Контакт

Свет

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател Владимир Путин во Украина и дека нема да ги прифати „црвените линии“ на Москва бидејќи се зголемуваат стравувањата дека конфликтот може да ескалира во војна.

Во наредните денови се очекува видео телеконференција меѓу двајцата лидери.

Повеќе од 94.000 руски војници се стационирани долж границата со Украина, изјави украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников, цитирајќи разузнавачки извештаи кои сугерираат дека Москва планира голема воена офанзива до крајот на јануари.

Москва, пак, ги обвинува Украина и САД за дестабилизирачко однесување, тврдејќи дека Киев можеби планира сопствена офанзива во источна Украина, што украинските власти го негираат.

„Го составувам она што верувам дека ќе биде најсеопфатниот и најзначајниот збир на иницијативи за да му биде многу, многу тешко на Путин да го прави она што луѓето се плашат да го прават“, рече Бајден, но не навлезе во детали.

Додека во петокот отиде на викенд патување во Кемп Дејвид, Бајден им рече на новинарите: „Долго време сме свесни за акциите на Русија и моите очекувања се дека ќе имаме долга дискусија со Путин“.

„Не прифаќам ничии црвени линии“, рече тој за барањата на Русија.

Американските и украинските власти оваа недела повторно предупредија дека на маса се строги економски санкции против Русија.

„Од почетокот покажавме дека САД и нашите сојузници се подготвени да користат одредени алатки за да дејствуваат против штетните руски дејствија“, рече висок американски функционер, кој сакаше да остане анонимен на прашањето за планот на Бајден. „Нема да се двоумиме против овие и други алатки во иднина.

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки на брифингот изјави дека се размислува за безбедносна помош за Украина.

Регион

(Видео) Несреќа во Бугарија: Автобус со патници од Косово излета од патот, повредени се 29 луѓе меѓу кои има и деца

Објавено пред

Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени се 29 патници од Косово, од кои шест деца, кога автобусот во кој се превезувале, се судрил со камион во градот Ќустендил, пренесе „Клан Косова“.

Според приштинските медиуми, несреќата се случила околу 4.30 часот, кога патнички автобус од Косово удрил во запрен камион кој превезувал дрва.

Возачот на камионот наводно се обидел да им укаже на другите во сообраќајот дека паднало дрво на патот. Автобусот удрил во камионот и излетал од патот.

Возачот на автобусот се здобил со полесни повреди и бил пренесен во локалната болница. Увид на лице место извршила полиција, а поради сообраќајната незгода е поведена постапка и за истата е известен обвинител.

Прикажи повеќе...

Свет

„Билд“: Дури 29 отсто од починатите од ковид во Германија, не починале од коронавирус

Објавено пред

Многу починати кои во официјалната статистика на Германија се вбројуваат како смртни случаи од корона не умреле од корона, покажува истражувањето објавено од „Билд“.

Како што се наведува, во некои случаи постојат јасни несогласувања. Бројот на луѓе кои НЕ умреле од вирусот, но биле пријавени како мртви од корона е особено висок во Заксен-Анхалт. Во оваа германска провинција дури 29 отсто од починатите, кои се на листата на починати како последица на ковид-19, не починале поради тој вирус.

Во Германија, секое лице заразено со коронавирус кое починало е наведено во статистичките податоци се води како починато од корона. Сепак, статистиката не покажува дали смртта е последица на инфекција со коронавирус, па една студија за прв пат откри податоци за пациенти кои не умреле поради коронавирус.

Во Заксен-Анхалт, речиси една третина од починатите од Ковид не умреле од коронавирус, туку од други болести. Кај 64 отсто, ковид е причина за смрт, а за останатите шест отсто, причината е непозната.

Во другите провинции, постигнат е поинаков резултат, а во Баден-Виртемберг и Зарланд, 90 проценти од смртните случаи од ковид починале поради коронавирус.

Во Баварија бројот на починати од ковид, а се регистрирани како смртни случаи од Ковид е 84 отсто.

Бројката не е позната за цела Германија, наведува „Билд“, а од Институтот Роберт Кох истакнуваат дека коронавирусот во најголем број случаи е причина за смртта.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган ѝ порача на Русија да ја преиспита одлуката за напад на Украина

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја повика Русија да не ја напаѓа Украина.

„Русија треба да ја преиспита светската ситуација, но и сопствената, пред да се реши на таков чекор“, им изјави Ердоган на новинарите по посетата на Албанија.

Ердоган рече дека руската инвазија на Украина не ја смета за реален пристап бидејќи, како што наведе, Украина не е обична земја.

„Украина е силна земја“, рече турскиот претседател.

Москва, која го анектира украинскиот полуостров Крим во 2014 година, негира дека планира напад врз Украина, но го предупреди Западот дека проширувањето на НАТО кон таа и другите поранешни советски земји е црвена линија што не смее да се помине.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион13 минути

(Видео) Несреќа во Бугарија: Автобус со патници од Косово излета од патот, повредени се 29 луѓе меѓу кои има и деца

Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени се 29 патници од Косово, од кои шест деца, кога автобусот во кој се...

Македонија2 часа

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Свет3 часа

Нов скандал во Австралија: обезбедувањето на аеродромите конфискува мобилни телефони без објаснување

Нов скандал избувна во Австралија откога многу патници се пожалија дека обезбедувањето на аеродромот без објаснување им ги одзело мобилните...

Македонија3 часа

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа3 часа

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија6 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет6 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија7 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија16 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија19 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија22 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија24 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија1 ден

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија1 ден

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион1 ден

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет1 ден

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Досие