Контакт

Европа

Берлин планира да протера над 30 руски дипломати, Москва подготвува остар одговор

Објавено пред

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, планира да протера повеќе од 30 руски дипломати акредитирани во Берлин, додека од Москва велат дека веќе имаат подготвен одговор.

dobivaj vesti na viber

Според германските безбедносни власти, руските дипломати го користат својот имунитет за илегално да регрутираат германски доушници од светот на политиката, бизнисот, науката и војската.

Информаторите, меѓу другото, се користат и за диверзантски и дезинформациски операции.

Ако Германија протера руски дипломати, Москва ќе реагира жестоко, одговорот е веќе готов, изјави за Спутник извор од руското Министерство за надворешни работи.

Европа

Францускиот сенат потврди алармантно зголемување на недостигот од лекови

Објавено пред

Недостигот од лекови се зголемува со алармантна стапка во изминатите пет години во Франција, од околу 800 во 2018 година на околу 3.000 денес, предупреди во средата Соња дела Провоте, претседателката на Истражниот комитет за недостигот од лекови на Сенатот.

dobivaj vesti na viber

Ситуацијата главно се должи на проблемите во набавката на молекули за производство на лекови, од кои повеќето (80-85%) доаѓаат од Кина и од Индија.

„Во Франција во 2018 година, меѓу 700 и 800 лекови имаа проблеми во снабдувањето во споредба со 2.500 до 3.000 денес“, рече Дела Провоте.

Министерот за еколошка транзиција Ањес Пание-Рунашер, која беше министерот во индустрија за време на пандемијата на Ковид-19, изјави за време на сослушувањето во сенатот во средата дека „ковид ја истакна комплексноста и концентрацијата на синџирите на снабдување.“

Во борбата против недостигот од лекови, Пание-Рунашер предлага да се гарантира пристап до третмани преку јавниот здравствен систем, безбедно снабдување преку индустријата и поттикнување на иновациите преку регулатива.

„Но, дури и пред реиндустријализацијата, треба да ги реинтегрираме вештините – од техничари до инженери и менаџери – за да можеме повторно да бидеме самоодржливи во хемиското производство“, рече таа.

Недостигот од лекови влијае и на другите европски земји, како Италија, која зимава пријави ограничувања во снабдувањето со повеќе од 3.000 лекови, од кои 554 воопшто ги немаше.

Сепак, францускиот случај е чуден бидејќи Франција беше водечки производител на лекови во ЕУ до 2008 година, но сега е рангирана на четвртото место по Швајцарија, Германија и Италија, според податоците на Елисејската палата.

Во наредните недели, Комитетот ќе го сослуша министерот за здравство, Франсоа Браун, за да ги оцени неговите мерки во борбата против недостигот од лекови, пред да го достави својот извештај во јули.

Прикажи повеќе...

Европа

Бербок: НАТО не може да прифати нови членки додека се среде војна

Објавено пред

Вратите на НАТО остануваат отворени за нови членки, но една земја не може да се приклучи на алијансата додека е среде војна, изјави денеска германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

dobivaj vesti na viber

„Политиката на отворени врати на НАТО останува на сила, но во исто време е јасно дека не можеме да зборуваме за прифаќање на нови членки кои се среде војна#, изјави таа за новинарите во Осло, каде се собраа министрите за надворешни работи на НАТО.

НАТО треба да размисли какви безбедносни гаранции може да и даде на Украина, изјави шефицата на француската дипломатија Катрин Колона.

Во исто време, украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на денешната посета на Молдавија изјави дека Украина е подготвена да биде во воената алијанса на НАТО и дека Киев чека блокот да биде подготвен да ја прими неговата земја.

Зеленски ова им го кажа на новинарите во друштво на претседателот на Молдавија.

Прикажи повеќе...

Европа

Полска против планот за релокација на мигрантите на Европската Комисија

Објавено пред

Полската влада нема да соработува со планот за принудно преместување мигранти предложена од Шведскиот совет на Претседателството со ЕУ, соопшти вчера тамошното Министерство за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

Стокхолм го поддржа предлогот на Европската Комисија во врска со реформата на системот за миграција и азил на ЕУ, која вклучува релокација на 120.000 мигранти годишно или еквивалент од 22.000 евра по мигрант што треба да ги платат земјите кои одбиваат да ги примат новодојдените, велат извори од ЕУ за Полската агенција за печат (ПАП).

„Полска нема да се согласи со шемата за задолжителна релокација, систем кој веќе се покажа апсолутно неефикасен и штетен. Време е да се сконцентрираме на елементарните предизвици и на ефективнтеи алатки, а не на псевдо-решенијата“, вели полскиот заменик-министер за надворешни работи, Шимон Шинковски вел Сек, за „ТВП Инфо“.

Полска ефикасно се справи со најголемата миграциска криза по Втората светска војна, рече Вел Сек, алудирајќи на бегалскиот бран по почетокот на руската инвазија на Украина.

„Полска прими 2 милиони бегалци, а повеќе од 10 милиони ја поминаа полско-украинската граница од 24 февруари 2022 година,“ истакна тој.

Реформата за миграција и азил беше на агендата на состанокот на амбасадорите на ЕУ во средата. Појдовна точка во дискусијата беше предлогот на ЕК, што, ако што рече полскиот постојан претставник Анджеј Садош, Полска категорично го отфрла.

Според ПАП, Садош на средбата рекол дека предложениот систем не обезбедува доволно мерки за солидарност. Варшава, исто така, се спротивставува на опцијата за финансиски придонес наместо прифаќање мигранти, што Садош го нарече казна за одбивањето да го профати планот.

„Задолжителната релокација не била, не е и нема да биде во предлогот,“ појасни шведската министерка за миграција Марија Малмер Стенергард.

„Задолжителната солидарност е друга работа“, напиша таа на Твитер минатата недела, објаснувајќи дека земјите што не сакаат да примаат азиланти може да придонесат со пари или со изградба на капацитети.

Шведската влада сака да ги заврши разговорите до јули, кога претседавањето со Советот на ЕУ ќе ѝ го пренесе на Шпанија, додека Германија се уште се двоуми дали да ја поддржи реформата во нејзината сегашна форма.

За усвојување на предлогот од страна на извршната власт на ЕУ е потребно двотретинско мнозинство меѓу земјите-членки на ЕУ, а сè уште е далеку од сигурно дали поборниците на реформата ќе го добијат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Уапсен скопјанец за убиството на Жила во Чаршија, се поврзува со запалениот автомобил искористен за бегството

Скопјанец е уапсен за двојното убиство во скопската Чаршија во „Шиша бар“ кое се случи пред три месеци, дознава „Макфакс“....

Свет43 минути

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не...

Македонија1 час

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзална, кое проголта дел од улицата „9 Мај“

Со полициска асистенција, градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзална сала, кое...

Македонија2 часа

Стапуваат во сила три договори од берлинскиот процес

Во Македонија, Албанија и Косово стапуваат на сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година, во рамките на Берлинскиот...

Македонија2 часа

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести3 часа

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот на Косово. Вработените во локалните самоуправи не можат да...

Вести3 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ14 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ16 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ16 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ18 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија21 час

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија23 часа

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија24 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија1 ден

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија1 ден

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија1 ден

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет1 ден

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија1 ден

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион1 ден

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...