува за испраќање војници во Украина.

dobivaj vesti na viber

Тој го изјави ова во Прага по средбата со чешкиот премиер Петр Фијала и додаде дека Полска е подготвена да учествува во секоја иницијатива што ќе ја доведе војната во Украина до крај, пренесува Ројтерс.

Фијала рече дека ниту Чешка нема да испрати воено засилување во Украина и дека Полска е подготвена да учествува во чешката иницијатива за обезбедување оружје за Украина од земји надвор од ЕУ, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден: Трамп не може да се сети на името на неговата сопруга

Објавено пред

Во гостувањето во емисијата на Сет Мејерс на Ен-Би-Си, американскиот претседател Џо Бајден рече дека Трамп ја нарекол сопругата со друго име. „Блумберг“ наведува дека не е јасно дали Трамп зборувал за неговата сопруга или сопругата на поранешниот помошник, што не го спречило Бајден да го обвини републиканскиот кандидат за сенилност.

dobivaj vesti na viber

„Треба да го погледнете другиот. Тој е на моја возраст, но не може да се сети на името на неговата сопруга, број еден. Број два, се работи за тоа колку се стари вашите идеи“, рече Бајден (81).

Анкетата на „NBC News“ покажа дека три четвртини од гласачите, вклучително и половина од демократите, се загрижени за возраста и менталните способности на Бајден, додека помалку од половина имаат слични стравови за Трамп (77).

„Ова е човек кој сака да не врати назад. Тој сака да не врати на цела низа прашања од пред 50 до 60 години“, рече Бајден.

Прикажи повеќе...

Европа

Еден од најважните луѓе на Путин се сретна со поранешниот кубански лидер

Објавено пред

Секретарот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев, еден од најважните соработници на претседателот Владимир Путин, се сретна со поранешниот кубански лидер Раул Кастро за да разговараат за безбедносната соработка, објави во вторникот новинската агенција Интерфакс.

dobivaj vesti na viber

„Се разговараше за различни прашања од руско-кубанската соработка на полето на безбедноста“, се вели во соопштението за печатот на рускиот Совет за безбедност, цитирано од Интерфакс.

„Николај Патрушев го увери Раул Кастро дека Москва останува посветена на духот на стратешкото партнерство меѓу двете земји“, се вели во соопштението.

Војната во Украина ја предизвика најтешката криза во односите меѓу Русија и Западот од Кубанската ракетна криза во 1962 година, тврдат руски и американски дипломати.

Тоа беше најблиску до нуклеарниот конфликт на двете велесили.

Во 1962 година, Советскиот Сојуз започна тајно да инсталира ракети со среден дострел на Куба, кои можеа да стигнат до американските градови.

САД го блокираа пристапот до Куба и спорот заврши со отстранување на руските ракети од Куба и американските ракети од Турција.

Во тоа време на чело на Куба беше братот на Раул, Фидел Кастро.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров минатата недела ја посети Куба.

Тој ја осуди „доминацијата“ и „хегемонијата“ на САД и западните земји кои ја одржуваат со средства што „не вклучуваат дипломатија, туку уцени, ултиматуми, закани, употреба на воена сила и санкции“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информираше Бојмацалиев

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина Ненад...

Македонија2 часа

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид, откога ја ставија на лицитација...

Македонија2 часа

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија2 часа

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија2 часа

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија2 часа

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет3 часа

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија3 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет4 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ16 часа

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија16 часа

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија18 часа

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет19 часа

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион20 часа

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ20 часа

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија20 часа

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија21 час

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...

Македонија23 часа

„Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари“, Мицкоски со одговор до СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде...

Економија23 часа

Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Свет1 ден

(Видео) Хаос во Брисел: земјоделците палат гуми, пробиена полициската блокада

Земјоделците запалија купишта стари гуми во Брисел во знак на протест барајќи акција од ЕУ за прашањата од евтините цени...