Контакт

Свет

Бајден ќе потпише извршна наредба за да го олесни патувањето во САД за абортуси

Објавено пред

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска ќе потпише извршна наредба која има за цел да им олесни на жените кои сакаат да абортираат да патуваат од една американска држава во друга за постапката.

dobivaj vesti na viber

Наредбата ќе им овозможи на државите кои не го забраниле абортусот да аплицираат за откажување што ќе им помогне да абортираат на жени кои патувале од друга американска држава, рече висок функционер кој сакаше да остане анонимен.

Наредбата, исто така, ги повикува давателите на здравствени услуги да се усогласат со федералните закони за антидискриминација и да го насочат собирањето клучни податоци за здравјето на жените.

Бајден учествува во лансирањето на федералната работна група за пристап до репродуктивна нега, која ќе ја предводи американскиот потпретседател Камала Харис.

Наредбата што Бајден ќе ја потпише е најновата во мерките на неговата администрација за заштита на правата на абортусот.

Врховниот суд на САД претходно оваа година ја поништи пресудата со која се гарантира уставното право на абортус во САД на федерално ниво.

Одлуката на судот ѝ овозможи на секоја американска држава сама да одлучи дали и под кои услови ќе дозволи абортуси, пренесе Денес.рс.

Свет

Пропадна спасувачката операција за ослободување на израелските заложници

Објавено пред

Ранетите Палестинци стојат во болницата Насер по израелските напади во Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа. Фотографија: Ибрахим Абу Мустафа/Ројтерс

Во израелски напад врз јужниот град Кан Јунис загинаа шест лица, додека пет други загинаа во одделен напад во Рафах, соопшти Министерството за здравство на Хамас.

dobivaj vesti na viber

Последната бројка на загинати во Газа е 17.487 луѓе, главно жени и деца.

Во меѓувреме, израелската армија соопшти дека двајца војници се тешко ранети во неуспешниот обид да ги ослободат израелските заложници држени во Газа.

Војската синоќа соопшти дека убила бројни милитанти во операцијата во текот на ноќта, но не успеала да спаси ниту еден заложник.

„Силите извршија рација на локација на Хамас и ги елиминираа терористите кои учествуваа во киднапирањето и држењето на заложниците“, се вели во соопштението на ИДФ.

„Во оваа операција не беа спасени заложници“.

Претходно Хамас соопшти дека неговите борци го запреле обидот за спасување и се судриле со израелските специјални сили.

Таа тврди дека израелски војник кој бил држен како заложник бил убиен од израелски воздушен оган наменет за заштита на силите што се повлекувале.

Се верува дека Хамас држи околу 137 заложници кои беа заробени во нападот на 7 октомври.

Прикажи повеќе...

Свет

Остри осуди против одлуката на САД да ја блокираат резолуцијата со која се бара итен прекин на огнот

Објавено пред

Ањес Каламар, генералниот секретар на Амнести интернешенел, рече дека одлуката на САД да стави вето на резолуцијата е „морално неодбранлива“.

dobivaj vesti na viber

Каламар рече: „со ставањето вето на оваа резолуција, САД покажаа бесчувствително непочитување на страдањето на цивилите соочени со неверојатен биланс на жртви, големо уништување и невидена хуманитарна катастрофа што се случува во окупираниот Појас Газа.

САД дрско го искористија и го вооружија своето вето за да го вооружат Советот за безбедност на ОН, дополнително поткопувајќи го нивниот кредибилитет и способност да го исполни својот мандат за одржување на меѓународниот мир и безбедност.

Не може да има оправдување за продолжување на блокирањето на значајните активности на Советот за безбедност на ОН за запирање на масовното цивилно крвопролевање. Употребата на ветото е морално неодбранлива и е занемарување на должноста на САД да ги спречат злосторствата и да го почитуваат меѓународното право.

Покрај блокирањето на усвојувањето на примирјето што ќе стави крај на масовното хуманитарно страдање во Газа, ќе помогне за враќање на заложниците и ќе ја смири тензијата што се зголемува во регионот, САД продолжуваат да пренесуваат муниција произведена од САД на владата на Израел што придонесува за десеткување на цели семејства.

Како единствена држава која стави вето, јасно е дека САД се изолирани од поголемиот дел од светот и голем дел од сопственото население. Тоа покажува целосно отсуство на глобално лидерство и не разбирање на историското значење на моментот“.

САД беа единствената членка на Советот за безбедност што гласаше против нацрт-резолуцијата, додека Велика Британија беше воздржана.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Пукање во кафана во Нови Сад, застрелан е млад човек

Објавено пред

Пукање се случило во кафана во Нови Сад, јавуваат српските медиуми.
Според информациите, настанот бил 2 часа по полноќ, а на пукањето му претходела расправија.

dobivaj vesti na viber

„Нешто после 02:00 часот дошло до пукање во кафана на патот Футошка во Нови Сад. Според неофицијални информации, на пукањето и претходела расправија и тепачка. Напаѓачите по извесно време се вратиле и застрелале млад човек , засега непознато, со истрели од пиштол. Полицијата врши увид на лице место.Засега не е позната состојбата на застреланиот“, објави Инстаграм страната 192_rs.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да...

Македонија16 часа

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе...

Свет16 часа

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако...

Македонија18 часа

Рускоска: Случајот со убиствата не смее да добие политичка конотација

Поранешната обвинителка и шефица на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,  Вилма Русковска смета дека случајот со...

Свет19 часа

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште...

Топ20 часа

Најдено телото на велешанецот кој беше пријавен за изчезнат – загинал во сообраќајка, автомобилот излетал од патот

Најдено е телото на 59-годишниот маж од Велес, за кого вчера медиумите јавија дека бил пријавен за исчезнат. Според информациите...

Македонија20 часа

Поднесена е кривична пријава за возачот кој го пренесе Палевски од Белград до Турција

Полицијата поднесе кривична пријава по брза постапка против возачот кој го пренесе Љупчо Палевски од Белград до Турција поради случајот...

Регион24 часа

Грција и Турција подготвени темелно да ги обноват односите: „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата полуполна“

Атина и Анкара вртат нова страница во односите и потпишаа декларација за билатерална соработка. „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата...

Свет1 ден

Синот на израелски министер е убиен во Газа, се борел во тунелите

Синот на поранешниот командант на израелската армија Гади Ајзензот, кој моментално служи како министер во воената влада, е убиен во...

Македонија1 ден

Учениците се чувствуваат небезбедни, да се внимава на менталното здравје во училиштата, апелира Сојузот на средношколците

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, поради грабнувањето и убиството на ученичката Вања...

Македонија2 дена

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија2 дена

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија2 дена

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија2 дена

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија2 дена

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија2 дена

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија2 дена

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија2 дена

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија2 дена

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет2 дена

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...