Контакт

Свет

Бајден се закани: Ќе има последици за Кина поради кршење на човековите права

Објавено пред

Американскиот претседател, Џо Бајден, порача дека ќе има последици за Кина поради крешење на човековите права.

Тој наведе дека за тоа разговарал на телефон и со претседателот на Кина, Шји Џјинпинг.

„Ќе има последици за Кина“, порача Бајден за време на синоќешното телевизиско обраќање на Си-ен-ен.

Бајден одговараше на прашања што се однесуваат на муслиманското малцинство Ујгури во западниот регион Синџијанг.

САД повторно ќе ја преземат главната улога во борба за човековите права, нагласи Бајден, додавајќи дека ќе работи со меѓународната заедница Кина да го заштити малцинството.

„Кина се обидува да стане светски лидер, но за да станете тоа, мора да стекнете доверба кај другите земји. Сè додека сте вмешани во активности што се косат со основните човекови права, ќе биде тешко да станете лидер“, оцени Бајден.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Принцот Филип префрлен во друга болница заради испитување на срцето

Објавено пред

Британскиот принц Филип, 99-годишен сопруг на кралицата Елизабета (94), е префрлен во друга болница во центарот на Лондон за да се испита претходната состојба на срцето и да се лекува од инфекција.

„Војводата останува на лекување, но се очекува да остане во болница барем до крајот на неделава“, се вели во соопштението на Бакингамската палата.

Војводата од Единбург ќе наполни 100 години во јуни. Тој беше примен во болницата „Крал Едвард Седми“ во Лондон на 16 февруари. Палатата првично одлучи да не ја открие причината за хоспитализацијата, но подоцна беше објавено дека тој се лекува од инфекција, повикувајќи се на неговите лекари кои рекоа дека е добро расположен.

Извештаите за наводната намера на медицинските лица да го задржат во болница подолго од планираното, предизвикаа загриженост за здравјето на стариот крал.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Чешка, полицијата го контролира движењето

Објавено пред

Слободата на движење во Чешка е строго ограничена во следните три недели со цел да се спречи ширењето на инфекцијата со коронавирус.

Денес полицијата започна да патролира по улиците и возовите затоа што на луѓето им е дозволено да го напуштаат својот град или село во исклучителни случаи, на пример, да одат на работа, на лекар или некое државно тело.

„Ќе бидеме насекаде, дури и на најмалите патишта“, рече портпаролот на полицијата.

Тој додаде, дека полицијата ќе биде блага, но во случај на намерно кршење на правилата, прекршителите ќе бидат казнети. Казните ќе се движат до 400 евра, а некои луѓе како што информираше, веќе се казнети.

Медиумите јавуваат дека контролите во некои области предизвикале застој во сообраќајот. Повеќе од 25.000 полицајци и до 5.000 војници учествуваат во акцијата.

Некои граѓани како што пренесуваат чешките медиуми ги критикуваат овие строги мерки на социјалните медиуми, потсетувајќи дека тоа не беше случај ниту во комунизмот. Другите сметаат дека не се доволно строги.

Владата планира да воведе задолжително тестирање на коронавирус во компании со повеќе од 250 вработени.

Прикажи повеќе...

Европа

Саркози осуден нa една година затвор со две условни казни

Објавено пред

Поранешниот француски претседател Никола Саркози е осуден за мито и злоупотреба на службената положба. Тој ќе издржува казна затвор од една година со две условни казни.

Шеесет и шестгодишниот политичар, кој беше претседател од 2007 до 2012 година, е осуден затоа што се обидел незаконски да открие информации за правни постапки преземени против него од страна на висок судија во 2014 година, пренесува АП.

На суд беше наведено дека тој ќе има право да бара издржување на казната од дома со електрична нараквица.

Саркози ќе се соочи со уште еден судски процес подоцна овој месец, заедно со 13 лица, под обвинение за незаконско финансирање на неговата претседателска кампања во 2012 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Под мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете “Спасете ја ивент индустријата”, вработените во продукциските компании за...

Македонија1 час

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит, задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион3 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија4 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа4 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет5 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ6 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет6 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија8 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет17 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион18 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија21 час

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија22 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија23 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ1 ден

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Досие