Контакт

Свет

Бајден и Џјинпинг ќе се сретна на самитот

Објавено пред

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг ќе се сретне со американскиот колега Џо Бајден на самитот на Г-20 во Индонезија и на самитот на АПЕК во Тајланд следната недела, соопшти денеска кинеското Министерство за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

Белата куќа вчера потврди дека двајцата лидери ќе се сретнат на самитот на Г20. Како што е наведено, Бајден и Шји ќе се сретнат на 14 ноември. Тоа ќе биде нивна прва средба лице в лице откако Бајден стана претседател.

Двајцата лидери ќе разговараат за напорите за одржување и продлабочување на линиите на комуникација меѓу САД и Кина, одговорното управување со конкуренцијата и заедничката работа на полињата каде што има усогласени интереси, се вели во соопштението.

Тие особено ќе разговараат за работата на транснационалните предизвици кои ја засегаат меѓународната заедница, соопшти Белата куќа.

„За време на самитот, Шји Џјинпинг ќе оствари билатерални средби со францускиот претседател Макрон, американскиот претседател Бајден, сенегалскиот претседател Меки Сал и аргентинскиот претседател Алберто Фернандез, изјави за новинарите во Пекинг портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Хуа Чунјинг.

Индонезија ќе претседава со овогодишниот самит на Г-20, но подготовките за самитот на островот Бали од 15 до 16 ноември се во сенка на војната во Украина, глобалната криза со храна и енергија како резултат на тој конфликт и тешките меѓународни санкции наметнати на Москва.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Петковиќ: Размислуваме за враќање на 1.000 наши безбедносни сили на Косово

Објавено пред

Српскиот директор на Канцеларијата за Косово и Метохија Петар Петковиќ и’ се обрати на јавноста на вонредна прес-конференција поради полицијата во северно Косово.

dobivaj vesti na viber

„Како што предупредувавме, Курти продолжи со незаконски и насилни акции насочени кон окупација на северно Косово. Откако заплени вино и ракија и го нападна семејството Петровиќ и откако ги малтретираше нашите деца во Лепосавиќ“, рече тој.

„Околу 300, 350 полицајци, облечени во панцири и припадници на РОСУ со целосна воена опрема и оклопни возила го нападнаа северот на Косово… Потоа се разделија и ја блокираа цела Косовска Митровица, а беа стационирани во мешаните населби од северниот дел на Косовска Митровица“, рече Петковиќ.

„Ќе повторам, особено за оние од Западот, дека албанската полиција од југ изврши инвазија на северот на Косово, иако тоа е спротивно на договорот од Брисел. Сите го знаат тоа многу добро и сите се прават луди и му дозволуваат на Курти да презема такви акции.

„Сега имајќи предвид дека Курти сака да предизвика насилство и да ги протера Србите од Косово и Метохија, Белград ќе размисли за враќање на 1.000 наши безбедносни сили на Косово и Метохија според резолуцијата 1244“, рече Петковиќ на вонредната конференција.

„По оваа незаконска постапка на Курти ќе има промени за кои ќе зборува претседателот на Србија“, рече тој и додаде дека Вучиќ во наредните денови ќе има средби и за тоа ќе ја информира јавноста.

Тој потсети дека Вучиќ постојано повторувал оти нема да има нов погром или бура и дека Србија нема да дозволи нејзиниот народ да страда.

„Не сме ние тие што не сакаме нормализација на односите, но Аљбин Курти сето тоа го прави затоа што некој му дозволува“, рече Петковиќ.

„Нека внимаваат на Запад, особено оние кои се ментори на независноста на Косово, да не бидат изненадени од одлуките на Белград, бидејќи не сме ние тие што го провоциравме и го прекршивме Бриселскиот договор, туку сето тоа го прави Албин Курти и очигледно некој му дозволува“, рече Петковиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

Косовската влада: На северот испративме полиција, а не специјални единици

Објавено пред

Портпаролот на Владата на Косово, Перпарим Крејзиу, вечерва за Радио Слободна Европа изјави дека на северот на Косово била испратена „само полиција“, демантирајќи ги медиумските извештаи во Србија дека специјалните единици биле испратени на северот на Косово.

dobivaj vesti na viber

Косовската полиција најави дека во наредните денови ќе го зголеми присуството на север поради зголемените инциденти во тој регион каде живее мнозинската српска заедница.

„Се работи само за полицијата, не за која било друга единица“, изјави тој за РСЕ.

Министерот за внатрешни работи на Косово Џељаљ Свечља на Фејсбук напиша дека полицијата има задача да обезбеди безбедност, да го гарантира редот и владеењето на правото.

„Последниве денови, по последователните вооружени напади врз полицајци и граѓани на северот на земјата, неопходно е да се зголеми присуството на полицијата за да се обезбедат сите граѓани“, посочи Свечља.

Бараме од сите граѓани да останат смирени и да соработуваат со косовската полиција, која се залага за ред и безбедност“, рече министерот.

Повеќе од 200 вооружени специјални сили на косовската полиција, придружувани од оклопни возила, вечерва влегле во Митровица од Јужна Митровица, објави претходно порталот Косово онлајн.

Како што се наведува, тие го блокирале северниот дел на Митровица, а биле фрлени и две шок бомби, наводно, за да се обезбеди безбедност, јави репортерот на тој портал.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Специјалци во Северна Митровица, фрлени две шок бомби

Објавено пред

Помеѓу 200 и 300 вооружени полициски специјални сили влегоа пеш во Северна Митровица, придружувани од бројни оклопни возила, од правец на Јужна Митровица.

dobivaj vesti na viber

Членовите на Специјалните единици на косовската полиција фрлија две шок бомби, според српските медиуми.

Жителите на Северна Митровица се собираат на улиците, зборуваат за се што се случува во последните неколку дена, тензично е, но без инциденти, пренесуваат српските медиуми.

Сите кафулиња се затворени, а жените и децата се засолниле од улиците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион14 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија14 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија16 часа

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа18 часа

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија20 часа

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет20 часа

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа20 часа

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...

Европа21 час

Шолц: Правиме се што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека...

Свет1 ден

Уапсен претседателот на Перу, обвинет е за бунт и злоупотреба на власта

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните...

Македонија1 ден

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката...

Европа2 дена

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија2 дена

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија2 дена

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија2 дена

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија2 дена

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија2 дена

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија2 дена

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет2 дена

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет2 дена

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...