Контакт

Европа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Објавено пред

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска држава кои се од белгиска националност.

Децата, на возраст од седум месеци до седум години, треба да бидат доведени во Белгија во рок од шест недели. Тие во моментов се наоѓаат во бегалскиот камп Ал-Хол во североисточна Сирија, кој е под контрола на Курдите.

Според решението на Судот, ако владата не даде конзуларна помош и документи за децата тогаш ќе биде казнета со 5.000 евра по дете.

Белгискиот министер за правда, Коен Гинс, изјави дека Владата е подготвена да ги земе децата сè додека не мора да ги врати во Белгија и нивните мајки.

Европа

Ја задавил девојката лекарка затоа што мислел дека го заразила со коронавирус

Објавено пред

Медицински работник во Сицилија ја задавил својата девојка лекарка, по што и рекол на полицијата дека го сторил тоа затоа што му пренела коронавирус, соопштија обвинителите, јавува „Дејли мејл“.

Лорена Кваранта (27) била пронајдена мртва откако нејзиното момче Антонио де Пејс наводно повикал полиција и рекол дека ја убил.

Двајцата работеле во Месина, Сицилија, но биле повикани да помогнат во епидемијата на коронавирус.

Според италијанските медиуми, Антонио повикал полиција и признал дека ја убил својата девојка.

Полицијата веднаш ја известила брзата помош, која го пронашла Антонио на подот на станот, со пресечени вени.

Тој бил спасен од колегите на Лорена во болницата, а полицајците биле шокирани кога им рекол дека ја убил затоа што му пренела коронавирус.

Според првите резултати од тестирањето, ни тој ни неговата девојка немале коронавирус.

Само неколку дена пред смртта, Лорена објавила вест за трагичната смрт на 41 лекар за време на пандемијата на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Европа

Тежок удар за Шпанците: За три недели 900.000 луѓе добија отказ

Објавено пред

Речиси 900.000 (поточно: 898.822) луѓе во Шпанија се без работа од 12 март, кога беа воведени мерки во земјата против ширењето на коронавирусот, вклучително и забраната за движење.

Повеќе од половина од отпуштените биле вработени на одредено работно време, пренесува „Ројтерс“. Во оваа земја, бројот на невработени се искачи на 3,5 милиони минатиот месец, што е најголем број од април 2017 година.

Шпанија, покрај Италија, во моментов е најзагрозената европска земја. Два авиони за помош слетаа на воениот аеродром во близина на Мадрид, едниот од Кина, другиот од Турција. Тие носеа маски, комбинезони и антибактериски средства.

Прикажи повеќе...

Европа

Рекорден број на заразени во Русија за еден ден

Објавено пред

Бројот на новозаразени во Русија во последните 24 часа забележа рекорден скок од 771 лице и сега вкупно изнесува 3.548 инфицирани, објави рускиот кризен центар за коронавирус.

Случаи на зараза се потврдени во 76 руски региони, од околу 80, а Москва е сè уште главно жариште со 585 случаи, соопшти центарот.

Според податоците на руските здравствени власти досега починале триесет лица.

Рускиот претседател Владимир Путин во понеделникот ги повика московјаните сериозно да ги сфатат повиците за останување дома и со тоа да придонесат за спречување на ширењето на вирусот.

„Ги повикувам луѓето од Москва и луѓето од регионот да ги преземат овие неопходни мерки, да ги сфатат најсериозно и со целосна одговорност“, рече Путин.

Тој понатаму нареди постојано и објективно известување на руското население за развојот на епидемијата.

Конечно, претседателот им нареди на гувернерите на руските провинции навистина да вложат труд во борбата против ширењето на вирусот и нивната работа да не се сведе само на пишување извешти.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ40 минути

Уапсени насилниците кои тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет1 час

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет2 часа

Новите проценки покажуваат дека 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирус биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија2 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија3 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија3 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион3 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет4 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија4 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет4 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава5 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет6 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија17 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија18 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија20 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија21 час

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија22 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија23 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија23 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија23 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Досие