Контакт

Свет

Берлин донесе нови мерки: Не е време за забави!

Објавено пред

Главниот град на Германија, Берлин од денеска на баровите и рестораните им забрани да работат од 23 до 6 часот наутро, поради загрижувачкиот раст на заразата со коронавирус.

Градот Франкфурт претходно презеде слична мерка, која на сила стапи вчера вечер помеѓу 22 и 6 часот, со затворање на баровите и рестораните и забрана на продажбата на алкохол.

Во Берлин, оваа мерка, која ги погодува сите локали, освен аптеките и бензиските пумпи, ќе биде на сила најмалку до 31 октомври, соопштија властите.

Продажбата на алкохол на бензиските пумпи или во прехранбените продавници исто така е забранета по 23 часот.

„ Не е време за забава“ рече социјалдемократскиот градоначалник на главниот град на Германија, Михаел Милер.

„ И можеме и сакаме да спречиме уште едно затворање во домовите, кое би било построго од претходното“, предупреди тој во посебна порака до граѓаните на возраст од 20 до 40 години.

„ По три чаши пијалок, мерките помалку се почитуваат“ изјави Дирк Берент, претставник на правосудството во Берлин.

Градската левичарска власт исто така одлучи сериозно да ги ограничи социјалните контакти. Од денеска, помеѓу 23 и 6 часот наутро, надвор несмеат да се собираат повеќе од петмина, а во текот на денот може и до 50 луѓе.

Во текот на денот во затворен простор може најмногу 10 луѓе, наместо досегашните 25.

Овие мерки во главно се насочени кон спречување на клучните забави и непријавени масовни прослави, за кои берлинските власти сметаат дека се извор на ширењето на новиот коронавирус.

Здружението на сопственици на локали во Берлин сметаат дека ограничувањето на собири и забраната на нивната работа ноќе, се погубни за нив и подготвуваат тужби.

Свет

Непал ги моли алпинистите да им дадат празни боци за кислород

Објавено пред

Непал има толкав недостиг од боци за кислород што денес ги замоли алпинистите кои се качуваат на Монт Еверест да ги донесат своите празни боци наместо да ги оставаат празни на планината, во време кога Непал се бори со вториот бран на пандемијата на Ковид-19.

Државата им даде дозвола на повеќе од 700 алпинисти да се искачат на 16 врвови на Хималаите, од кои 408 на Монт Еверест, за периодот од април до мај, со цел да започне планинарската индустрија и туризмот да се постави на нозе, пренесува „Ројтерс“.

Непалското планинарско здружение (НМА) побара од планинарите да му помогнат на Непал да се справи со зголемениот број на заболени од Ковид-19, што го доведе здравствениот систем на работ на колапс.

Шефот на НМА рече дека алпинистите и нивните водичи со себе однеле најмалку 3.500 боци кислород, кои главно остануваат закопани во лавина или се оставаат на падините за време на спуштањето низ планината.

„Апелираме до планинарите и шерпасите да враќаат празни боциа секогаш кога можат, за да можеме да ги наполниме и да ги користиме за лекување на пациенти со коронавирус“, изјавија од НМА за „Ројтерс“.

Многу приватни и државни болници во Катманду тврдат дека не можат да примат повеќе пациенти поради недостаток на кислород и нема боци.

„Потребни ни се околу 25.000 боци што е можно побрзо за да спасиме луѓе од смрт. Ова е итно“, изјави службеникот на Министерството за здравство, Самир Кумар Адихари.

Прикажи повеќе...

Свет

Маск ќе испрати сателит на Месечината платен со криптовалута

Објавено пред

Американската компанија „Спејс икс“ ќе лансира сателит во орбитата на Месечината во 2022 година, кој целосно е платен со криптовалутата доџкоин, објави на „Твитер“ шефот на компанијата, Илон Маск.

„Следната година ‘Спејс икс’ кон Месечината ќе го лансира сателитот Доџ-1, платен со криптовалутата доџкоин“, напиша Маск.

На веб-страницата на канадската компанија Геометриска енергетска корпорација (ГЕЦ), која е сопственик на сателитот, се забележува дека тој ќе биде лансиран во првото тримесечје од 2022 година со помош на ракетата на носачот Фалкон 9. Тој ќе собира податоци за Месечината со помош на сензор и камери. Компанијата ќе го испрати сателитот користејќи програма за лансирање на комерцијални летала понудена од „Спејс икс“.

„Користејќи доџкоин во договор од вакви размери, „Геометриската енергетска корпорација“ и „Спејс икс“ го зацврстија доџкоинот како валута за деловно работење на Месечината“, се вели во соопштението на ГЕЦ.

„Оваа мисија ќе демонстрира примена на криптовалути надвор од орбитата на Земјата и ќе ги постави темелите за меѓупланетарна трговија“, рече потпретседателот за комерцијални операции на „Спејс икс“, Том Очинеро.

Маск на почетокот на април објави на “Твитер“ дека „Спејс икс“ ќе испрати доџкоин на Месечината, но не објасни на што точно мислел. По објавувањето, вредноста на криптовалутата се зголеми за 30 проценти. Во неделата, среде веста за испраќање сателит платен со доџкоин, валутата порасна на 0,58 долари по единица, за разлика од 0,50 долари претходната вечер.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Германски виролог: Ефектите од вакцинацијата за првпат ќе се видат во јуни

Објавено пред

Берлинскиот есперт за вируси Кристијан Дростен рече дека летото во Германија може да излезе многу добро со продолжување на вакцинацијата и олеснување на рестриктивните мерки.

„Мислам дека ефектите што може да се припишат на вакцинацијата за прв пат ќе ги видиме во јуни“, изјави за телевизијата ЗДФ во неделата вечерта Кристијан Дростен, директор за вирологија на универзитетската болница Шарите во Берлин.

На прашањето за годишни одмори, отворање тераси на ресторани и скара со пријатели, тој објасни дека многу работи сега можат да се дозволат на отворено.

Но, Дростен предупреди дека не треба прерано да се потпадне под чувството на целосна еуфорија.

Тој истакна дека колективниот имунитет ќе ја подобри ситуацијата, но предупреди дека болеста нема да исчезне на есен.

Невакцинираните лица ќе продолжат да се заразуваат и да се разболуваат, но нема да има повеќе неконтролирано ширење на вирусот, додаде тој.

Новиот бран на зараза со коронавирус, кој ги мачи германските власти од ноември, се чини дека се намалува, со оглед на седумдневната стапка на инциденција, која се намалува веќе две недели.

Според Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“ (РКИ), бројот на новозаразени на 100.000 жители за седум дена бил 118,6 во неделата навечер на национално ниво, што е помалку од 146,5 претходната недела

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања Никола Димитров, министерот за надворешни работи Бујар Османи и...

Македонија1 час

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет2 часа

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умрат, а лекарите го скриле видеото

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет3 часа

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож во Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба откако биле прободени со нож во супермаркет во Нов Зеланд,...

Свет3 часа

Состанок на Министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет3 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија20 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет20 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион22 часа

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ22 часа

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија22 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија23 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија24 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет24 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија1 ден

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет2 дена

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт2 дена

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ2 дена

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Досие